Az Egyesült Államok külügyminisztere kilenc, emberi jogi kérdésekkel foglalkozó szervezetnek írt levelében jelentette be, hogy amennyiben az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa nem hajt végre reformlépéseket, Washington többé nem vesz részt a munkájában. A levél – az MTI beszámolója szerint - szerdán került nyilvánosságra.
A kilenc emberi jogi szervezet – köztük a nálunk is ismert Freedom House – februárban levélben kérte az amerikai diplomácia vezetőjét, hogy az Egyesült Államok továbbra is vállaljon aktív szerepet az ENSZ Emberi Jogi Tanács munkájában, Tillerson erre válaszul fogalmazta meg a reformokat sürgető álláspontot. A Tillersonnak írt levélben a szervezetek rámutattak: a tanács munkája máris változóban van, és az eddig Izraelre fordított, aránytalanul nagy figyelem immár inkább az emberi jogokat durván megsértő néhány államra és a terroristákra irányul.
Válaszlevelében az amerikai diplomácia irányítója – a reformok sürgetése mellett – kifejtette: az új amerikai kormányzat változatlanul “erős és elvi kifogással él a tanácsban Izraellel kapcsolatosan tapasztalható elfogultság ellen”. Azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok számára elsődleges az ENSZ szíriai helyzetet vizsgáló bizottsága mandátumának meghosszabbítása, az iráni, észak-koreai és burmai helyzettel foglalkozó speciális jelentéstevők munkájának támogatása. Rex Tillerson a javasolt és elvárt reformoknak azonban nem szabott határidőt - írja az MTI.