Áttörést remél a Ferrari

2017.03.09. 06:50
Vettel és a Ferrari gyors, Hamilton szerint akár az élre is törhetnek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARK THOMPSON
Az alig két hét múlva elrajtoló új Forma–1-es világbajnokság előkészületeinek hajráját teljesíti a száguldó cirkusz mezőnye, amely az előző héthez hasonlóan ezúttal is a Spanyol Nagydíjnak otthont adó katalán versenypályán gyakorol. Az eddigi eredmények legalább kétpólusú csatát ígérnek, a főszereplők persze fogadkoznak.

Az autóbemutatók után február utolsó napjaiban elkezdődő tesztidény második hete, így a felkészülés a március 26-án következő ausztrál futamra is a végéhez közelít. Mindezt mi sem jelzi jobban, mint az utóbbi másfél hétben a technikai meghibásodások által kevésbé sújtott istállók versenyzőinek időeredményei: a visszavonulása után reaktivált Felipe Massa kedden még csak megközelítette Williamsével a világbajnok Nico Rosberg helyére igazolt Valtteri Bottas eddigi abszolút legjobbját, amelyet aztán a finn Mercedes-pilóta tegnap tizedekkel meg is javított. Massa mindenesetre ennek ellenére sem szomorkodik, hiszen az utóbbi két napban összességében több mint 200 kört tett meg. „Ez nem rossz teljesítmény egy öreg, nyugdíjból visszatérő versenyzőtől, ugye?” – tette fel a kérdést a brazil a közösségi portálon.

A szerdán egy váratlan hidraulikus hiba és Kimi Raikkönen kicsúszása miatt kevesebbet köröző Ferrari és a tavalyi második helyezett Red Bull tempója is látványos. Sőt, ígéretes: bár ha abból indulunk ki, hogy az olaszok versenyzői egy éve ilyenkor is felváltva nyerték a tesztnapokat, a vb-n viszont feledhetően teljesítettek, érdemesebb nyugtával dicsérni a napot. Hogy a háromszoros világbajnok Lewis Hamilton részéről a lélektani hadviselés egyik korai megnyilvánulása, esetleg komolyan vehető szakvélemény-e a vb-t legutóbb egy évtizede Raikkönen révén nyerő csapat dicsérete, azt ki-ki döntse el maga, az egyéni verseny egyik favoritja mindenesetre azt mondta, meglátása szerint pillanatnyilag a Ferrari a Mercedest is maga mögé utasítja az erősorrendben. Hamilton szerint ugyanakkor a Mercedes szorosan ott van az olaszok mögött, a két csapatot pedig a tegnap Max Verstappen alatt lerobbanó Red Bull követi.

Ami ugyanakkor továbbra is kilátástalannak tűnik, az a McLaren helyzete. A megújuló vezetéssel az idei évtől teljes szemléletváltást hirdető britek mióta két éve „újraélesztették” a legendás McLaren-Honda kapcsolatot (a sportág legegysíkúbb, 1988-as idénye fűződik ehhez a fúzióhoz) csak vergődnek: állandó technikai problémák, tempóhiány és bizony a csapat múltjához mérten méltatlan eredménytelenség az osztályrészük. A britek kétszeres bajnok spanyol veteránja, Fernando Alonso és az újonc Stoffel Vandoorne egyelőre a megtett körök és az elért időeredmények tekintetében is a „futottak még” kategóriát képviselik. Bennfentesek szerint azonban mindez nemcsak az egyébként – az esetleges hibák miatti időveszteséget elkerülendő – visszafojtott erőforrás, hanem az eleve elhibázott konstrukció hibája is. „Valóban adódnak gondjaink az autó vezethetőségét illetően” – ismerte el az Autosportnak nyilatkozó Éric Boullier. – Amikor a pilóták gázt adnak, ’elveszítik’ az autó hátulját, a versenyautó ingataggá válik alattuk. Egyszerűen a vezethetősége még nem az igazi, ám az autónk minden változtatásra jól reagált, a versenyzők pedig elégedettek vele – mondta el a csapatvezető, aki szerint a teljes felszereltséggel felvértezett McLaren-Honda először csak az idénynyitó Ausztrál Nagydíjon áll majd rendelkezésre.

