Szerintem;tévúton;

2017-03-23 07:30:00

Továbbra is tévúton

Botka László az új esély. Üres Botka-Gyurcsány párharccá silányult az ellenzéki összefogósdi. Csak egymásnak üzengetnek. Ilyen és ehhez hasonló nyilatkozatok sokasága jelenik meg a sajtóban. Tavaly a PM kerekasztal melletti egyeztetésre hívta a demokratikus pártokat, azt javasolták, hogy egy előválasztással kellene kiválasztani a miniszterelnök- és a képviselőjelölteket. Kezdetben senki sem tiltakozott az LMP kivételével, mert ők senkivel sem közösködnek, egyedül indulnak. A tárgyalásokon a DK a technikai kivitelezhetőség kimunkálását kérte, míg az MSZP egy saját megvalósíthatósági javaslatot is bemutatott. Ekkor nem volt üzengetés, de az is igaz, hogy a megállapodás jelei sem igazán mutatkoztak. Az, hogy ki hogyan látta a jövőt, nem tekinthető üzengetésnek. A PM álláspontja ismert volt: közös lista, közös jelöltek, de előválasztás útján. Az MSZP ekkor még hasonló állásponton volt. Ugyanezt képviselte a MOMA is.

Az Együtt nem akart közös listát, a többit elfogadta. A DK-nak bármelyik változat megfelelt. Majd decemberben váratlanul bejelentkezett Botka László miniszterelnök-jelöltnek. Három feltétele volt: közös lista, egy-egy ellenzéki jelölt a 106 választó kerületben, és új baloldali politika. Mindez kiegészült egy negyedikkel: a miniszterelnök-jelölt csak ő lehet, mert különben visszamegy a szegedi „zárdába”. Február közepén Szabó Tímea bejelentette, hogy beszüntetik a tárgyalást, mivel szerinte az MSZP és a DK nem érdekelt az előválasztásban. Majd február 18-án Botka László a következőket mondta: „Magyarországon akkor jön el a konszolidáció és béke ideje, ha az ország két legmegosztóbb politikusa, a bal és jobboldal gyűlölve szeretett ikonjai, végre kikerülnek a politikából.” Szerintem ez volt az első (és nagyon durva) üzenet, amelyre valóban ment egy válasz, csak sokkal kulturáltabb: „Én választóként Botkának is helyt adnék, sőt, sok sikert kívánnék neki.”

Ezt megelőzően nem tudok üzengetésről. Azt mondja Ceglédi, hogy ezek után egy sikeres, erős baloldali pártnak (hol van, és lesz-e?) rövid, hatékony és tartalmi tárgyalásokat kell folytatnia a baloldali pártok körében, kizárólag a Botka által felvállalt értékekre alapozva. Kikkel? A DK-val, amelyet vérig sértett? Az LMP-vel, amelyik senkivel nem akar összefogni? Az Együtt-el, amely nem akar közös listát, vagy azzal a PM-el, amely csak előválasztás esetén hajlandó tárgyalni? Botka úgy beszél, mintha egy nagy párt állna mögötte, nem hajlandó tudomásul venni, hogy az MSZP is egy középpárt lett. Azt is mondja Botka, hogy a megelőző beszélgetéseken sok biztatást kapott, de amikor zászlót bontott, megváltozott a demokratikus szervezetek vezetőinek magatartása. Vajon miért?