- Az Egyenesen első adásában Vona Gábor azt mondta, sosem gondoltátok volna, hogy a Hír Tv-ben fogtok találkozni. Én meg azt teszem hozzá, sosem gondoltam, hogy valaki arra tud kényszeríteni, hogy rendszeresen nézzem a Hír Tv-t.
- A mondat második fele nagyon szimpatikus. Vona Gábor megjegyzése pedig nyilván úgy értendő, hogy külön-külön egyikünk sem gondolta. Amúgy nem szoktam politikusokkal együtt gondolkodni sem a jövőről, sem a jelenről. S már most tisztázzuk, senki nem kérte tőlem, hogy az első adásban Vona Gábor mindenképpen legyen vendég. De miután Majtényi László - az ellenzék közös államfő-jelöltje - elfogadta a meghívást, ahhoz a naphoz már csak az a politikai szereplő hiányzott, amelynek nem ő volt a jelöltje - sőt, egyáltalán nem volt jelöltje -, vagyis a Jobbik.
- Ezt értem, de tudod, hogy ebben az országban mennyire fontos a látszat. Akkor pedig ez az interjú (is) alapot adhatott arra, hogy Simicska Lajos a te közreműködéseddel együttműködik a Jobbikkal.
- Ezt az összeesküvés-elméletet már előtte is ezerszer leírták. Amikor az első napot terveztük, volt olyan kollégám, aki visszakérdezett, biztos, hogy Vona most jó ötlet? Erre az lehetett csak a válasz, hogy aki bele akar magyarázni bármit, az úgyis megteszi. Tegyék, de az ötlet szakmailag jó, a többit meg tényleg lesajnálom.
- Csak a szakmaiság számít?
- Mi más számítana?
- Tehát nincs telefon, hogy ezzel, vagy azzal kellene beszélgetni, vagy éppen nem kellene.
- Nem, tényleg nincs ilyen. Őszintén.
- Nem zavar, hogy a fideszesek továbbra sem mennek be a Hír Tv-be?
- Én változatlanul optimista vagyok, és arra számítok, hogy egyszer csak meggondolják magukat. Erre nincs más indokom, mint amit többször elmondtam, hogy lehet haragudni - és haragudjanak is - Simicskára, vagy bárkire, ez engem nem érdekel, de a nézőt sem. Azokat az embereket, vagyis több százezer magyar választópolgárt, akik a Hír Tv-t nézik, ne zárják már ki a kormány, a kormányzó párt tájékoztatásából. Ezt nagyon komolyan gondolom, bár sokan naivnak tartanak miatta. Őszintén hiszem, hogy ezeknek a választóknak joguk van megtudni, mit gondol a Fidesz vagy a kormány. Ha utálják Simicskát, az engem nem érdekel, de a nézőket meg kellene tisztelniük.
- Több százezret említesz, mekkora az új műsor nézettsége, van már erről adat?
- Természetesen van, de üzleti titok.
- Na jó, akkor azt kérdezem, hogy piaci pletykák szerint az új munkahelyed új műsora egyelőre több nézőt vonz, mint a régi munkahelyed most is menő hasonló adása.
- Nem lenne tőlem elegáns, ha a volt műsorommal kapcsolatban nézettségi versenyekbe mennék bele. Annyit azonban meg tudok erősíteni, hogy ez a pletyka igaz.
- És mi értelme volt a régi műsorodat megkettőzni? Változott a stúdió, változott a cím, de azt mindenki láthatja, hogy egy másik tévében ugyanazt csinálod, mint eddig.
- Kálmán Olga nincs megkettőzve. Ha bárki arra gondolt, hogy itt valami hatalmas újdonság készül, annak előre elmondhattam volna, hogy nem. Nyilván vannak árnyalatbeli különbségek a hírháttér műsorok között. Most például sokkal inkább szeretnék fókuszálni a valós problémákra, és nem - ahogy fogalmaztam - a politikai gumicsontokra, ami nem jelenti azt, hogy nem hívok politikusokat. Csak azt szeretném, ha ők is a valós problémáinkról beszélnének. Erre törekszem minden nap. Ennek a műfajnak azonban egész egyszerűen van egy sajátossága. A díszlet persze leginkább ízlés kérdése, szolgálja ki a műsort formájában, színében, képi témájában. De egy hírháttér műsorban nem lehet valami egészen különlegesen mást csinálni, mint korábban. Az első perctől nyilvánvaló volt, hogy nem lesz közönség előtti show-műsor, s nem jön be az utca embere, hogy elmondja a véleményét. Ilyeneket nem terveztem.
- Csakhogy a politikusok tulajdonképpen továbbra is a gumicsontot rágják.
