Szijjártó;Gorka Sebestyén;

2017-03-23 06:09:00

Szijjártó bejutott Gorka Sebestyénhez

Most örömmel tárgyal Szijjártó Péter külügyminiszter Washingtonban azzal a Gorka Sebestyénnel, aki 2006-ban Kádár gyermekeinek és amatőrnek nevezte a Fidesz vezetőit, köztük Orbán Viktort. Trump tanácsadója annak idején elhasalt a magyar nemzetbiztonsági átvilágításon.

Gorka Sebestyén itt egy igazi "nagyágyúval"

Gorka Sebestyén itt egy igazi "nagyágyúval"

„A jobboldal Orbán Viktorral nem tud nyerni. Képtelenség az Európai Unióban, hogy két elvesztett választás után valaki a posztján maradhasson. A politikában nem lehet jósolni, de ha minden így marad, megint Gyurcsány Ferenc nyer. Ezért azt mondjuk, ha úriember, Orbán, most lelép" - ezt Gorka Sebestyén nyilatkozta 2007 elején a Népszabadságnak, miután a Klubrádióban bejelentette, hogy pártot alapít.

Tíz év hosszú idő. A Fideszben talán már nem is emlékeznek rá, hogy Gorkának, aki egy időben pedig Orbán tanácsadója is volt, annak idején milyen szentségtörő gondolatai támadtak. Ha emlékeznének, akkor Szijjártó Péter külügyminiszter nem büszkélkedne, hogy Donald Trump „két befolyásos tanácsadójával” tárgyalt az Egyesült Államokban. Egyikük Gorka, másikuk Jason Greenblatt, a „nemzetközi tárgyalásokért felelős elnöki különmegbízott”. De az is lehet, hogy a magyar kormány szándékosan akar fátylat borítani a múltra. A fideszes politikusok egyelőre nem nagyon válogathatják meg, kikkel ülnek le tárgyalni az amerikai elnök környezetéből.

Gorka Sebestyén 1970-ben, Angliában született, magyar emigráns szülők gyermekeként. A Magyar Narancsban közölt portréja szerint apja 1948-tól a brit hírszerzésnek dolgozott, amíg 1950-ben tíz évre el nem ítélték. Gorka Sebestyén filozófiai és teológiai karon Londonban szerzett egyetemi diplomát. Saját állítása szerint egyetemistaként a brit hadsereg terrorelhárító részlegének tartalékos tagja volt, de hírszerzéssel nem foglalkozott. 1992-ben, 22 évesen, érkezett Magyarországra, a Honvédelmi Minisztérium alkalmazta, közben a katonai kérdésekkel foglalkozó brit lapnak, a Jane's Defense Weeklynek is írt cikkeket. A kilencvenes években a Corvinus Egyetemen tanult, majd a római NATO védelmi egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is oktatott, tanulmányokat folytatott a Harvard Egyetemen. Az első Fidesz kormány idején több cikk Orbán Viktor tanácsadójaként említette. 2002-ben a Fidesz szakértőként delegálta volna a Medgyessy Péter titkosszolgálati múltjával foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottságba, ám nem ment át a nemzetbiztonsági ellenőrzésen. Egyes cikkek később ezt Gorka brit titkosszolgálati kapcsolatával magyarázták. 2006-ban Gorka, aki addigra "biztonságpolitikai kutatóintézetet" alapított Budapesten, aktívan részt vett a Gyurcsány Ferenc kormánya elleni megmozdulásokban.

Az év őszén a washingtoni Hudson Intézetben már azt mondta, hogy a Fideszt még mindig az a hat egyetemi barát vezeti, akik annak idején antikommunista, de radikális baloldali szervezetként megalakították. A Fidesz szerinte "etatistább, mint Charles de Gaulle", hisz az "állam bácsiban", és nem volt valódi fordulata a konzervativizmushoz. A párt vezetőit Kádár gyermekeinek és amatőröknek nevezte.

A saját szavai alapján a Fideszből kiábrándult - mások szerint a Fidesz által eltávolított - Gorka néhány volt jobbikos politikussal összefogva hozta létre Új Demokratikus Koalíció nevű pártját 2007-ben. A nagy reményekkel induló politikai formációnak néhány hónap elegendő volt ahhoz, hogy megszűnjön létezni. Gorka a következő évben az Egyesült Államokba távozott, ahol amerikai felesége révén állampolgárságot kapott - a brit és a magyar mellé immár a harmadikat.

2014-ben a Cink.hu írt arról, hogy Gorka a washingtoni Nemzetvédelmi Egyetemen oktat, és a Breitbart News nemzetbiztonsági szakértője lett. Trump sokat köszönhet ennek a portálnak: a megnyert választás után Gorka már az amerikai elnök tanácsadójaként tűnt fel. Az amerikai sajtóban szóvá tették, hogy Gorka a Horthy Miklós által alapított vitézi rend medálját viseli. Gorka arra hivatkozik, hogy csak apja jelvényét tűzte ki - amelyet az a 60-as években, a rend nagy-britanniai csoportjától kapott. A fényképen mellesleg bocskaiban feszít, aminek hazai politikai kontextusáról az amerikai sajtónak fogalma sem lehet. A múlt héten mindenesetre három demokrata párti szenátor követelte Trump elnöktől, hogy indítson vizsgálatot, nem tagadott-e el valami a múltjából Gorka, amikor amerikai állampolgárságért folyamodott.

Miniszteri üzleti vacsora

Miniszteri üzleti vacsora - Fotó: MTK/KKM

Miniszteri üzleti vacsora - Fotó: MTK/KKM

Szijjártó Péter az MTI híradása szerint kedd este az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács néhány tagjával – köztük a kereskedelmi minisztérium munkatársával, a Lockheed Martin, a Fedex, a Comcast, a Citibank, a Procter&Gamble és más, Magyarországon jelenlévő amerikai vállalkozások képviselőivel -- tartott munkavacsorán vett részt. Beszédében Szijjártó hangsúlyozta a világban zajló mélyreható változások hatásait a politikai és gazdasági stratégiai döntésekre. „Sok változás éppen az Egyesült Államokból, Washingtonból indul ki, és Magyarország örömmel szemléli az amerikai politika új megközelítéseit” – mondta a külügyminiszter.