MOM Kulturális Központ;John Scofield;Get Closer Budapest Jazz Fesztivál;Erik Truffaz;

Erik Truff az kompozícióival történeteket mesél el – mintha kisfi lmeket forgatna FORRÁS: GET CLOSER

- Élő dzsesszlegendák

Ma kezdődik és vasárnap estig tart a MOM Kulturális Központban a Get Closer Budapest Jazz Fesztivál, amelynek tömény világszínvonalú kínálata a szakmát is meglepte. Itt lesz a gitáros legenda, John Scofield vadonatúj zenekara; Richard Galliano és Ron Carter duója, valamint a különc francia jazztrombitás, Erik Truffaz és muzsikustársai. A magyar fellépők a tavaly elhunyt basszusgitáros, Vasvári Pál emléke előtt tisztelegnek.

John Scofield évtizedek óta a nemzetközi dzsesszszcéna meghatározó személyisége. Több mint negyven szólólemezt adott ki: a legújabbon merészen ötvözi a tradicionális amerikai műfajokat (country, bluegrass) a dzsessz jellegzetes ritmikájával. A Country for Old Men című lemezért februárban két kategóriában is Grammy-díjjal ismerték el. „A countryzenében kétségkívül ritkán történnek igazán izgalmas dolgok, de a gyökerei ugyanígy az autentikus folklórkincshez vezetnek, mint bármilyen népzenénél. Évszázados mélységekbe, időtlen dallamokhoz. Az amerikai népzene nagyon lélekkel teli – ezt szeretem benne a leginkább” – indokolta az új CD tematikáját egy néhány hete, New York-ban adott interjúban.

A hagyományos tangóharmonikát ragyogóan építette be a dzsesszbe Richard Galliano, aki jórészt ennek köszönheti világsikerét. A veterán (idén nyolcvanadik születésnapját ünneplő) nagybőgős, Ron Carter pedig alighanem világcsúcstartó: játéka több mint 2500 stúdiófelvételen hallható. Több műfajelméleti szakkönyv szerzője, tengerentúli és nyugat-európai egyetemek díszdoktora. Hosszú időn át a patinás Los Angeles-i Thelonious Monk Institute of Jazz művészeti igazgatója volt, jelenleg tiszteletbeli professzora. Tagja a a DownBeat Jazz Hall of Fame zártkörű „elitklubjának” is. Galliano és Carter duójának első közös lemeze két világváros, Párizs és New York hangulataiból építkezik – most ezeket a dallamokat, életérzéseket hozzák magukkal Budapestre.

Az európai dzsessz egyik legeredetibb személyisége, Erik Truffaz francia dzsessztrombitás már többször járt Magyarországon, de most – három év után – új számokkal és zenekari felállással érkezik. „Minden egyes lemezünkön igyekszünk új kifejezési formákat találni. Frissnek kell maradni, hiszen az emberek azért jönnek el a koncertre, hogy zenei történeteket hallgassanak, amiket tovább álmodhatnak saját magukban. Ezért kompozícióimat úgy igyekszem felépíteni, mintha filmek lennének. Az is nagyon fontos, hogy megmaradjon az eredetiség: az, hogy ha valaki hallgatja a zenédet, felismerjen a stílusod alapján” – fogalmazta meg ars poeticáját Truffaz.

A fesztivál magyar programját Vasvári Márton basszusgitáros, a tavaly elhunyt Vasvári Pál fia állította össze, aki nagy lelkierővel igyekszik továbbvinni édesapja együtteseit, zenei örökségét. A zongorista-zeneszerző Nagy Jánossal közös In Line már 27 éve működik, de erre az alkalomra új kompozíciókkal is készülnek. A Vasvári String Trióban a gitáros Birta Miklós és a hegedűs Frankie Látó csatlakozik Vasvári Mártonhoz. A harmadik zenekar (Kárpáti Dódi Priváti Projekt) már kissé elkalandozik a dzsessztől. Vasvári szerint a trombitás-énekes Dódi – akit a zenebarátok a Quimbyből is ismerhetnek – „mintha egy szőnyegen állna, mi pedig ahányan vagyunk, annyifelé próbáljuk azt kirángatni alóla. Amikor elveszíti a biztonságérzetét, szenzációs dolgok történnek. A műsoridő 80, ha nem 90 százaléka teljes improvizáció, egymás gondolatait visszük tovább.”

Lengyel jazz-fotográfusok tárlata
Jarosław Wierzbicki felvételén honfitársa,Tomasz Stanko trombitás

Jarosław Wierzbicki felvételén honfitársa,Tomasz Stanko trombitás

A Get Closer Budapest Jazz Fesztivál alapítója, Kleb Attila eredeti hivatását tekintve fotográfus. Így nem meglepő, hogy a fesztivál kísérő programja egy izgalmas lengyel dzsesszfotó-kiállítás, amely ma este fél hétkor nyílik, a MOMKult előcsarnokában.
Jarosław Wierzbicki a varsói Jazz Muzeum – Polska munkatársa a lengyel és nemzetközi dzsesszvilág Lengyelországban fellépő sztárjait örökíti meg. Honfitársa, a jelenleg Budapesten és Németországban alkotó Paweł Karnowski pedig több mint egy évtizede járja Európa legjelentősebb dzsesszfesztiváljait.

Elkezdődött csütörtökön a Lipcsei Könyvvásár, a német nyelvterület legnagyobb irodalmi közönségfesztiválja, amely az idén a kortárs irodalom mellett az Európai Unió jövőjével és a könyv- és irodalomterjesztés új formáival is foglalkozik. A kelet-németországi nagyváros könyvvására az egyik legnagyobb szabású irodalmi rendezvény Európában. Tavaly 42 országból 2250 kiállító mutatkozott be, az idén pedig már 43 országból 2493, kínálatukban 100 ezernél is több kötet szerepel.