- Én azért megpróbálom őket arra kényszeríteni, hogy ne. A témát és a témához tartozó vendéget nyilván mi határozzuk meg. Azt remélem, hogy az eddig eltelt két héten minden nap sikerült olyan témákat választani, ami valóban érdekelte a nézőket. Tényleg azzal akarok foglalkozni, amitől jobb vagy rosszabb lehet az életünk, legyen az egészségügy, oktatás, vagy akár a 2018-as választás. A jelennel és a jövővel.
- Hétfőtől hosszabb lesz a műsorod. Miért kellett máris változtatni?
- Rá kellett jönnünk, hogy a nézők figyelme egyre inkább a politika, a hírek felé fordul, ahogy közeledünk a választásokhoz. Nem igaz az az állítás, hogy ebben az országban mindenki megcsömörlött már a politikától. És ha azt látjuk, hogy a nézők még több információt szeretnének, akkor bizony nekünk is lépnünk kell. Hosszabb lesz az előttem lévő Híradó, és 19 óra 20 perckor, a hírek folytatásaként indul az Egyenesen Kálmán Olgával.
- Az ATV-ben a műsorod főszerkesztője is voltál. Most egyszerű műsorvezető lettél. Mekkora beleszólásod van most a műsorba?
- Esküszöm neked, hogy ez eszembe se jutott. Tényleg, komolyan. Az ATV-ben korábban hírigazgató is voltam, aztán amikor a kisfiam születése után visszamentem, főszerkesztő lettem. De mindegy is, hogy mi van kiírva a nevem alá, vagy mi van benne a szerződésemben. Ott is a kollégáimmal együtt találtuk ki a műsort, ahogy most is. Ugyanúgy én irányítom, hogy milyen témában ki legyen a vendég. Tehát ilyen szempontból semmit nem változott a szerepem a saját műsoromban. Továbbra is remek csapatmunka folyik.
- Meg is említetted egy interjúban, hogy a Hír Tv jelenlegi vezetői garanciát jelentenek számodra az önálló munkához. De mi a garancia?
- A garancia az, hogy nagyon jó emberi és szakmai társasággal tudod előkészíteni a műsort. Megbeszéljük, hogy na, te mit láttál a napban, kit hívnál, mit szeretnél. Ó, de jó ötlet, akkor ezt mi tovább visszük. Ti mit csináltok, te hogy gondolod - tehát így.
- Vagyis egyeztettek a többi műsorral.
- Persze. Ahogy ennek egy normálisan működő szerkesztőségben lennie kell. Semmi csoda nincs benne. Nagyon-nagyon jól érzem magam.
- Egy korábbi beszélgetésünkben azt kérdeztem, szerinted mi a fontosabb: neked az ATV, vagy az ATV-nek te? Most ugyanez a kérdés a Hír Tv kapcsán is.
- Már fogalmam sincs, hogy akkor mit mondtam, most egyértelműen azt válaszolom, hogy ez abszolút kölcsönös. (Három éve is ugyanezt válaszolta - a szerk.) Tényleg nagyon jól érzem magam. Ha az ember egy döntést hoz, muszáj azonnal éreznie, hogy lépnie kell-e. Amikor elfogadtam a Hír Tv ajánlatát, nagyon komolyan és határozottan éreztem ezt. Tehát, ahogy telik múlik az idő, ez az érzés vagy igazolást nyer, vagy lehetnek olyan tényezők, amik miatt utólag kiderül, mégsem volt igazam. Most úgy érzem, nagyon jókor és nagyon jól döntöttem.
- Tudom, elszaladsz, ha Simicskáról kérdezlek. Nem ő hívott az új munkára, de találkoztál vele.
- Én vagyok az ember, aki találkozott Simicska Lajossal.
- És milyen volt Lenin elvtárs?
- Nem nyilatkozom erről soha többet. Már mindent elmondtam róla, esküszöm.
- De sok ember nem találkozott Lenin elvtárssal, tehát ez mindenkit érdekel. A szakmáról beszélgettetek, vagy politikáról?
- Is, is. Megismerkedtünk. Egy találkozáskor az ember nyilván alapvetően kérdez is, nemcsak hallgat. Én meg aztán főleg hajlamos vagyok arra, hogy azonnal interjúhelyzetben érezzem magamat. Persze, hogy kérdeztem arról, hogyan látja a politikai helyzetet. De a megbeszélésünknek azért nem ez volt a fő irányvonala, hanem az, hogy mit szeretne tőlem.
- Jövőre választások lesznek. Mindenféle pletykák terjengenek, hogy azután mi történhet.
