Szeged;Momentum Mozgalom;

2017-02-24 21:10:00

MoMo: mi politikai kultúrát akarunk váltani

Már negyedórával a kezdés előtt nem lehetett beférni a Momentum Mozgalom (MoMO)szegedi bemutatkozására a Grand Café mozitermében. Évek óta nem láttunk ennyi fiatalt politikai rendezvényen. A MoMO eddigi történetét és szándékait ismertető bevezetés után provokátorok próbálták zavarba hozni Orosz Annáékat.

A Momentum Mozgalom vezetőségi tagjait is meglepte az a hatalmas érdeklődés, amely szegedi bemutatkozó rendezvényükön, a Grand Café kávézó, art mozi és kulturális központ mozitermében fogadta őket. A második emeleti helyiség előtti lépcsőházban is a földszintig álltak az emberek – köztük a legtöbben fiatalok, egyetemisták. Ahogyan Mihálik Edvin, a MoMo szegedi szervezetének elnöke megjegyezte: az aláírásgyűjtés óriási sikere mellett a szegedi nagy érdeklődés is azt bizonyítja: van egy olyan társadalmi közeg Magyarországon, amelyet évek óta nem képviselt senki, és akik most a saját gondolataikra ismertek abban, amit a mozgalom képvisel.

Orosz Anna, a MoMo elnökségi tagja azzal kezdte: ők az első szabadon született generáció, és felismerték, felelősséggel tartoznak Magyarország jövőjéért. Vállalkozók, szakemberek, egyetemisták gyűltek össze a mozgalomban. A felkészülés ideje önképzéssel, véleményformálással, önszerveződéssel telt. A mozgalomnak 140 tagja van jelenleg, de 35 ezer támogatója, és 1800 aktivista gyűjtötte Budapesten az aláírásokat hóban-fagyban. Nem valamilyen ideológia, hanem alapvető értékek kötik össze őket: a teljesítményelv, a szolidaritás és a pozitív nemzetkép. Ezek olyan értékek, amelyek az elmúlt időszakban törésvonalat képeztek, és különböző politikai táborokba kényszerítették az embereket.

A Momentum elsőként említett értéke a teljesítményelv, amit az indokol, hogy Magyarországon haveri kapcsolatok nélkül, pusztán teljesítménnyel szinte lehetetlen előre jutni. A szolidaritás egyáltalán nem ellentéte a teljesítményelvnek, ahogyan az mások politikai üzeneteiből vagy gyakorlatából látszik. A Momentum rendkívül fontosnak tartja, hogy pozitív képe legyen a nemzetnek önmagáról – ez azonban nem az az izzadságszagú, giccses nemzetkép, amelyet a jelenlegi kormánypártok sulykolnak.

A szerző felvétele

A szerző felvétele

Mi politikai kultúrát akarunk váltani – jelentette ki Orosz Anna. Az alatt a 45 nap alatt, ami arra van adva, hogy megszámolják az aláírásokat, a mozgalom tagjai a vidéket járják: találkozni, beszélgetni akarnak az emberekkel. Magyarország nemcsak Budapestből áll, és nem lehet Budapestről megmondani, mi a probléma, vagy éppen a jó dolog az egyes településeken. Ahogyan a mozgalom alapítói, úgy a szervezetépítés során a helyi szimpatizánsok körében is a legfontosabb a közösség kialakítása.

Nem arról szólt az aláírásgyűjtés, hogy legyen, vagy ne legyen olimpia, hanem hogy ne az emberek feje fölött döntsenek az életüket meghatározó eseményekről. Ezért a MoMo-nak rokonszenves az LMP Paks 2 elleni népszavazási kezdeményezése is. A fővárosi aláírásgyűjtés visszaadta a hitet az embereknek – a mozgalom tagjainak és aktivistáinak is – hogy minden látszat ellenére lehet a fair play szabályai szerint is játszani a demokráciát.

Németh Ádám, a MoMo szegedi szervezetének tagja (Budapesten kívül egyelőre csak Londonban és Szegeden működik helyi szervezet) azt mondta: Szegeden 14 éve van bebetonozva egy monolit hatalom, amellyel szemben a fiatalok alternatívát akarnak mutatni.

Amikor kérdezni lehetett, felállt egy fiatalember, aki a Momentum elnökségi tagjának, Mécs Jánosnak egy 2013-as írásából idézett: „istenkém, hogy rühellem a vidékieket, pedig nem kellene szegényeket, mert liberális vagyok meg minden, szóval melegek, cigányok, hajléktalanok, meg egyébként mindenki okés, na de a vidékieket nem tudom megszokni.” A Cink.hu-n jelent meg többek között, Szűcs Donát posztjában, Igazából ezt gondolják a budapestiek a vidékiekről címmel. A felszólaló képmutatónak nevezte a Momentum vezetőit. Nagy zaj és veszekedés támadt, a felszólalót provokátornak nevezték, ami igaz is lehetett, mert egy társa szétosztotta a teljes szöveget a teremben ülők között – az olimpiát támogató szórólappal együtt. Németh Ádám azt mondta, a felszólaló félreérti a szöveget, az éppen hogy paródia.

Egy idős férfi azt kifogásolta, hogy a kormány nemzetképét giccsesnek és izzadságszagúnak nevezték. Ő 73 éves, mondta, az édesapja „az Erdély felszabadításáért vívott keresztes háborúban halt meg”, és szerinte a MoMo tagjai nem megbeszélni, hanem hátba döfni akarták az olimpia nemzeti ügyét.

A vita kis csoportokban folytatódott. Előtte azonban még felállt egy fiatalember, aki megköszönte, hogy a Momentum Mozgalom új megközelítéseket hozott a magyar politikába, és nemcsak beszélni, hanem hatékonyan cselekedni is képes volt.