A Forma–1-es tesztszezon hetedik napja után egyébként Bottas áll a legtöbb teljesített kört összesítő táblázat élén: a szorgalmas finn egészen pontosan 480-szor ment körbe Mercedesével a 4,655 méter hosszú Circuit de Catalunya versenypályán. Bottas az eddigiekben átlagosan naponta egyszer teljesítette a 66 körös Spanyol Nagydíj versenytávját. Amennyiben a hátralévő napokban is így folytatja, az első megmérettetésre éppen kilenc verseny távjának megfelelő kilométerrel érkezhet meg Ausztráliába, ahol 26-án megkezdődik a húszfutamos világbajnokság. Addig már csak ma és holnap köröznek Barcelonában a pilóták.

Barcelonai őrület a BL-ben

2017.03.08. 23:47
Luis Suarez FOTÓ: Michael Regan/Getty Images
Őrült meccsen, a 94. percben szerezte meg a továbbjutást jelentő gólt a Barcelona a PSG elleni labdarúgó Bajnokok Ligája-nyolcaddöntő visszavágóján, ledolgozva az első meccsen összeszedett négygólos hátrányt. A másik találkozón a Dortmund a második félidőben törte meg a Benfica ellenállását.

Nekirontott ellenfelének a Barcelona a párizsi 4-0-s vereség után, és hamar előnybe is került. A folytatásban is óriási mezőnyfölényben játszottak a hazaiak, de a franciák hősiesen védekezve őrizték előnyüket. A 40. percben Kurzawa öngóljával növelte előnyét a Barcelona, majd az 50.-ben Messi tizenegyesből is betalált. Mielőtt beleélték volna magukat a hazaiak a továbbjutás lehetőségébe Cavani révén csökkentette a különbséget a PSG. A hajrá izgalmasan alakult, Neymar a 88. percben és a 90.-ben is betalált (másodszor tizenegyesből), 5-5-re alakítva a párharc összesített állását, Sergi Roberto a 94. percben pedig a katalán továbbjutást jelentő találatot is megszerezte, a BL történetében először sikerült négygólos hátrányt ledolgozni egy csapatnak.

A dortmundiak Pierre-Emerick Aubameyang révén a negyedik percben előnybe kerültek, és összesítésben kiegyenlítették az állást. A folytatásban a Benfica jól tartotta magát, egészen a második játékrészig, ahol két percen belül Pulisic és Aubameyang újabb találata eldöntötte a továbbjutás kérdését. Aubameyang a 85. percben harmadszor is betalált, 4-0-ra alakítva az eredményt.

A madridiak történetük első európai kupameccsén szerepeltek kedden Nápolyban, és bár mindkét együttes jó formában várta a második felvonást, az első találkozón aratott 3-1-es sikernek köszönhetően a címvédő spanyolok számítottak a párharc esélyesének. Tovább javította a kilátásaikat, hogy a hétvégi, Eibar elleni bajnokit kisebb sérülése miatt kihagyó Cristiano Ronaldo a csapattal tartott a dél-olasz városba, és nem csupán tagja volt az utazó keretnek, hanem pályára is lépett.

Igaz, az első félidőben ő is csak kapkodta a fejét, látva, milyen szervezetten és jól játszanak a nápolyiak, akik uralták ebben az időszakban a találkozót, és megérdemelten szereztek vezetést Dries Mertens találatával. A második felvonásra magukhoz tértek a vendégek, akik Sergio Ramos immár szokásosnak mondható fejesével egyenlítettek az 52. percben, öt perccel később pedig a nápolyiak belga légiósa a spanyol kapu után a sajátjába is betalált (1-2). Ezzel el is dőlt a továbbjutás, mert az nyilvánvaló volt, hogy a hazaiak nem fognak négy gólt szerezni a hátralévő bő fél órában. Morata találata a 91. percben már nem osztott, nem szorzott. A Real a hazai mérkőzése után idegenben is 3-1-re győzött és 6-2-es összesítéssel jutott tovább.

„Szenvedtünk, de mi minden meccsen szenvedünk – mondta a lefújás után Zinedine Zidane, a Real Madrid francia szakvezetője. – Nem féltem attól, hogy kieshetünk, még akkor sem, amikor hátrányba kerültünk. A két találkozón összesen hat gólt szereztünk, ilyen teljesítménnyel nem lehet kiesni.”

