Fotó: Ian Gavan/Getty Images
Idén „csak” Golden Globe-díjra jelölték, noha az elmúlt hat évben eddig mintegy hetvenöt szakmai elismerést kapott. Jessica Chastain egyik legutóbbi filmje, a Miss Sloane, amelyben egy lobbistát játszik, aki Obama fegyverviselés korlátozásáról szóló rendelete ellen kampányol, az elnökválasztás idején került az amerikai mozikba. John Madden politikai thrillerje csúnyán elhasalt, a szerény – 13 millió dolláros – költségvetésnek a felét sem hozta vissza. A kritikusok dicsérete és a címszereplő elismerése azt sejtette, a film széleskörű mozi forgalmazásra számíthat, aztán mégsem így történt. (Decembertől a magyar mozik is műsorra tűzték volna.) Legfrissebb munkája, a szép, de sajnos nem túl mély Menedék viszont abszolút siker volt a hónap elején Varsóban tartott díszbemutatón. A varsói állatkert vezetőinek a világháború alatt tanúsított hős példamutatásáról készült film március 30-án érkezik a magyar mozikba.
Jessica Chastain ma egyike a legkapósabb színésznőknek, noha botrányoktól mentes életet él. Sokat nem láttat magánéletéből: annyit tudunk, hogy édesanyjával és annak élettársával nőtt fel egy észak-kaliforniai kisvárosban, vérszerinti édesapját pedig jószerivel nem ismerte. Szakavatott titoktartásban és hűségben: legelőször négy éve mutatkozott nyilvánosan férfi oldalán. Gian Luca Passi de Preposulo olasz divatszakember azóta is a párja.
A vörös hajú szépség karrierje fiatalkorában koránt sem volt ilyen fényes. Miután elvégezte a gimnáziumot, ahonnan csak azért lógott, hogy Shakespeare-t olvashasson, felvételt nyert a híres New York-i művészeti főiskolára, a Juilliardra. Habár 2004-ben debütált egy sorozatban, a világ csak 2011-ben figyelt fel rá, amikor Brad Pitt és Sean Penn kezét fogva végig sétált a cannes-i filmfesztivál vörös szőnyegén. Terrence Malick rendkívül összetett, csodálatos képi világból építkező filmje, Az élet fája drámák erős asszonyává tette Chastaint, akit az ugyanebben az évben bemutatott A segítség című kasszasikerért életében először Oscar-díjra jelöltek. Egyébként hat évvel ezelőtt hat filmjét mutatták be, és egyből megpróbáltak lecsapni rá a nagy filmstúdiók, de ő azóta sem mond igent minden ajánlatra.
Az igazi áttörést Kathyn Bigelow, a világ első Oscar-díjjal kitüntetett női rendezőjének köszönheti. Az általa rendezett Zero Dark Thirty - A bin Láden-hajsza CIA-ügynökének szerepe Golden Globe-díjat és újabb Oscar-jelölést adott neki. Ezután korosztálya legjobbjának könyvelték el, néhány éve pedig a Time a világ legbefolyásosabb emberei közé sorolta.
Elegáns, mint Ingrid Bergman, olyan vonzereje van, mint Rita Hayworthnak, és olyan keményen megdolgozott a sikerért, mint Joan Crawford. Mégis, Jessica Chastain senkihez nem hasonlítható. Jelenleg három filmjének zajlanak az utómunkálatai: mindháromban erős, független nőalakokat játszik – hol a filmsztárok karikírozott világában, hol egy FBI-vizsgálat közepette, hol a vadnyugaton.
Története jól példázza azt, miképpen futhat be valaki. A siker előtt három évvel még mosógépe sem volt, azon kellett törnie a fejét, melyik a legolcsóbb mosoda a közelében. Ma pedig egy New York-i luxuslakásban él, és ha éppen nem forgat, mások érdekeiért áll ki.