botrány;Donald Trump;Jeff Sessions;titkos orosz kapcsolat;

2017-03-03 06:31:00

Hazudós a miniszter

Hiába igyekezne a Fehér Ház szőnyeg alá söpörni a Trump-kampány titkos orosz kapcsolatainak ügyét, a botrány egyre mélyül. Kiderült, hogy az új igazságügyi miniszter, Jeff Sessions tavaly kétszer is találkozott a washingtoni orosz nagykövettel, kongresszusi meghallgatásán viszont erről nem ejtett szót. A demokraták a miniszter lemondását követelik.

A Washington Post jelentette először, hogy Jeff Sessions elhallgatta a tényeket a szenátus igazságügyi bizottsága előtti meghallgatáson. A Trump-kampány orosz kapcsolatait firtató kérdésre ugyanis azt válaszolta, nem tud arról, hogy bármely tanácsadó ilyen kapcsolatokat tartott volna, s a kampány idején ő maga sem találkozott orosz illetékesekkel. Csakhogy időközben az igazságügyi tárca is megerősítette, hogy ez nem felelt meg a valóságnak. Sessions, Donald Trump egyik legbizalmasabb kampánytanácsadója, akkor még alabamai szenátor kétszer is találkozott a washingtoni orosz nagykövettel, Szergej Kiszljakkal. Egy alkalommal szenátusi dolgozószobájában fogadta, egyszer pedig egy júliusi esemény margóján több más nagykövettel együtt beszélgetett vele.

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata kisebbségi vezetője szerint Sessions szenátor meghallgatásán eskü alatt hamisan vallott, s emiatt le kell mondania. Hasonlóan nyilatkozott Elizabeth Warren massachusetts-i demokrata szenátor is, hozzátéve, soha nem is kellett volna jóváhagyni a korábbi rasszista kijelentései miatt eleve kereszttűzbe került konzervatív szenátor kinevezését.

Az igazságügyi miniszter szóvivője szerint a hamis eskü vádja nem állja meg a helyét, mivel Sessions nem kampánytanácsadóként, hanem „szenátori minőségében”, a szenátus fegyveres erők bizottsága tagjaként tárgyalt az orosz nagykövettel, ahogy tavaly számos más ország nagykövetével is találkozott. Az orosz diplomatával pedig nem kampányügyekről beszéltek. A Fehér Ház szerint újabb, a demokraták által szervezett, politikai indíttatású vádról van szó. A Washington Post a fegyveres erők bizottságának mind a 26 tagját megkérdezte, húszan válaszoltak, közülük senki nem tárgyalt Kiszljakkal.

Az újabb leleplezés nyomán felerősödött a követelés, hogy Jeff Sessions határolódjon el az FBI és az igazságügyi tárca által az orosz hackertámadások ügyében folyó vizsgálatokról. Már korábban is szorgalmazták, demokrata és republikánus honatyák egyaránt, hogy állítsanak fel független vizsgálóbizottságot a Trump-kampány orosz kapcsolatainak felderítésére. A washingtoni szenátus hírszerzési bizottsága a múlt héten döntött arról, hogy vizsgálatot indítanak az orosz hackertámadások ügyében, amelyekről az FBI már megállapította, a tavalyi elnökválasztás befolyásolása lehetett a céljuk. Az orosz kibertámadásokról már akkor is folyt a vita Washingtonban, amikor Sessions az orosz nagykövetet fogadta. Al Franken minnesotai demokrata szenátor, aki a kérdést a meghallgatáson feltette, úgy nyilatkozott, Sessions válasza legalábbis „félrevezető” volt.

Trump oroszbarát nemzetbiztonsági tanácsadójának, Mike Flynn volt tábornoknak nemrégiben azért kellett lemondania, mivel hírszerzési információk nyomán kiderült: félrevezette Mike Pence alelnököt, azt állítva, nem tárgyalt az Oroszország elleni szankciókról az orosz nagykövettel.

Megőrizték a dokumentumokat
Az Obama-kormányzat utolsó napjaiban a Fehér Ház aggódott amiatt, hogy a hatalomváltás után eltűnhetnek a Trump-kampány orosz kapcsolataira vonatkozó bizonyítékok, hírszerzési értesülések. A volt kormány több illetékese a New York Timesnak nyilatkozva elmondta, két céljuk volt, arra törekedtek, hogy garantálják, hasonló kísérlet az amerikai elnökválasztás befolyásolására a jövőben ne történhessen, s ugyancsak fontosnak tartották, hogy gondoskodjanak a dokumentumok megőrzéséről, archiválásáról.
Trump korábban kategorikusan tagadta, hogy kampányának tagjai kapcsolatban álltak volna orosz kormányzati emberekkel, s még azt is felvetette, hogy az amerikai hírszerzés meghamisíthatta a dokumentumokat.