twitter;Trump;

2017-03-04 06:33:00

Trump boszorkányüldözést emleget

Donald Trump újra magához ragadta a mobilját. „Boszorkányüldözés folyik, a demokraták elveszítették a választást, s nem tudnak beletörődni” – írta Twitteren. Az amerikai elnök védelmébe vette Jeff Sessions igazságügyi minisztert, szerinte „semmi rosszat nem tett”, legfeljebb fogalmazhatott volna világosabban kongresszusi meghallgatásán.

Sessions a szenátusi bizottságban eskü alatt nyilatkozott, de nem ejtett szót arról, hogy Trump kampánya idején, még szenátorként, kétszer is tárgyalt a washingtoni orosz nagykövettel. Az igazságügyi miniszter csütörtöki sajtóértekezletén bejelentette, tanácsadói javaslatára távol tartja magát az orosz hackertámadások ügyében folyó szövetségi vizsgálatoktól. A támadások kereszttüzébe került tárcavezető azt mondta, „teljesen hamis” az az állítás, hogy részese lett volna a Trump tanácsadói és az orosz kormány közvetítői közötti rendszeres információcserének. Noha több demokrata vezető is Sessions lemondását követelte, Trump nem lát okot leváltására.

Időközben az elnök több tanácsadója is elismerte, hogy találkozott Szergej Kiszljak orosz nagykövettel. A New Yorker jelentette először, hogy Jared Kushner, Trump veje a menesztett nemzetbiztonsági tanácsadó, Michael Flynn társaságában tárgyalt a diplomatával a Trump-toronyban, még a beiktatás előtt. Kushner szerint ez nem volt más, csak tíz perces bemutatkozó megbeszélés. J.D. Gordon, a Trump-kampány biztonságpolitikai tanácsadója a júliusi republikánus elnökjelölő konvenció idején – két másik munkatárssal együtt – szintén beszélt a nagykövettel, de cáfolta, hogy arról egyeztettek volna, Oroszország hogyan segítse győzelemre Trumpot.

A New York Times csütörtöki cikke szerint Kiszljak kiterjedt ismeretségi hálózatot épített ki az Egyesült Államokban. A lap a hamarosan távozó karrierdiplomatát a legendás orosz nagykövethez, a szovjet időkben majd 25 évig Washingtonban szolgált Anatolij Dobrinyinhoz hasonlította. Kiszljak 2008-ban került posztjára, nagy befolyása van az orosz Amerika-politika alakítására. A nagykövet tavaly novemberben egy előadásán cáfolta, hogy Moszkva beavatkozott volna az amerikai elnökválasztásba, kapcsolattartásaival pedig „csak a munkáját végezte”.