Susana Díaz hétvégén dobta be a nevét a kalapba, méghozzá nem is akármilyen körülmények között. A két előző szocialista kormányfő, Felipe González és José Luis Rodríguez Zapatero is ott ült a közönség soraiban a madridi Ifema konferencia központban, mellettük más nagy öregek, köztük Alfonso Guerra, González helyettese és szürke eminenciása, Alfredo Pérez Rubalcaba, a Sánchez előtti főtitkár, s szocialista kormányok számos volt minisztere. Mintegy demonstrálva, hogy a pártelit nem a főtitkári posztot újra megpályázó, tavaly lemondott Pedro Sánchezt favorizálja. Díaz és Sánchez mellett a baszk szocialista vezető, Patxi López is indul a pártválasztáson, a volt házelnök a VI. Fülöp királlyal egyeztetve kulcsszerepet játszott a tavalyi kormányalakítási tárgyalások idején.
Díaz megmutatta, hogy képes lenne új energiát vinni a szocialista pártba. „Olyan választásokat szeretnék, amelyeket nem a gyűlölet, nem a harag vezérel, azt szeretném, ha a PSOE visszatérne régi énjéhez. Győzni szeretnék Spanyolországért, a szocialista pártért, az emberekért! Győzni szeretnék!” – erősítette meg a 42 éves, sevillai politikus. A nemcsak szűkebb pátriájában népszerű Díaz már 2014-ben is indult volna a főtitkári posztért, ám nem sokkal korábban választották az andalúziai junta vezetőjévé, s így gyorsan visszalépett. A PSOE akkor Pedro Sánchezre tett, aki azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Vezetésével nehéz időszakon ment keresztül a PSOE, Mariano Rajoy konzervatív Néppártja (PP) ellenében nem sikerült előretörniük a szocialistáknak a két tavalyi parlamenti választáson, sőt, alig tudták megőrizni második helyüket a megszorításellenes új tömörülés, a Podemos előtt. Sánchez minden áron kormányfő szeretett volna lenni, noha a PSOE négy évtizede legrosszabb eredményét érte el a tavalyi két voksoláson. Igaz, ehhez hozzájárult, hogy az alternatív új tömörülések megjelenésével szétforgácsolt lett a madridi parlament. Sánchez rosszul manőverezett, elutasította a nagykoalíciót a konzervatívokkal, de a radikális baloldallal és a liberálisokkal karöltve sem tudott kormányt alakítani. Hiába figyelmeztették, hogy ehhez a PSOE nem szerzett elég mandátumot, nem kapott felhatalmazást a választóktól.
Erre utalt Díaz, amikor azt mondta, szeretné a PSOE élén nyerni, s kormányt alakítani – de „csakis győztes pozícióból”. Hangsúlyozta, hogy büszke a szocialista párt 140 éves múltjára, s szeretné, ha a régi értékek mentén, nem a Podemosra figyelve politizálnának. A társadalmi egyenlőtlenség, a populizmus és a nacionalizmus elleni harcot jelölte meg három prioritásaként az El País című lap szerint.
Sánchez éppen a Díaz által emlegetett történelmi múlttal szakítana, jelöltségét bejelentve ő arra intett, hogy nem a XX. század, hanem a XXI. század új szocialista pártját kell megteremteni. Szerinte a párt vezető testületei megadták magukat, amikor tudomásul vették, hogy újra a korrupció gyanújába keveredett Néppárt, s Rajoy alakítson – igaz, kisebbségi – kormányt. A 45 éves Sánchez azt ígérte, ha visszatérhet a PSOE élére, a keményen konfrontálódik majd Rajoyyal, s a PSOE „a változás pártja” lesz.
A három jelöltnek legalább a pártaktivisták 5 százalékának támogatását kell megszerezni, hogy részt vehessenek az előválasztáson, az aláírásgyűjtés április 30-án zárul le. López három tévévitát javasolt, de még nem világos, hogy Díaz és Sánchez elfogadja-e, egy vita azonban biztosan lesz a kongresszus előtt.