Katrein Ferenc 13 évig dolgozott a magyar kémelhárításnak, többek közt műveleti igazgatóként is, és nyilatkozataival számos rendkívül súlyos állítást fogalmazott meg. A kiugrott elhárító azt mondta, leszerelt, mert már nem tudott azonosulni a vezetéssel, az elhárítást orosz ügyekkel kapcsolatban politikai szintről „lefojtották”. Példaként azt említette: az orosz titkosszolgálatok elhárítására specializálódott „több nemzetközileg is elismert szakembert irányítottak át más területekre a folyamatos átszervezésekre és az úgynevezett optimalizációra hivatkozva." Az Oroszországhoz fűződő kapcsolat változásáról szólva beszélt arról is, hogy „nem csinálhattak meg szakmailag indokolt aktív műveleteket, és a nemzetközi együttműködések is le lettek építve a korábbiakhoz képest.” Mint mondta, szerinte a volt agrárattasé, Kiss Szilárd és a jobbikos Kovács Béla is politikai döntés miatt van még szabadon, a rendőr-gyilkossággal gyanúsított Győrkös Istvánnal - korábban az orosz katonai titkosszolgálattal, a GRU-val meglévő kapcsolata miatt - sem a szolgálatok, hanem a politika nem mert konfrontálódni az oroszokkal. Arra a kérdésre, hogy tízes skálán mennyire tartja súlyosnak az orosz veszélyt Európában, úgy felelte: "Kilences-tízes, a legmagasabb fokozatú."
Az üggyel kapcsolatban Tényi szerint felmerülhet a hazaárulás és az állam elleni bűncselekmény feljelentése elmulasztásának vétsége. Az interjúban közölt adatok esetlegesen felkelthetik a minősített adattal visszaélés vétség gyanúját is. Tekintettel arra, hogy az ügyben állampolgárként a Btk. 266. § (2) pontjára hivatkozva a nyomozó hatóság, illetve a vádhatóság felé nem tehetek feljelentést, kérem, hogy ebben az ügyben a 2013. évi CLXV. törvény 1. § (3) bekezdése alapján kerüljön sor esetleges vizsgálatra - írta bejelentésében Tényi, hozzátéve, hogy "amennyiben bűncselekmény gyanúja –akár elévülés, akár egyéb okok miatt – nem állapítható meg, úgy a bejelentést a Tisztelt Ügyészség az esetleges további vizsgálat 16 lefolytatása miatt a 2013. évi CLXV. törvény 1. § (3) bekezdése alapján értékelje közérdekű bejelentésként, és azt továbbítsa a Nemzeti Védelmi Szolgálat felé.
A fideszes magánszemély a vonatkozó rendelkezések alapján az ügy kivizsgálását, szükség esetén nyomozás megindítását, az esetleges elkövető felkutatását, illetve a bűncselekmény gyanújának megállapítását kérte a Fővárosi Főügyészségtől.
A volt titkosszolga interjújáról írt elemzésünket itt olvashatja!