- Igen, vannak pletykák, amikre most céloztál, hogy Simicska csak 2018-ig akarja üzemeltetni a Hír Tv-t, meg a Magyar Nemzetet, a Lánchíd Rádiót, mert az a célja, hogy megbuktassa Orbánt és onnantól kezdve az egész nem érdekes neki. Ez nem igaz. A G-naptól kezdve ez a médiaportfólió a szó legnemesebb és legjobb értelmében vett hírszolgáltatással, tájékoztatással kezdett el foglalkozni, és nem ideológiai alapon. Nincsenek jobbközép hírek, meg bal hírek, meg nem tudom mik. Hírszolgáltatás van. Több mint két éve ez a dolog úgy működik, ahogy működnie kell. Ez nem az a cél, hogy húzzuk ki valahogy a 18-as választásokig, hátha sikerül ezzel ártani, vagy használni valakinek, hanem ez már egy tényleg piaci alapon, és tényleg a szakma szabályainak megfelelően működő társaság.
- Simicskánál azért láthattuk, hogy tud ő hirtelen váltani.
- Csakhogy az nem a semmiből jött. Én nem hiszek olyan nagy horderejű változásokban, amikor valaki hétfő reggel felébred, és azt mondja, hogy eddig antiszemita voltam, de ettől kezdve megváltozom. A G-nap és Simicska esetében nem is erről beszélünk. Nem arról van szó, hogy egy ember, aki a Fideszt és Orbán Viktort, meg ezt az egész hálózatot felépítette, hétfő reggel felébredt és azt mondta, én inkább balliberális leszek ma tíz órától. Itt nem ideológiai váltás következett be, ami kirobbantotta ezt a dolgot. Szerintem a G-nap maga a felismerés volt, hogy ami addig történt, az attól kezdve már vállalhatatlan.
- Vagyis kijött azzal, amivel előtte majdnem egy évig nem.
- Igen. De nem volt a mondatnak egy olyan folytatása, hogy ha ez vállalhatatlan, akkor vállaljunk már gyorsan a másikat. Nem. A G-naptól kezdve a szakma szabályainak megfelelő televíziót, rádiót, újságot kell csinálni. Egyik kollégám azt mondta, nincs ideológiai tűzoltás. Amikor valahol riasztás van és kihívják a tűzoltót, akkor ott nincs kérdés, hogy most el kell oltani, vagy sem. Hírszolgáltatásban, műsorközlésben nem szabadna engedni az ideológiát.
- Nem szabadna, de mindenütt engedik.
- Na ezzel szakított a Hír Tv.
- Simicskának persze eszébe juthatott volna korábban is.
- Ez viszont már az ő baja. És abba már tényleg nem tudok beleszólni, hogy miért nem korábban ébredt rá erre.
- Szavaidból világos, hogy abszolút vállalhatónak tartod a mai Hír Tv-t.
- Nem dolgoznék itt, ha nem így lenne.
- Elhiszed azonban, hogy egy ilyen intézmény teljesen szakíthat a múltjával? Mert a Hír Tv-nek van az is.
- Egy ilyen váltásnál persze nyilván nem az effektív munkavégzőkre kell gondolni. Azok a vezetők pedig, akik irányították ezt a médiaportfóliót, a G-nap körüli botrány után azonnal otthagyták munkahelyüket. Más fontos feladatuk lett. A Hír Tv-nél attól kezdve tényleg semmi más nem számít, mint a szakmai munka. És az, hogy kik voltak ott és milyen utasításra miket cselekedtek, hát erről Tarr Péter vezérigazgató-helyettes nyilatkozott máshol, másnak. Az volt a múlt, onnantól kezdve egy teljesen vállalható, sőt egy tök jó televíziót csinálnak, már egészen új irányítással.
- Már megjelent két könyved, s korábban említetted, van egy titkos könyvterved is, ami akkor nem volt megvalósítható. Egyáltalán, akarsz még írni?
- Persze. Bár az a terv még most is titkos. Az első könyvem írásakor kiderült, mennyire jó írni. Akkor nagyon sokáig kérettem magam, nagyon nehezen vettem rá magam, de aztán rákaptam az ízére. Nagyon jó dolog kiírni magadból, ami eszedbe jut.
- A család mit szól hozzá, hogy rengeteget dolgozol és még írogatsz is?
- Az írásra ott vannak az éjszakák, ők alszanak, én írhatok. A második könyv születésekor a kisfiam mondott egy nagyon aranyosat. Én ugyanis iszonyú gyorsan írok, Marcikám pedig mindig azt látta, hogy anya elvonul a dolgozószobába és kegyetlenül csépeli a klaviatúrát. Egy idő után rám nézett: jaj, már megint össze-vissza írsz? Kérdezem, mi az az össze-vissza? És akkor mutatta a kis kezével. Feltétezte, ha valaki ilyen iramban ír, az csak össze-vissza lehet, hiszen különben szép komótosan meg kellene keresnie a betűket, ahogy az egy kisiskoláshoz illik. De egyébként mindent együtt csinálunk. Ha anyuka új könyvet ír, vagy új műsort hoz létre, vagy munkahelyet vált, annak ők is részesei. Ez nem egy egyszemélyes játék.
(megjegyzés: a szerkesztőség nem találta bizonyítottnak a műsorvezető nézettségre tett kijelentéseit)