Borsod-Abaúj-Zemplén megye;szuperkórház;Ónodi-Szűcs Zoltán;

2017-02-28 16:05:00

Szuperkórház Borsodban - Elfogyott a levegő Csiba körül

A kórházigazgatói kinevezés nem tapasztalat, hanem bizalom dolga – így reagált Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár Miskolcon kedden arra a kérdésre, vajon miért nem a rutinosabb, a nagyobb intézményt vezető Csiba Gábor megyei kórházigazgatót, hanem a jóval kisebb városi kórház vezetőjét, Tiba Sándort bízták meg az új borsodi szuperkórház integrációjának levezénylésével.

A dolgozókat már tájékoztatták arról, milyen adminisztrációs és egyéb változással jár, hogy április elsejétől egyetlen, közös irányítású „szuperkórház” jön létre Miskolcon a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, valamint a Semmelweis Kórház és Egyetemi Oktatókórház (MISEK) összeolvadásával – mondta az államtitkár a találkozó után megtartott sajtótájékoztatón. (A szuperkórház létrehozásáról már kedden számában írt a Népszava.)

Szavai szerint nem financiális, hanem egyedül szakmai oka van annak, hogy az egyesülés létrejön, hisz összevontan is ugyanakkora költségvetésből, évente nagyjából 35 milliárd forintból gazdálkodik majd a gigakomplexum. Ónodi-Szűcs ígérete szerit nem lesz kevesebb az ágyszám és a dolgozói létszám sem: a 3600 ágyra továbbra is 4500 alkalmazott jut.

– Azt szeretnénk, ha a dolgozók terhelését racionálisan megosztaná a két intézmény, s ennek köszönhetően a betegeket jobb színvonalon és a lehető leghamarabb látnák el: semmilyen más prioritást nem ismerünk. Véget kell vetni annak, hogy egyik kórház a másikba küldözgeti a hozzá fordulókat – mondta az államtitkár.

Az új intézményt kezdetben ideiglenes menedzsment irányítja, élén Tiba Sándorral, a városi kórház jelenlegi igazgatójával (Tiba István fideszes országgyűlési képviselő testvérével. – a Szerk.) Újságírói kérdésre, miszerint miért nem a nagyobb megyei kórházat hosszú évek óta irányító, tapasztaltabb Csiba Gábort bízták meg a feladattal, az államtitkár úgy válaszolt: neki a miniszter „országos jelentőségű feladatokat szán”. – Egy intézmény igazgatójának kinevezése nem tapasztalat, hanem bizalom kérdése – tette hozzá. Ezt helyben úgy értékelték a kórházi ügyeket közelebbről ismerők, hogy „elfogyott a levegő Csiba Gábor körül.”

– Miskolc az utolsó olyan város az országban, ahol még nem történt meg a kórházak integrációja, ez a folyamat 16 másik helyen már lezajlott, vagy épp most van folyamatban – tette hozzá Ónodi-Szűcs Zoltán. Lapunk kérdésre, hogy mikorra várható az igazgatói pályázat kiírása, kitérő választ kaptunk. Németh László az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója szerint elég hosszadalmas lesz az átalakulással járó adminisztráció, össze kell csiszolni a munkatársakat, s erre egy külön munkacsoport alakul majd. Az a cél, hogy nagyjából másfél év alatt minden párhuzamos működést meg lehessen szüntetni. Az államtitkár hozzátette: az eddigi összevonások azt mutatják, hogy ez a munka alaposan elhasználja az átalakulást levezénylőket, így a vezetői pályázat kiírásakor jellemzően mások lesznek a befutók.