Botka László;baloldali összefogás;

2017-02-27 11:42:00

Szárnyal Botka László népszerűsége

A teljes lakosság 32 százaléka sosem szavazna baloldali pártra, akik viszont igen, toronymagasan Botka Lászlóban látják a balliberális oldal miniszterelnök-jelöltjét – derült ki egy reprezentatív kutatásból, amely azt is kimutatta, hogy a demokratikus erők összefogásának gyakorlatilag elenyésző a támogatottsága.

Az ismert politikai szereplők közül a magyar lakosság jelenleg egyértelműen Botka Lászlót látja a balliberális oldal miniszterelnök-jelöltjének - mutatta ki a magyar nemzet politikai értékrendje 2. című kutatás. Szeged polgármesterének 10,7 százalékos támogatottsága után a dobogó következő fokán Majtényi László áll a maga 2,2 százalékával, míg a bronzérmes Dobrev Klára 2 százalékkal. Juhász Péter, Surányi György, és Andor László az 1 százalék közeli tartományban tartózkodnak - számolt be a kutatás eredményéről az atv.hu.

Az elemzésből kiderült az is, hogy Botka László szavazóbázisa eltér az MSZP szavazóbázisától és képes a magukat polgárinak (20,6%) és jobboldalinak valló szavazókat (13,1%) is megszólítani. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje természetesen a baloldali érzelműek között a legnépszerűbb (22,4%), de vannak tartalékai a liberálisok között (8,4%) is. Érdekes, hogy a valós értékpreferencia alapján leginkább azok támogatják, akiknek fontosak a hagyományos értékek és a szociális érzékenység.

A kutatás szerint Botka képes lehet az MSZP és a baloldal szavazóbázisa mellett a pártnélkülieket is megszólítani. Mindenképpen mellette szól, hogy több ciklus óta sikeres városvezető, és úgy tűnik, nem része az MSZP-ben zajló politikai alkuknak, mivel a nyári tisztújításon saját pártja szavazta ki a választmányi elnöki székből.

Az úgynevezett baloldali összefogásnak ezzel szemben kifejezetten csekély a támogatottsága a megcélzott választói rétegek körében. Egy MSZP-DK-Együtt-féle összefogás 12,8 százalékot, egy új polgári párt és a civilek összefogása 9,8 százalékot, a Jobbik-LMP pedig csak 9,5 százalékot kapna, ha most vasárnap lennének a választások. A részletes bontásban jól látszik, hogy egy Botka László vezette MSZP, vagy Vona Gábor vezette Jobbik erősebb lenne önmagában, mint egy bármilyen összefogás részeként.