Oroszország;pénzmosás;orosz befolyás;

2017-03-23 10:17:00

Magyar szál is lehet az orosz pénzmosásban

Orosz pénzeket mosott tisztára egy hálózat, amihez magyar bankokat is felhasználtak. A kormány közben új pénzmosás elleni törvényt készít nemzetközi szervezetek nyomására.

A korrupció és a bűnözés ellen küzdő, főként Kelet-Európában és a Kaukázusban, Közép-Ázsiában illetve Közép-Amerikában működő 2006-ban alapított szervezet, az Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) egyik jelentése alapján már második napja hoz nyilvánosságra az Index olyan információkat, hogy magyar bankokon keresztül milyen komoly orosz pénzeket mosott tisztára egy hálózat. A portál hangsúlyozza: ez nem feltétlenül jelenti, hogy a bankok, vagy az a négy Magyarországon működő cég, ahová számlák kifizetéseként került a mocskos pénzből, tudták volna annak származását. 

A Global Laundromat nevű hálózatban legalább 20 milliárd dollárnyi pénzt vittek ki Oroszországból és mostak tisztára moldáv, lett és egyebek között magyar bankokon és főleg Nagy-Britanniában létrehozott fiktív cégeken keresztül - olvasható az oldalon. Az összeállítás szerint a 20 milliárd dollárból nagyjából 24 millió dollár Magyarországon is keresztül folyt 2011 és 2014 között, ami több, mint a környező országokban összesen. 

Az ügyben megnevezett magyar vállalkozások kisebb összegeket kaptak a mosott pénzből: 64 millió forintot ebből fizettek ki a táplálékkiegészítőket, fehérjeporokat és hasonló termékeket gyártó és forgalmazó Scitec Kft-nek, feltételezhetően úgy, hogy egy megrendelő vagy forgalmazó a Laundromatból származó összeggel törlesztett pár megrendelést. Hasonlóan járhatott a Kardinalis Kft. nevű, Budapestre bejegyzett cég, amely busz, troli és Rába-teherautó alkatrészeket exportál az orosz piacra, illetve a Fructus Leno kft. nevű, felszámolás alatt lévő zöldség és gyümölcs nagykereskedelemmel foglalkozó budapesti vállalkozás, valamint az SSM-Plus – szintén kereskedelmi kft.is.

Itthon új törvény lesz
Újraírja a kormány a pénzmosás elleni fellépésről szóló törvényt - olvasható a napi.hu portálon. A lépést uniós jogharmonizációval magyarázzák, holott az előterjesztésből kiderül, hogy több nemzetközi pénzmosás elleni szervezet is elégedetlen a magyar viszonyokkal. Az OECD pénzmosás elleni szervezete, a FATH megfigyelés alá vonta Magyarországot, miután az Európa Tanács Pénzmosás és Terrorizmus Finanszírozás Elleni Szakértői Bizottsága (Moneyval) "megerősített nyomon követési eljárást" indított ellenünk.