Skót népszavazás;

Skót népszavazás - Felhatalmazta a parlament a kormányfőt

A brit Brexit beindításának előestéjén a skót helyi törvényhozás felhatalmazást adott Nicola Sturgeon tartományi kormányfőnek az újabb referendum kiírására.

Figyelmen kívül hagyva a brit miniszterelnök két héttel ezelőtti, máris szállóigévé vált kijelentését, miszerint „most nincs itt az ideje” egy újabb népszavazásnak a skót függetlenségről, az edinburgh-i tartományi nemzetgyűlés engedélyezte a skót nacionalisták vezette kormánynak a népszavazási folyamat elindítását. A holyroodi honatyák 69 igen és 59 nem arányban támogatták Sturgeon előterjesztését. A kisebbségben kormányzó Skót Nemzeti Párt a Zöldek segítségével jutott át az akadályon.

A történelmi jelentőségű aktus, mely London rábólintása esetén lehetővé teszi Skócia számára, hogy maga döntsön Brexit utáni sorsáról, egyhetes késést szenvedett a westminsteri terrorista merénylet miatt. A holyroodi képviselők együttérző gesztusként halasztották tegnapra a döntést.

Az SNP karizmatikus vezetője a vita során azzal érvelt, hogy „demokratikus mandátumot élvez a függetlenségi népszavazás” meghirdetésére. „Helytelen és tisztességtelen” megakadályozni, mondta, hogy Skócia megkapja a választás lehetőségét. A politikus legalább annyit elvárt volna May-től, hogy hétfői glasgow-i „csúcstalálkozójukon” közölje, ha a Brexit-tárgyalások befejezése, legkésőbb 2019 tavasza előtt nem is, mi lenne a referendum alkalmas időpontja. Konokságán enyhítve, Sturgeon jelezte, kész lenne a kompromisszumra. A közvélemény-kutatások egyébként nem indokolják elszántságát. A The Sunday Times-LBC közös felmérése szerint a skótok 56 százaléka nem kíván kiválni az Egyesült Királyságból, 51 százaléka pedig nem tartja időszerűnek a 2014-es referendum megismétlését.

Sturgeon várhatóan még a héten levélben kéri May hozzájárulását a népszavazás kiírásához. Minden további lépést London válasza után fontol meg és áprilisban hozza nyilvánosságra. A The Times úgy tudja, Sturgeon legalább arra a még decemberben közzétett dokumentumára választ kap, amelyben Skócia és az Európai Unió kapcsolatának jövőjét foglalta össze. A brit kormány hajlandó bizonyos engedményekre, például a munkavállalók jogaival kapcsolatban, de kivitelezhetetlennek tartja a skóciai bevándorlás feletti ellenőrzés átadását, akárcsak azt, hogy Skócia tagja maradhasson az EU egységes piacának.

Skócia szuverenitásának, az egyre gyakrabban emlegetett ír újraegyesülésnek és ezzel az Egyesült Királyság jelenlegi formájában való fennmaradásának kérdése szinte elkerülhetetlenül háttérbe szorul a következő napokban, hiszen Theresa May szerdán aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét. Ezzel visszavonhatatlanul megkezdődik a visszaszámlálás egy teljesen bizonytalan jövő felé.