Kordon vette körül szerda este a westminsteri parlament és a kormányzati negyed, a Whitehall környékét, ahol kora délután rövid időn belül három helyen követtek el merényletet. Mint erről 6 órakor tartott sajtótájékoztatóján Mark Rowley, a Metropolitan Police főparancsnok-helyettese tájékoztatott, a rendőrség “terrorista akciónak” minősíti a történteket. Nagy-Britanniában eddig is a második legmagasabb, “komoly” volt a nemzetbiztonsági veszély, azaz egy terrorista támadásra “nagy valószínűséggel” lehetett számítani. Az incidens egybeesett a brüsszeli Zaventem repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson elkövetett, 32 ember halálával járó támadás első évfordulójával.
Az 52 áldozatot követelő 2005. július 7-i metró- és busztámadások óta legsúlyosabb londoni incidenshez délután 2 óra 40 perckor hívták ki a rendőrséget. A merényletek a westminsteri palotához közeli Westminster-hídon kezdődtek, ahol egy fekete, négykerék meghajtású Hyundai személygépkocsi egy tucat gyalogosba rohant bele. A pánik közepette egy sérült nő beleesett a Temzébe. Súlyos állapota ellenére élve sikerült kimenteni a folyóból, egy másik asszony viszont életét vesztette. Az ámokfutó tovább hajtott a parlamenti képviselők irodája, a Portcullis House és az alsóház épülete felé. Szemtanúk zaklatott beszámolója alapján előbb a parlament vaskerítésénél hajtott bele további járókelőkbe, majd az autó vezetője kiszállt az autóból és a megállítására irányuló kísérletek ellenére bejutott a parlament előtti, a Big Ben alatti szigorúan őrzött udvarba, a New Palace Yardba, ahol több rendőrt megsebesített fekete nyelű közönséges konyhakésével. Az egyik rendőrtiszt belehalt sérülésébe. A segítségükre siető felfegyverzett biztonsági személyzet egy tagja több lövéssel leterítette a támadót, akit a helyszínen nyújtott elsősegély ellenére nem sikerült megmenteni.
Incident in #Westminster: We are treating this as a terrorist incident until we know otherwise
— Metropolitan Police (@metpoliceuk) 2017. március 22.
Minden korábbi precedenst nélkülözött az a mód és gyorsaság, ahogy Theresa May miniszterelnököt kivezették a parlamentből és biztonságos helyre szállították. A szokásos szerdai miniszterelnöki interpellációk után az ülésteremben maradt képviselők még több órán át nem hagyhatták el a kamarát. Ugyanígy lezárták a Downing Street-et, sőt biztonsági okokból a London Eye óriáskereket is. A sérülteket a Westminster-híd déli oldalán található St Thomas’ egyetemi klinikán látták el.
A Metropolitan Police vezetői egyelőre nem bocsátkoztak találgatásokba az akció hátterével, illetve azzal a feltételezéssel kapcsolatban, hogy “magányos farkas” követte- e el a borzalmakat, vagy szervezett összeesküvés része volt. Mark Rowley a londoniak biztonságának megőrzését nevezte a rendőrség prioritásának.
A terrorakcióra való tekintettel a skót parlament rokonszenves gesztussal felfüggesztette szerda délutáni ülését, melynek végén szavazás döntött volna arról, felhatalmazzák- e a képviselők Nicola Sturgeon kormányfőt, hogy felkérje a brit kormányt egy második népszavazás kiírására a tartomány függetlenségéről.
R. Hahn Veronika (London)
Nem tudni magyar érintettről
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) nem tud arról, hogy magyar állampolgárok is érintettek lennének a szerdai londoni merényletben - közölte a tárca sajtófőnöke. A kint tartózkodóktól azt kérik, kövessék a helyi hatóságok utasításait, menjenek biztonságos helyre. Közzétették a nagykövetség telefonszámát, ahol a hozzátartozók érdeklődhetnek. Ugyanakkor a KKM sajtófőnöke kiemelte: azt kérik, csak azok telefonáljanak, akiknél megalapozott a gyanú, hogy rokonuk, ismerősük a sérültek között lehet.
Merkel üzent
Angela Merkel német kancellár a szerdai londoni merénylet után hazája támogatásáról biztosította Nagy-Britanniát a terrorizmus elleni küzdelemben. Hasonló nyilatkozatokat tettek közzé vezető francia és osztrák politikusok is. A kancellár közleményében kiemelte, hogy részvéttel és szolidaritással gondol Németország brit barátaira, minden londonira és különösen a merényletben megsebesült emberekre, akiknek gyógyulást kíván. Akkor is, ha még pontosan fel kell tárni ezeknek a tetteknek a hátterét, Németország és polgárai nevében megerősítem, hogy szilárdan és határozottan Nagy-Britannia oldalán állunk a terrorizmus minden formája ellen vívott harcban - tette hozzá Angela Merkel.
Maximális készültség lépett életbe Rómában és Milánóban is
A római parlament felső- és alsóháza épületének környékét is lezárták a londoni merényletet követően, és szerda éjféltől a legmagasabb fokú biztonsági készültség lép életbe az olasz fővárosban a közelgő EU-csúcs, valamint Milánóban Ferenc pápa látogatása miatt. A londoni merénylet híre vészjelzésként érkezett a március 25-i EU-csúcsra készülő olasz fővárosban, ahol éjféltől egyébként is rendkívüli biztonsági intézkedések lépnek életbe. Azonnal lezárták a szenátus és a képviselőház épületeihez vezető utcákat. A kép épület, egymástól nem mesze, Róma központjában található. Mindkettő közelében naponta több ezer római és turista halad el. Éjféltől fokozatosan korlátozzák a római belváros járműközlekedését, amelyet az EU-csúcs helyszínének körzetében, vagyis a Capitolium-domb városrészében szombatra még a gyalogosforgalom előtt is lezárnak. A városcentrum többi részébe is csak biztonsági kapukon keresztül lehet majd belépni. A római kormány szerdán este sürgősségi egyeztetést indított a taxis szakszervezetekkel a csütörtökre tervezett országos sztrájk felfüggesztésére. Milánóban is fokozták a biztonsági készültséget Ferenc pápa szombati látogatása miatt.