A venezuelai ellenzék évek óta próbálja megdönteni az 1999 óta uralmon lévő populista baloldali kormányzatot, ám soha nem volt egyetértés, parlamenti úton próbálkozzanak vagy utcai megmozdulásokon próbálják elmozdítani a 2013-ban elhunyt Hugo Chávez helyébe lépett, az ország kormányzására gyakorlatilag képtelen államfőt, Nicolás Madurót. Az egykor virágzó dél-amerikai olajország – az egyedüli latin-amerikai OPEC-tag – gazdasága elképesztő mértékben leromlott, recesszióba, káoszba süllyedt, elszabadult az infláció, nagy a munkanélküliség, hatalmas a szegénység, alapvető élelmiszerek, fogyasztási cikkek hiányoznak.
Tavaly az ellenzéki pártok népszavazást akartak kiírni a köztársasági elnök visszahívására, de a kezdeményezést a legfelsőbb bíróság meghiúsította. A nemzetgyűlésben ugyan a 2015-os parlamenti választásokon az ellenzék került többségbe, de intézkedéseiket a legfelsőbb bíróság sorra érvénytelenítette. Maduro rezsimje nem elégedett meg ezzel, csütörtökre virradóra a legfelsőbb bíróság közleményben tudatta, hogy felhatalmazza az államfőt olajipari közös vállalkozások létrehozására, noha ehhez parlamenti jóváhagyásra lenne szükség. „Ha a nemzetgyűlés nem tartja be a legfelsőbb bíróság rendelkezéseit, akkor a legfelsőbb bíróság a jogállamiság védelmében átveszi a törvényhozás funkcióit” – írták a közleményben.
Maduro kormányzatának legújabb lépése kicsapta a biztosítékot. „Nicolás Maduro puccsot hajtott végre Venezuelában” – közölte a nemzetgyűlés elnöke, Julio Borges, „szemétládának” nevezve a kormánypárti befolyás alatt álló testületet. Henrique Capriles, Miranda állam kormányzója, az ellenzéki kerekasztal, a MUD korábbi közös elnökjelöltje ugyancsak államcsínynek minősítette a legfelsőbb bíróság határozatát. Borges sajtóértekezletén utcai megmozdulásokra hívta a venezuelaiakat. „Azt reméljük, hogy a nép velünk tart. Tudjuk, hogy az országban elnyomás van és félelem, de e pillanatban cselekednünk kell.
Venezuela népe éhes, s nem csupán élelemre, hanem igazságra és szabadságra” – mondta a házelnök, hozzátéve: „Ez a kormányzat olyan gyenge, hogy már más eszköze nem maradt, mint az alkotmánysértés. A legfelsőbb bíróság tagjai ezt nem ússzák meg, emberiesség elleni bűntettekért fogják őket felelősségre vonni” – mondta Borges.
Az ellenzéki vezetők szerint a történtek megkövetelik az Amerikai Államok Szervezetének közbeavatkozását.