MNB;jegybank;

- Milliárdokat kerestek egyesek a jegybankon

Számos furcsaságot rögzít a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2013 és 2015 közötti ingatlanvásárlásaival kapcsolatban az a felügyelőbizottsági (fb-) jelentés, amely a minap került fel a legnagyobb csendben a jegybank honlapjára – állítja a Magyar Nemzet. A lap szerint a legjelentősebb megállapítások között szerepel az, hogy – hárommilliárd forintot keresve – kilencszeres áron adta el a jegybanknak a patinás belvárosi épületét az Eiffel Palace Kft. Ezzel igencsak jól jártak a projektcég mögött álló ciprusi, illetve máltai bejegyzésű offshore vállalkozások.

De nem panaszkodhattak azok az eladók sem, akik a jelentésben vizsgált három év alatt ugyancsak ingatlanokat értékesítettek a jegybanknak, amelyek végül az MNB által létrehozott hat Pallas Athéné alapítványnál kötöttek ki. A Nyikos László fb-tag által készített jelentés szerint a társadalmi felelősségvállalás nem vezethető le a jegybanktörvényből. Sem az alap-, sem az egyéb feladatok között nincs olyan, amely ilyen tevékenységet várna el a jegybanktól. Márpedig az intézmény éppen a társadalmi felelősségvállalási stratégiában határozott meg olyan célokat, mint például a közgazdászképzés megújítása, illetve a pénzügyi kultúra fejlesztése, s ebből a célból hozta létre – a teljes magyar felsőoktatás finanszírozásának csaknem dupláját jelentő, közel 270 milliárd forint közpénz felemésztésével – a hat Pallas Athéné alapítványt.

Ami az MNB által nettó 14 milliárd forintért vásárolt Eiffel Palace-t illeti, a jelentés részletesebben is górcső alá veszi az ügyletet. Az Eiffel Palace Kft. mögött álló, ötszázezer forint jegyzett tőkével, kétfős létszámmal és személyi kifizetések nélkül működő ciprusi Qualmiston Limited nevű vállalkozás 2014. évi pénzügyi jelentése azt mutatja: a cégnek „gyakorlatilag annyi bevétele volt, amennyit az MNB-től kapott.

Az is érdekes, hogy az Eiffel Palace Kft. a 2011-ben megvásárolt épület átalakítására tagi kölcsön mellett 28 millió euró kölcsönt is kapott az UniCredit Banktól, majd a felújítások befejezése után tudta az épületet csaknem kilencszeres áron értékesíteni a jegybanknak. Az üzlet méretéhez viszonyítva egyébként gyorsvonati sebességgel történtek a döntések. A Matolcsy György elnökből és a jegybanki alelnökökből álló igazgatóság 2014. május 7-én határozott arról, hogy indulhatnak az előkészítő tárgyalások, illetve hogy felhatalmazza a jegybank főigazgató asszonyát, hogy az április 25-én a projektcég „komplex átvilágításával” és a más feladatokkal megbízott – a Trócsányi László igazságügyi miniszter nevéhez köthető – Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda bevonásával a tárgyalásokat lefolytassa.

Demeter Bence nyerte a férfiak versenyét az öttusázók idei első világkupa-fordulóján, Los Angelesben. A 36 fős döntőbe még két magyar jutott be, Kasza Róbert ötödik, Tomaschof Soma pedig 20. lett.