"El kell engedni a nemzeti önérzetet: a fogadó és a küldő országoknak is együtt kell működniük a kivándorlás témájában" - hangzott el a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi sajtótájékoztatóján. A KSH új kutatást indított „YOUMIG: A fiatalok nemzetközi vándorlásának hatásai – intézményi eszköztár és együttműködési csatornák fejlesztése” címmel, amely 2017. január 1-jétől 2019. június 30-áig tart. A projekt célja, hogy feltárja a fiatalok (15–34 éves korosztály) vándorlásának okait, valamint migrációs, családalapítási és munkavállalási trendjeit. Az Európai Unió finanszírozásával - 850 millió forintos összköltséggel - létrejövő projekt vezetését a KSH pályázaton nyerte el, és 8 európai ország 16 intézménye vesz részt benne.
"A YOUMIG célja elsősorban nem a fiatalok haza csábítása, a projekt a migrációs folyamatokban közvetlenül érintett települések élén álló helyi döntéshozók számára nyújt támogatást és hasznos információkat" – mondta a Népszavának a YOUMIG projektvezető-helyettese. Soltész Béla szerint túl kell lépni a valóban létező kivándorlás problémáján és arra kell törekedni, hogy megtaláljuk és kihasználjuk a folyamat előnyeit.
A projekt vezető partnere a KSH. A projektben részvevő szakmai partnererk: a Szerb Köztársaság Statisztikai Hivatala; Bulgária Statisztikai Hivatala; Informatikai és Statisztikai Hivatal (INFOSTAT), Szlovákia; a Bécsi Egyetem (UNIVIE), Ausztria; a Délkelet-Európa Kutatóintézet (IOS), Németország; a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Románia; a Társadalomtudományi Kutatóintézet, Szerbia, valamint a Szlovén Gazdaságkutató Intézet – vesz részt. A szakmai partnereken felül a YOUMIG-hoz a Népességkutató Szövetségi Intézet, Németország és Ausztria Statisztikai Hivatala, valamint a fejlesztések fő „terepéül” szolgáló önkormányzati szintről hét ország hét partnerönkormányzata társult. Magyarországon Szeged látja el a partnerségből adódó feladatokat.
A YOUMIG megvalósítása támaszkodik a 2012. és 2014. között, ugyancsak a KSH vezetésével megvalósított SEEMIG (Managing Migration in South East Europe – www.seemig.eu) eredményeire és partnerségére. A Duna menti régióban a fiatalok vándorlási folyamatai az elmúlt években egyre inkább erősödnek, az ezzel kapcsolatos nehézségek az adminisztráció és a helyi szolgáltatások több szintjén is jelentkeznek. A jelenségnek újszerű mozgatórugói vannak (például az online kommunikációs csatornák használata), ezek a helyi fejlesztések szempontjából is kiemelten fontosak. A fiatalok kivándorlása komoly emberi erőforrásbeli, elsősorban munkaerő-piaci hiányt okozhat, valamint például a hazaküldött pénz szempontjából is vizsgálandó jelenség. A kivándorlás mértékének erősödése 2008-ban kezdődött, jelentősebb megerősödése 2010-től mutatható ki. Az Eurostat adatai alapján az adott év január 1-jén európai országokban tartózkodó magyar állampolgárok száma 2000 és 2015 közötti időszakban folyamatos bővülést mutat, 74 ezerről 370 ezer főre nőtt.
A projekt eredményei nyomon követhetőek a www.interreg-danube.eu/youmig oldalon.