nyereség;MOL;árbevétel;

2017-02-28 19:44:00

Kiugró eredmény a Moltól

A Mol-csoport tavaly közel 264 milliárd forintos nettó nyereséget könyvelt el – derül ki a legnagyobb hazai cég kedden közzétett negyedik negyedéves-éves pénzügyi jelentéséből. Adataink szerint ez az energiatársaság történetének második legkiemelkedőbb, nemzetközi számviteli szabályok szerinti éves eredménye, amit csak a 2006-os 330 milliárd szárnyalt túl. A tavalyi eredmény egyszersmind kioltja az azt megelőző év közel 260 milliárdos horrorveszteségét. A társaság tehát magára találni látszik a 2015. év végi, többek között az olajárzuhanásnak és az Irak-kurdisztáni kutatási kudarcnak betudható egyszeri, közel félezer milliárd forintos értékleírás után. A tovább eső árbevétel immáron csak 3,6 ezer milliárdra rúg, pedig a negyven országban jelen lévő hazai olajcsoport 2012-ben még 5,5 ezer milliárd forintot forgalmazott. Igaz, a negyedik negyedévi már kedvezőbb a 2015. évinél.

A piac meglehetős fanyalogva fogadta a Mol-számokat. Bizonyos szempontból joggal: a cég ugyanis több fontos mutatóban alulmúlta a saját és az elemzők várakozásait. A külső hatásoktól leginkább mentesített „újbeszerzési árakkal becsült, tisztított, kamat, adózás és értékcsökkenési leírás előtti üzemi eredmény" (tiszta EBITDA) például több mint tizedével 605 milliárd forintra esett. Erről ráadásul közleményük csúsztat: miközben tény, hogy ennek – átszámítva - 2,15 milliárd dolláros szintje túllépi a tavalyi évre kitűzött kétmilliárdos célt, a befektetők nem felejtették el, hogy az értéket tavaly novemberben 2,2 milliárd dollárra emelték, aminek így tehát végül alálőttek. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató az ez évi szintet kétmilliárd dollárban tűzte ki.

Az ismét emelkedő olajár közepette az – elsősorban magyar és horvát - kitermelés kiemelkedően teljesített, míg a finomítás-kereskedelem, illetve a petrolkémia kissé elmaradt a várakozásoktól. A Mol sikeresen beolvasztotta a hazai Agip-kúthálózatot, igaz, a – tavaly tevékenysége kiszélesítését meghirdető – vállalatcsoport az Anheuser-Busch InBev közép-európai sörgyárainak megvásárlásáról lecsúszott.

A befektetők büntették a Molt: a részvényárfolyam az általános csökkenést meghaladó, közel 4 százalékos mértékben esett.

Drágul az orosz gáz
A tavalyi 167 dollár után idén 180-190 dollárra nőhet a Gazprom által Európába szállított gáz ára - becsülte az MTI tudósítása szerint Szingapúrban Alekszandr Medvegyev, az orosz állami gázvállalat vezérigazgató-helyettese. Egy évvel korábban az érték még 234 dollárra rúgott. Tavaly rekordmennységet, 180 milliárd köbmétert szállítottak Európába, így részesedésük 31-ről 34 százalékra nőtt. Megjegyzendő: a Gazprom-átlagár kevéssé utal a Magyarország által fizetendő titkos tarifára. A Fidesz "rezsicsökkentési politikájára" mindazonáltal jellemző, hogy míg a tavalyra megadott Gazprom-érték köbméterenként 47 forintra jön ki, addig a KSH szerint a magyar lakosság ugyanezért már 101 forintot fizetett. Bár a hazai gáznagykereskedőtől az oroszok az európai átlagnál állítólag valamivel többet kérnek, a különbség jó része bizonyosan a magyar gáziparnál marad.