Az áprilisi bolondjáratás - úgy tartják - Franciaországból indult hódító útjára, s terjedt át Angliába, Németországba, majd hozzánk is. A krónikák szerint a francia IX. Károly 1564-ben a naptári év kezdetét április 1-jéről január 1-jére helyezte át. Ezért aztán elmaradt április 1-jén az addig szokásos újévi ajándékozás, s ezt a jókedvű franciák tréfálkozással pótolták. A hamis évkezdetet hamiskodással ünnepelték...
Skóciában is dívik ez a szokás. A hiszékeny embert valamilyen ötletes ürüggyel megkérik: vigyen el egy levelet jó távol lakó ismerősnek. A levélben ez áll: „Április elseje — küldd a maflát másfele!” Tovább is küldik, mindaddig, míg a balga észre nem veszi, hogy tréfát űznek vele. Régebben - ez már egy kissé „saját portánkat" is érinti - április elsején engedélyük volt az újságoknak, hogy olvasóikat egy kicsit elbolondítsák. Ilyenkor az első oldalon fantasztikus híreket adtak közre, ám az utolsón bevallották, hogy mindez csupán áprilisi tréfa.
Kissé kíméletlenebb volt olvasóihoz 1846. március 31-i számában a londoni Evening Star. Hirdetést tett közzé, hogy másnap reggel az islingtoni mezőgazdasági csarnokban megnyílik az első szamárkiállítás. Az érdeklődők népes táborának némi csalódással kellett tudomásul vennie, hogy a kiállítás szereplői - ők maguk. Nálunk is április elseje a bolondozás, a beugratások napja.