Washington;Donald Trump;adószezon;

2017-03-23 07:05:00

Washingtoni napló - Bizakodó adószezon

Az amerikaiak általában kevesebb adót fizetnek, mint a legtöbb európai, de a kötelező ívek kitöltése sokkal több időt igényel. Ez azért van így, mert az adórendszer kegyetlenül komplikált. Tavaszonként idegtépő heteket töltök az adatok összeállításával, amelyeket aztán egy könyvelő rak rendbe. A határidő idén április 18-a.

2017-ben először a tavaszi adószezon bizakodásra ad okot. Valami fontos, sőt felemelő esemény történhet április második felében.

Sajnos nem arról van szó, hogy a kongresszus átírja vagy hirtelen megszünteti az elképzelhetetlenül körülményes adórendszert. Igaz, ez is szóba került. Tavaly ősszel, a republikánus előválasztás idején Ted Cruz, a texasi ultrakonzervatív szenátor megígérte, hogy elnökként olyannyira leegyszerűsíti a rendszert, hogy egy levelezőlapon postázhatjuk majd az áprilisban esedékes adóbevallást. Tervét ugyan nem magyarázta el részletesen, de nyilván a levonások rendszerét akarta megszüntetni. Ha ennyit és ennyit kerestél, ennyit és ennyit fizetsz. Kész. Ne az ívekkel töltsd az idődet, élvezd a tavaszi egyetemi kosárlabdatorna szinte mindig drámai fináléját.

Drukkoltam Cruz tetszetős, de kivitelezhetetlen javaslatának, mert minden évben idegesít a bonyolult procedúra, az unalmas, de időigényes munka, a határidő közeledése.

Idén más a helyzet. Hangulatom derűsebb. Nincs kizárva ugyanis, hogy április 18-án vagy talán néhány nappal később megismerhetjük Trump elnök 2016-os adóbevallását. Részben persze a kíváncsiság vezérel (tényleg olyan gazdag, mint állítja?); részben azonban azt szeretné az amerikaiak kétharmada velem együtt megtudni, hogy mennyit adózott az elnök az évek során, kikkel üzletelt esetleg Putyin környezetéből, milyen levonásokat vett igénybe, kinek és mennyit adományozott.

Arról van szó, hogy Trump az első modern elnök vagy elnökjelölt, aki nem hajlandó a nyilvánosság elé tárni anyagi körülményeit. (Hillary Clinton adóbevallása például 1977 óta minden évben nyilvános.) Trump nem követi ezt a hagyományt, mert szerinte mindaddig, amíg régebbi adóbevallásait az adóhivatal nem véglegesíti („rutinellenőrzés,” mondja ő), felelőtlenség lenne az adatokat ország-világ elé tárni.

OK, mondom erre én, de Trump elzárkózása a nyilvánosság elől nem vonatkozhat az április 18-án esedékes, 2016-os adóbevallására. Azt ugyanis az adóhivatal csak hónapokkal, esetleg egy-két évvel később ellenőrzi. Magyarul: tavasszal, talán már április 18-án kiderülhet, hogy az adóellenőrzés eddig csak kifogás volt-e a nyilvánosság megkerülésére.

Máris mosolygok, talán nem is olyan rémes idén az adószezon. Ha például kiderül, hogy Trump tavaly csak vajmi kevés adót fizetett, akkor növekedni fog az érdeklődés a régi adóbevallások iránt, s tovább gyengülhet az elnök támogatottsága. A valós tényeket, az igazságot keresve a demokráciák ezért tartják oly fontosnak a nyilvánosságot.