Brexit;Lisszaboni Szerződés 50. cikkely;

- London konstruktív megállapodást remél

Nagy-Britanniának és az Európai Uniónak közös érdeke, hogy észszerű, konstruktív megállapodás szülessen a kilépési tárgyalásokon – mondta a budapesti brit nagykövet. Ian Lindsay a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye aktiválásának másnapján tájékoztatta az újságírókat London álláspontjáról. 

Theresa May az EU-nak írt levelében világossá tette, hogy a kilépés után is különleges partnerséget kíván fenntartani a szigetország az Európai Unióval. A brit kormányfő prioritásnak tekinti a Nagy-Britanniában élő uniós polgárok, illetve az EU államaiban élő brit polgárok helyzetének mielőbbi, igazságos rendezését – mondta a nagykövet.

Ian Lindsay kérdésekre válaszolva rámutatott: „Nagy-Britannia nem azért lép ki, hogy ártson az Európai Uniónak.” London azt szeretné, ha a kilépés a lehető legkisebb zavart okozná a kereskedelmi kapcsolatokban. Az Egyesült Királyság az EU második, a világ ötödik legerősebb gazdasága, s így az EU-nak is fontos, hogy mielőbb megszülessen a szabadkereskedelmi megállapodás Londonnal. A nagykövet emlékeztetett, Donald Trump amerikai elnök is azt ígérte a brit kormányfővel folytatott washingtoni tárgyalásain, hogy Londont a sor elejére veszi e tárgyalásokon. Ian Lindsay méltatta a magyar kormány pragmatikus hozzáállását.

Azzal kapcsolatosan, hogy az EU 60 millió euró körüli összegben állapíthatja meg a „válási számlát”, a nagykövet nem foglalt állást, szerinte sokféle adat kering a kölcsönös kötelezettségekről, s a tárgyalások még csak most kezdődnek. Cáfolta, hogy lenne valamiféle B-terv, amennyiben nem végződnek sikerrel a megbeszélések. London abból indul ki, hogy régi EU-tagként a rendelkezésre álló két éven belül meg tud állapodni Brüsszellel - mondta.

Tegnap véget ért a szerbiai elnökválasztási kampány, éjféltől megkezdődött a kampánycsend a vasárnapi voksolás előtt. Egyre több közvélemény-kutatás valószínűsíti az egyfordulós szerbiai elnökválasztást.