Bár Theo Walcott góljával a szünetben még vezetett, végül otthon is 5-1-re kapott ki az Arsenal a Bayern Münchentől, pont úgy, mint az első meccsen idegenben. A fordulópont az 55. percben jött el, amikor találkozó görög játékvezetője, Taszosz Szidiropulosz tizenegyest ítélt a bajorok javára és kiállította a Lewandowskival szemben szerinte szabálytalankodó Koscielnyt. A büntetőt a sértett értékesítette, a folytatásban pedig hengereltek a müncheniek.

„Jól játszottunk a Bayern ellen, aztán jöttek a bíró téves ítéletei, melyek mindent eldöntöttek – vélekedett Arséne Wenger, az Arsenal menedzsere. – Lewandowski lesen volt, ezért nem lett volna szabad tizenegyest ítélni ellenünk és ezért természetesen a kiállítás is súlyos tévedés, ami döntően befolyásolta a folytatást. Tíz emberrel már nehéz dolgunk volt.”

Nincs könnyű dolga Wengernek sem, aki ellen a szurkolók egy csoportja a stadionban transzparenseken tüntetett, távozásra felszólítva a szakembert, aki 1996 óta ül a londoni csapat kispadján. Sajtóhírek szerint a tréner a játékosainak már bejelentette, hogy a szezon végén befejezi a munkát a profi csapatnál, ezt azonban hivatalosan senki sem erősítette meg.

„Az eredmény nem tükrözi hűen a mérkőzés képét a tizenegyesig – ismerte el Mats Hummels, a müncheniek világbajnok védője. – Addig szétszórtak voltunk és dekoncentráltak, az első ötven percünk nem volt jó. Igaz, most már nem kell ezzel foglalkoznunk, mert megérdemelten jutottunk tovább.”

A müncheniek egymásután hatodik alkalommal jutottak be a negyeddöntőbe a BL-ben, az Arsenal éppen ellentétes mérleggel rendelkezik: a londoni drukkerek egymásután hetedik alkalommal voltak kénytelenek elviselni, hogy kedvenceik a nyolcaddöntőben kényszerülnek búcsúra az első számú európai kupasorozattól.

Paulo Vinícius FOTÓ: EuroFootball/Getty Images
Bernd Storck szövetségi kapitány szerdán a hazai bajnokságban futballozó játékosok közül tizenegyet hívott be a magyar válogatott portugáliai világbajnoki selejtezőmérkőzésére készülő keretbe.

A magyar szövetség beszámolója szerint ők - a katari al-Garafa alkalmazásában álló Németh Krisztiánnal kiegészülve - már vasárnaptól Telkiben edzőtáboroznak.

A német szakember meghívót küldött a Videoton brazil születésű védőjének, Paulo Viníciusnak is, aki várhatóan pénteken teszi le az állampolgársági esküt. Rajta kívül újonc a keretben a Budapest Honvéd csatára, Eppel Márton és a Debreceni VSC támadó középpályása, Holman Dávid.

Érdekesség, hogy Storck meghívót küldött Kleinheisler Lászlónak is, noha a Ferencváros középpályására eltiltás miatt biztosan nem számíthat a március 25-ei, lisszaboni találkozón.

"A felkészülés első hete lehetőséget ad arra, hogy megnézzünk pár új játékost, különös tekintettel arra, hogy az U21-es csapattal együtt készülünk majd" - mondta az MLSZ honlapján Bernd Storck a kerethirdetésről, egyúttal jelezte, ismét elvégzik a már szokásos erőnléti tesztet, hogy lássa, milyen állapotban vannak a játékosok most.

Viníciusról úgy nyilatkozott, hogy tisztában van a helyzetével és ismeri a futballtudását, mivel többször látta játszani a Videotonban. Úgy fogalmazott, ha a nemzetközi szabályokban foglalt előírások feltételei adottak lesznek, akkor örömmel fogja megnézni, hogyan teljesít a válogatott edzésein. "Már beszéltem vele személyesen is, így tudom, kétség sem fér hozzá, hogy maximálisan azonosul a magyar nemzeti csapattal" - jelentette ki Storck, aki a légiósok névsorát később ismerteti.

A magyarok négy forduló után hét ponttal a harmadik helyen állnak a százszázalékos svájciak és a kilenc ponttal második portugálok mögött. Ha Storck csapata győzne az Európa-bajnok otthonában, akkor előlépne a pótselejtezőt érő második helyre, vereség esetén viszont már ötpontos hátrányba kerülne.