A kormány lezártnak tekinti az olimpiai pályázat ügyét - közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az ügy lezárása persze nem ilyen egyszerű. Nem csak az a kérdés, hogy hová lett az eddig elköltött pénz, hanem az is, hogy hová megy az olimpiára szánt gigantikus összeg, egyáltalán most hol van.
A tárcavezető emlékeztetett: a kormány felkérte Szabó Tünde sportért felelős államtitkárt, tájékoztasson arról, hogy az olimpiához kapcsolódó beruházások előkészítése milyen szakaszban van. Jelentésének azt is tartalmaznia kell, hogy milyen beruházásokra van szüksége a sportnak a következő években, az olimpiával összefüggésben tervezett fejlesztések közül melyikről kell lemondani, melyiket kell átalakítani. Lázár jelezte azt is, hogy Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat vezetője a pályázathoz kapcsolódó minden eddigi költség felhasználásáról be fog számolni.
Orbán nem ereszkedik le a valóság szintjére
A miniszterelnök szokásos pénteki rádiós ébresztőjében a többség és az egység különbségén filozofált a pályázat visszavonása kapcsán, a piszkos anyagiakat nem nagyon emlegette.
A népszavazás egy magyar ügy, de az olimpiát nem Magyarországon kell megnyerni, hanem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság előtt. Itthon még a referendumot akár meg is lehet nyerni, de akkor is csak legfeljebb többség lesz, az olimpia elnyeréséhez viszont nemzetközi szinten nem többség, hanem egység kell - fejtette ki a kormányfő. "Vérzik az ember szíve" - folytatta -, mert sok magyarnak volt ez a régi álma, és most "itt történt egy álomgyilkosság".
Olimpiával, vagy anélkül, de kell
A 2024-es budapesti olimpiai pályázat sportigazgatója, Mizsér Attila igyekezett megnyugtatni a kedélyeket. "Az, hogy kell a magyar sportnak egy velodrom, egy pályakerékpáros csarnok, nem lehet kérdés. Azért, mert nincs olimpia, a sportinfrastruktúra, vagy a sportágak fejlesztése nem áll le. Reményeink szerint megmarad abban a ritmusban, ahogy az elmúlt években megszoktuk" - nyilatkozta Mizsér.
Másik példaként elmondta, hogy a Csepelen épülő világszínvonalú evezőspályának az evezés mellett a kajak-kenu sportág, valamint a lakosság és a diáksportolók is élvezni fogják a hozadékait. "Ha a magyar hagyományokat fenn akarjuk tartani, akkor a közép- és hosszú távú jövőnk érdekében ezekre szükség van" - szögezte le.
Budapest egy fillért sem költött eddig?
Szerdai rendkívüli ülésén dönthet a 2024-es budapesti olimpiai pályázat visszavonásáról a Fővárosi Közgyűlés - közölte Tarlós István főpolgármester pénteken. A visszalépés akkor válik hivatalossá, amikor MOB és a főváros levélben értesíti a döntésről a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot.
A Demokratikus Koalíció politikusainak kijelentésére reagálva Tarlós István úgy fogalmazott, hogy a főváros "egy fillért nem költött az olimpiára, egyetlen egy szerződést nem kötött, egyetlen egy számlát nem fizetett ki, és egyetlen egy megrendelést nem adott fel". A kormánnyal való megállapodás alapján, az olimpiai pályázattal kapcsolatos munkát végző gazdasági társaság tőkealapjába "beszállt" 200 millió forinttal a főváros közgyűlési döntés alapján. Erről az elszámolást meg is kérték - mondta a főpolgármester.
Elmondta azt is, egyelőre nem tudni, hogy az olimpiához kapcsolódó, tervezett fejlesztések közül mi valósulhat meg és mi maradhat el, de a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér és a belváros közötti közlekedési összeköttetés ez utóbbiak közé tartozhat. Kijelentette: továbbra is küzd majd a fővárosi fejlesztésekért.
