Donald Trump;Neil Gorsuch;

2017-03-21 10:43:00

Megkezdődött a vita Trump bírójelöltjéről

Megkezdődött tegnap a washingtoni szenátus jogi bizottságában az amerikai legfelsőbb bíróság megüresedett helyére jelölt Neil Gorsuch meghallgatása. 

A 49 éves Gorsuch a bírói függetlenség fontosságát hangsúlyozta bemutatkozó beszédében. A nagytudású bíró felkészültségét senki nem vonja kétségbe, s mivel fiatal, évtizedekig meghatározó tagja lehet a legfelsőbb bíróságnak. Donald Trump jelöltje előtt gyakorlatilag nincs akadály, hisz a republikánus többség várhatóan gyorsan rábólint a felesketésére, annak ellenére, hogy Neil Gorsuch a három-négy naposra tervezett meghallgatáson nyilván nehéz kérdéseket kap majd a demokrata szenátoroktól.

A tavaly elhunyt konzervatív bíró, Antonin Scalia helyét már tavaly be lehetett volna tölteni, csakhogy a szenátusi republikánus többség ezt meghiúsította. Barack Obama hiába nevezte meg jelöltjét a kilenc tagú taláros testületbe, a republikánusok napirendre sem vették Merrick Garland kinevezését, hiszen ha Obama emberét hagyták volna jóvá, akkor demokrata irányba billenhetett volna a többség a legfelsőbb bíróságban, s ezt minden áron meg akarták akadályozni.

A demokraták dilemmája most az, hogy – mivel a legfelsőbb bíróság tagjának kinevezéséhez elég az 50 százalék plusz egy fő szavazati arány, bevessék-e az obstrukció eszközét, mivel ez az utolsó tiltakozási lehetőségük. A republikánusoknak 52 szavazatuk van a 100 tagú szenátusban, ám 60 voks kellene az obstrukció kivédésére. Mindkét fél ódzkodik az úgynevezett „nukleáris opció” bevetésétől: a republikánusok – az alsóbb szintű bíráknál már alkalmazott módon – megváltoztathatják a szabályt, s kimondhatják, hogy az obstrukció lezárásához ezentúl egyszerű többség is elegendő.

Ez kényelmes álláspont, mindaddig, amíg a republikánusoké a többség. Ha azonban a jövőben fordul a kocka, attól kezdve a demokraták nevezhetnek ki akadálytalanul új tagokat a legfőbb taláros testületbe, s a republikánusok sem obstruálhatnák a folyamatot. A demokraták ezért inkább hajlanak arra, hogy a köztiszteletben álló Gorsuch bíró jelölését elfogadják, s a „nukleáris opciót” pedig tartalékolják arra az esetre, ha legközelebb esetleg egy tényleg vad konzervatív bírát jelöl Trump. A baloldali demokrata szenátorok ugyan a küzdelemre voksolnának, a jövőre újraválasztás előtt álló mérsékelt demokraták viszont nem éleznék ki a küzdelmet a 2018-as félidős választások előtt.