Momentum Mozgalom;NOlimpia-kampány;NOlimpia;

2017-03-01 11:08:00

Titkolnák a Momentum népszerűségét?

Egymásnak ellentmondó közvélemény-kutatások jelentek meg a Momentum Mozgalom és a NOlimpia-kampány kapcsán a pártok népszerűségéről. A kormánypártnak kedvező Nézőpont Intézet felmérése szerint nem hatott a Momentum a Fidesz támogatottságára, a kormánypárt stabilan vezet, a kisebb ellenzéki pártok népszerűsége pedig nem változott. A Republikon Intézet kutatása szerint azonban a NOlimpia-kampány erősítette a pártokat, így az LMP-t, a DK-t, az MLP-t és a Párbeszédet. A Momentum Mozgalom időközben közzétette az olimpiáról szóló népszavazás kezdeményezéséhez szükséges aláírásgyűjtés elszámolását, amiből kiderült, hogy 18 millió forintot gyűjtöttek össze a kampányra, és 14 milliót költöttek el rá. A Fővárosi Közgyűlés szerdán úgy döntött, visszavonja az olimpiai pályázatot.

A kormánypártnak kedvező felméréseiről ismert Nézőpont Intézet a kormánypropagandát fújó Magyar Idők számára készített felmérést, amiből az derült ki, hogy a Fidesz-KDNP-t februárban a teljes felnőtt népesség 33 százaléka támogatta. Azonos bázison a Jobbikkal 12, az MSZP-vel 8, a DK-val 4, az LMP-vel 3, az Együttel 2, a Kétfarkú Kutya Párttal 2, a Liberálisokkal 1 százalék szimpatizál - tették hozzá. A kutatás szerint a legvalószínűbb listás eredményeket nézve a kormánypártok 46 százalékon állnak, míg a Jobbik 21, az MSZP 14, a DK 7, az Együtt 3, a Párbeszéd 1, a Liberálisok és a Kétfarkú Kutya Párt 2-2, az LMP pedig 4 százalékon áll.

Az intézet szerint tehát érdemben nem változott a pártok támogatottsága februárban, sem a teljes felnőtt népesség körében, sem a legvalószínűbb listás eredményeket nézve, majd azt is hozzátették, hogy az olimpiaellenes aláírásgyűjtés ellenére a Momentum Mozgalom továbbra sem bír mérhető bázissal.

Ennek a felmérésnek merőben ellentmond a Republikon Intézet kutatása, ami szerint az olimpia elleni népszavazás aláírásgyűjtése a baloldali kis pártok népszerűségének növekedését hozta. A teljes népesség körében az LMP, a DK, az MLP és a Párbeszéd 1-1 százalékkal tudta növelni a szavazóbázisát, így a DK 4, az LMP 3, az MLP és a Párbeszéd pedig 1-1 százalékon áll. Míg a Fidesz támogatóinak aránya 2 százalékponttal 30 százalékra nőtt, addig az MSZP és a Jobbik változatlanul 9 százalékon áll - írják a felmérésben, hozzátéve, hogy a Jobbik gyengülése tovább folytatódott az elmúlt hónapban. Sőt, a pártválasztókat vizsgálva a hónap vesztese egyértelműen a Jobbik. A múlt havi 2 százalékpontos csökkenés után, februárra újabb 3 százalékpontot esett a párt támogatottsága: ebben a hónapban a pártválasztók csupán 14 százaléka szavazna a Jobbikra.

A pártválasztók körében így hónapok óta először ismét az MSZP a második legnépszerűbb párt (15 százalék) az 51 százalékon álló Fidesz után. Az elmúlt hónap egyik legnagyobb nyertese az LMP, amely az előző hónaphoz képest 3 százalékponttal nőtt, így jelenleg 6 százalékon áll. Ugyancsak 6 százalékos a DK támogatottsága is - derült ki a Republikon felméréséből.

Amit a Nézőpontról és a Republikonról tudni kell
Nem először fordul elő, hogy a két intézet merőben más közvélemény-kutatásokat készít, a Nézőpont Intézet ugyanis hiába nonprofit szervezet, elemzéseik eredménye zömében a kormányoldalnak kedvez. Nemrégiben például Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédét húzták le", előtte pedig a magyaroknak azt a 67 százalékát kérdezték meg, akik szerint elfogadhatatlan, hogy az ellenzéki pártok szimpatizánsai kifütyülték Orbán Viktort. A 444 Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont egyik alapítóját a kormányhoz legalázatosabb magyarok közé sorolta, akinek a szervilizmusa nem különbözik igazán a Fidesz-közeli értelmiség általánosan alázatos, minden hibát elnéző, minden rossz döntésre mentséget kereső és találó hozzáállásától.
A Republikon Intézet ehhez képest saját magát pártpolitikailag független, de vállaltan a liberális értékeknek elkötelezett, piaci alapon működő politikai-kommunikációs intézetként aposztrofálja. A napokban publikált felmérésükből derült ki például, hogy csaknem azonos Orbán Viktor és Botka László népszerűsége, a bizonytalanok körében pedig egyértelműen az MSZP miniszterelnök-jelöltje vezet.

A Momentum Mozgalom egyébként ma reggel közzétette honlapján a Nolimpia-kampány pénzügyi beszámolóját, amiben az szerepel, hogy az aláírásgyűjtésre 18 239 762 forintot gyűjtöttek össze, a kampány teljes költsége pedig 13 992 197 forint volt. A közleményben azt is írják, hogy mivel a népszavazást meghiúsították, a megmaradt körülbelül négy millió forintból a kampány során felvetett országos problémákra (egészségügy, oktatás, megélhetés, lakhatás, és a közlekedés) szeretnének megoldásokat keresni és válaszokat adni. Ezt az összeget tehát az országjárásra és a megoldási javaslatok kidolgozására fordítják majd.

A közzétett kördiagramból kiderül, hogy a legtöbb pénzt telefonos kampányra (6,2 millió) és a pultokra (1,5 millió) adták ki, de meglepően sokat költöttek például kitűzőkre (1,1 millió) és médiafigyelésre (810 ezer) is.   

Visszavonják az olimpiai pályázatot
Visszavonja a 2024. évi nyári olimpia és paralimpia megrendezésére beadott pályázatát Budapest - döntött szerdai rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. A testület Tarlós István főpolgármester, Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes, valamint a Fővárosi Közgyűlés valamennyi fideszes képviselőjének javaslatára - 22 igen, 6 nem szavazat ellenében - döntött arról, hogy hatályon kívül helyezi a tavalyi közgyűlési határozatot és "a politikai egység felbomlására tekintettel" a Magyar Olimpiai Bizottsággal közösen visszavonja a olimpiai pályázatát. A Fővárosi Közgyűlés döntéséről és az előzményekről bővebben ide kattintva olvashat!