És akkor megszólalt Lázár
Lázár János érkezik a debreceni rendezvényre MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Nem az olimpia volt a fő téma azon a gazdasági fórumon, amelyet pénteken rendeztek Debrecenbe. Lázár János azonban itt elszólta magát, vagy el akarta szólni magát, mindenesetre szóba hozta az olimpiára szánt pénzt, méghozzá így:
"Budapestnek nem kellett az olimpiára ezer milliárd forint fejlesztési forrás", így abból a vidék fejleszthető.
Megemlítette a Kassát, Miskolcot, Debrecent és Szegedet összekötő négysávos autóút tervét, amelyet 2021-ig építenek meg 450 milliárd forintos hazai forrásból.
Innen pedig indulhat a találgatás, még akkor is, ha Tuzson Bence, rögtön tűzoltásba kezdett. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint még nem született döntés az olimpiai pályázattól való visszalépés után felszabadult pénzekről. Az államtitkár elmondta még: senkinek nincs ellenérzése a fővárossal szemben, Budapestet nem akarják büntetni, a szükséges fejlesztéseket olimpia nélkül is el kell végezni.
A DK azonnal lecsapott Lázár kijelentésére
Gy. Németh Erzsébet, fővárosi önkormányzati képviselő azt írta, közel kétmillió fővárosi lakos azért lesz kénytelen továbbra is a füstölő, életveszélyes metrón közlekedni, azért nem lesz panelfelújítás, azért nem költenek a budapesti kórházakra, mert több, mint negyedmillióan megállítottak az államcsőddel és brutális korrupcióval fenyegető olimpiarendezést. Orbán üzenőfüzete ezúttal Lázár János volt.
A DK szerint az Orbán nem képes elviselni az újabb kudarcot, ellentétet próbál szítani Budapest és vidék között.
MSZP: Lássuk a medvét!
Horváth Csaba, a szocialisták budapesti képviselője pénteken emlékeztetett, a kormány korábban azt ígérte az olimpiára ígért fejlesztések a játékok megrendezése nélkül is elkészülnek. "Hát szeretnénk látni a medvét!" - jelentette ki, hozzátéve, Tarlós Istvánnak az eddigieknél jobban kell küzdeni a fejlesztések megvalósításáért.
Horváth Csaba azt kérdezte, miként lehetséges az, hogy miközben a kormány "egy éjszaka alatt" 100 milliárd forintról 192 milliárd forintra növelte a Puskás Ferenc stadion építési költségeit, addig a naponta félmillió utast szállító 3-as metró teljes körű felújítására nincs elég pénz.
Jobbik: Lázár János nem fenyegetheti a fővárost
A Jobbik budapesti regionális igazgatója szerint nem teheti meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy "kukoricán térdepeltetéssel" fenyegesse a fővárost az olimpiarendezés meghiúsulása miatt, éket verve "az olimpiapárti vidék és az azt nem támogató budapesti emberek közé".
A Jobbik képviselői ezért javaslatok sorát teszik a következő napokban, hogy mire lehetne költeni a forrást, "mielőtt a fideszes haverok szemet vetnének az egyelőre gazdátlan százmilliókra" - tette hozzá. Stummer János szerint például az egészségügyi intézmények fejlesztésére lehetne költeni a pénzt.
De milyen pénzről is van szó?
Az olimpiára szánt pénz szétosztásáról tehát elindult a vita. Hogy a vitázók árnyékra vetődhetnek, arra a napi.hu véleménycikke világít rá: a fővárosi olimpiai fejlesztéseknek eddig sem volt fedezete, címkézett forrása. Uniós pályázatokat - a közlekedési projektek kivételével - nem lehet elkölteni a fővárosban, így az olimpiai fejlesztéseket vagy adóbevételekből vagy eladósodásból - mint például a Paks 2 bővítését - lehetett volna finanszírozni. Külön olimpia beruházásokra nem voltak források - nem is keresetek ilyeneket a pályázat elkészítése során, fel sem merült a kormányban ez a kérdés.