Theresa May;Brexit;Lisszaboni Szerződés 50. cikkely;

- Nem készült fel London az uniós kilépésre

Várhatóan holnap aktiválja Theresa May brit kormányfő a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amellyel hivatalosan is megkezdődhet Londonnak az Európai Unióból való kilépése.

Felforrósodott a hangulat Nagy-Britanniában, ahogy közeledik a Theresa May által a Brexit megkezdésére kitűzött határidő. Hétfőn a westminsteri parlament mindkét háza ismételten megtárgyalja a kilépésről szóló rövid törvényt. Várakozások szerint az alsóház nem fogadja el a Munkáspárt által előterjesztett és a Lordok Házában az elmúlt hét hétben nagy többséggel megszavazott módosításokat a már korábban a szigetországba költözött EU-állampolgárok jogairól, illetve a végleges megállapodás parlamenti jóváhagyásáról. A főrendek viszont nem gördítenek akadályt a népakarat érvényesülésének útjába. Ezután a javaslatot már csak II. Erzsébetnek kell szentesítenie.

Theresa May hétfőről keddre halasztotta el a múlt heti EU-csúcstalálkozóról szóló parlamenti beszámolóját, ami jó alkalom lenne a kilépési tárgyalások nyitányának bejelentésére. Ám a szerdai hollandiai választások előtt nem a legszerencsésebb közvetett formában támogatni az EU-ellenes, szélsőjobboldali Geert Wilders kampányát. Ahogy erre a Sky News tudósítása emlékeztetett, még kevésbé lenne tapintatos a mai EU kereteit meghatározó római (EGK) egyezmény hatvanadik évfordulója, március 25-e körül megtenni a súlyos lépést.

A vasárnapi brit lapok közül a Mail on Sunday és az Observer is azzal riogat, hogy a Whitehall, a kormányzati negyed messze nincs felkészülve a bonyolult EU-alkudozások lebonyolítására két év alatt. Maguk az illetékes miniszterek sem értenek egyet a kilátások tekintetében. Míg vasárnapi nyilatkozatában a kereskedelmi tárcát vezető Liam Fox úgy vélte, „senkinek nem áll érdekében, hogy ne jöjjön létre a megállapodás az EU-val”, Boris Johnson külügyminiszter szokásos bombasztikus megfogalmazása szerint nem tartaná „apokalipszisnek”, ha 2019 tavaszára nem állna össze a válást kimondó szerződés.

Az Európai Unió London iránti rokonszenvét aligha erősíti, hogy a The Sunday Times tudomása szerint Theresa May az 50. cikkely „nukleáris gombjának” benyomásával együtt készül bejelenteni igényét hazájának az Európai Befektetési Bankban lévő 9 milliárd fontos részesedése visszaszerzésére.

New York állam főügyésze nem volt hajlandó lemondani, amikor pénteken Donald Trump 45 másik államügyésszel együtt távozásra szólította fel. Prett Bharara, aki számos érzékeny vizsgálatot folytatott államában, meglepődött a felszólításon, hiszen az új amerikai elnök még novemberben, megválasztása után, személyesen biztosította arról, hogy a helyén maradhat.