Hivatalosan szerda délben kezdődött meg az Egyesült Királyság négy évtizedes EU-tagságának véget vető kétéves tárgyalási folyamat, ám a történelmi jelentőségű nap hajnalán már a „felmondó” levél aláírásánál készült fotókkal a címlapon jelentek meg a brit országos napilapok. Az esemény súlyát húzta alá, hogy Theresa May a Downing Street 10-ben Sir Robert Walpole, az első brit miniszterelnök (1721-1742) portréjával a háttérben szignálta a dokumentumot. A levél elkészültét követően May „jó és konstruktív” telefonbeszélgetést folytatott Donald Tuskkal az Európai Tanács, Jean-Claude Junckerral, az Európai Bizottság elnökével és Angela Merkel német kancellárral.
Parlamenti beszédében May kijelentette: „Megkezdődött az 50. cikkely folyamata. Az választópolgárok kívánságának megfelelően az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból”. A kormányfő „történelminek” minősítette a pillanatot, „ahonnan nincs visszaút”. Reményét fejezte ki, hogy az ország a Brexit után „erősebb lesz és mindenkinek esélye lesz az érvényesülésre”. A kormányfő „mindenki számára a legjobb megállapodást kívánja elérni, beleértve az EU-ból érkezett állampolgárokat, akik hazájuknak tekintik az Egyesült Királyságot”. A konzervatív vezető a referendumot kísérő megosztottság befejezésére bátorított, bár tudja, hogy március 29-e „örömünnep egyesek és csalódás mások számára”. Mint mondta, ha Nagy-Britannia „az uniót el is hagyja, Európát nem”.
A londoni parlament előtt uniópárti tüntetők tiltakoztak a Brexit ellen FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CARL COURT
A kormányfő megerősítette, hogy Nagy-Britannia nem marad az egységes piac tagja, mert ez csak akkor történhetne meg, ha elfogadná azokat a jogokat, köztük a munkaerő szabad áramlását, melyek összeegyeztethetetlenek a Brexittel. Az ország „saját ellenőrzése alá vonja a bevándorlást és továbbra is a legtehetségesebb munkaerőt és egyetemi diákságot fogadja be”. A lehető leghamarabb kívánja garantálni a már itt élő európai, illetve az európai országokban dolgozó brit állampolgárok jogait. Jeremy Corbyn, az ellenzék vezére támogatásáról biztosította a kormányt, amennyiben teljesíti a Munkáspártnak a Brexit-megállapodással kapcsolatban megfogalmazott feltételeit. A hat alapkövetelmény közé tartozik éppenséggel az egységes piachoz való hozzáférés lehetősége is, ami ellentétes May koncepciójával.
Ami az EU-hoz intézett hatoldalas levelet illeti, a hivatalos formaságokon, azaz az Egyesült Királyság kilépési szándékának rögzítésén kívül hosszasan ecseteli a szövetség erényeit és a „legszorosabb baráttal és szomszéddal” folytatódó partneri viszony fontosságát. Az elektronikus médiában, köztük a BBC világhálós hírszolgálatában olvasható első vélemények kiemelik, hogy a kormányfő ezúttal nem jelentette ki, hogy „jobb, ha nincs, mint ha rossz megállapodás születne”. A kormány korábbi álláspontjával szemben viszont lényegében megfenyegeti Európát, hogy gazdasági megállapodás hiányában gyengülhet az együttműködés a biztonság területén is. Az EU nemtetszését válthatja ki, hogy May párhuzamosan kíván tárgyalni a későbbi együttműködésről és a válási folyamatról, annak minden anyagi vonatkozásával együtt.
A visszaszámlálás megkezdésének napján a font sterling árfolyama mind az amerikai dollárral, mind az euróval szemben csekély mértékben erősödött, de szakértők szerint hosszú távon legalább 10 százalékkal június 23-a előtti értéke alatt marad.