Orbán Viktor;Porosenko;

2017-04-01 07:35:00

Népbutítás mesterfokon

Máltán folytatott kétoldalú megbeszélést Orbán Viktor miniszterelnök és Petro Porosenko ukrán államfő. Sajtószolgálataik azonban egymásnak ellenmondó közleményt adtak ki az eseményről. Olyannyira másat, hogy felmerül a kérdés, ki hazudik. Ám vélhetően csupán arról van szó, hogy mind Orbán, mind Porosenko hivatala csak azt kommunikálja, ami őt kedvező színben tünteti fel választói előtt, a kényes kérdésekre pedig fátylat borít.

Az Európai Néppárt (EPP) kétnapos máltai kongresszusa sok kétoldalú, magas szintű találkozónak is színhelye volt szerdán és csütörtökön. Többek között egy Orbán Viktor-Petro Porosenko egyeztetésnek is. A magyar kormány hivatalos honlapján az eseményről egy MTI-hír ad tájékoztatást, Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetőjének nyilatkozata alapján. Eszerint a magyar miniszterelnök az ukrajnai magyarok kettős állampolgárságáról egyeztetett az ukrán államfővel, és abban állapodtak meg, hogy Magyarországnak és Ukrajnának kétoldalú megállapodást kell kötnie az ukrajnai magyarok kettős állampolgársága ügyében. Havasi elmondása szerint Orbán Viktor arról biztosította Petro Porosenkót, hogy Magyarország támogatja Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának megvédését és elkötelezett az ukrán-magyar energetikai együttműködés fenntartása mellett, beleértve a közös fellépést az Északi Áramlat 2 projekttel szemben.

Az ukrán elnöki hivatal honlapján található közleményben azonban nem esik szó sem a kettős állampolgárságról, sem az Északi Áramlat 2-ről (az Oroszországot Németországgal Ukrajna kihagyásával összekötő gázvezeték, amelyet a V4-ek is elleneznek), viszont tartalmaz olyan passzusokat, amelyek azt sugallják, hogy Orbán Viktor kettős játékot játszik.

A kijevi kommüniké szerint amellett, hogy a magyar kormányfő biztosította Porosenkót arról, hogy Magyarország Ukrajna területi integritásának a támogatója, egyetértett abban is, hogy csakis az Oroszország elleni szankciók fenntartásával lehet rábírni Moszkvát a minszki megállapodás végrehajtására. Ez jelentős fordulat ahhoz képest, hogy Orbán Viktor mindeddig ezen szankciók eltörlésének híve volt, kormánya ezt kommunikálja a magyar gazdák irányába is, akiket évek óta sújtanak az uniós szankciókra válaszként meghozott orosz importtilalmi intézkedések.

Porosenko hivatala nem ejt szót a kettős állampolgárság kérdéséről, azt viszont hangsúlyozza, hogy az elnök nemtetszését és rosszallását fejezte ki a vezető magyar kormánytagok autonómiát szorgalmazó kijelentései miatt. A közlemény kiemeli még, hogy Orbán Viktor sürgette Ukrajna mielőbbi vízummentességét, valamint megállapodtak arról is, hogy miután idén júliustól Budapest átveszi a V4-ek elnökségét, közelíteni fogják a visegrádi országok és Kijev együttműködését. Az ukrán vízummentesség kérdését eddig is támogatta az Orbán-kormány, a V4-ek és Kijev együttműködésének szorosabbá tételének ígéretével azonban nagy fába vágja a fejszéjét tekintettel az utóbbi időben egyre feszültebbé váló ukrán-lengyel államközi kapcsolatok miatt.

Az ukrán média azonnal ráharapott a két hivatalos interpretáció közötti különbségre, emlékeztetve, hogy miután Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nemrég célként fogalmazta meg a kárpátaljai magyarok autonómiatörekvéseinek támogatását, a kijevi külügy hangosan tiltakozott és be is rendelte Keskeny Ernő nagykövetet.

Kőszeghy Elemér kárpátaljai magyar újságíró, a Kárpáti Igaz Szó főszerkesztője szerint a két hivatali közlemény nem mond egymásnak ellent és nem is zárja ki egymást. Egyszerűen arról van szó, hogy mindkettő azt emeli ki, ami az ő olvasói-választópolgárai számára a fontosabb. Az ukrán média a Hungary Today-re hivatkozva foglalkozik a kettős állampolgársággal. A kárpátaljai magyar hírportálok ezzel szemben az MTI-t idézik, s a megállapodást kész tényként kezelik. Ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy az ukrán államfő sajtószolgálata erről nem említ egy szót sem, s hogy az a hangsúlyt a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos aggodalmakra helyezi.

Kőszeghy kérdésünkre elmondta, hogy a Porosenko által sürgősségi eljárásban március 13-án kezdeményezett állampolgársági törvénymódosítás egyelőre nem került szavazásra a kijevi parlamentben, mert megakadt a törvényhozási procedúra útvesztőiben.

Ez talán nem is véletlen. Mint arról beszámoltunk, Porosenko személyesen kezdeményezte a kettős állampolgárság szabályozásának szigorítását. Tervezete első változata minden kettős állampolgárra vonatkozott, előírva, hogy mindenkinek választania kell, más ország állampolgárságának megtartása esetén az ukránt visszavonják. A figyelmeztetések és tiltakozások hatására azonban szelídült és csak a közhivatalok betöltőire vonatkozik. Becslések szerint ugyanis akár több millió ukrán állampolgárról lehet szó, a magyar, román, lengyel, orosz kisebbségek mellett, igencsak nagy számban birtokolnak ukránok is különböző állampolgárságokat, főképp oroszt. Sajtóhírek szerint a kijevi parlamenti képviselők legalább egyharmada kettős állampolgár, az előző Jacenyuk-kormányban több grúz, illetve amerikai és baltikumi miniszter is szolgált.

Kőszeghyt arról is kérdeztük, ukrajnai vélemények szerint nyugati intelemre enyhült Porosenko tervezete? A kárpátaljai újságíró elmondta, olyan vélemények is megfogalmazódtak, miszerint nem az államfőnek üzentek, hanem ő üzent így politikai ellenfeleinek, akikről sorra derül ki, hogy más állampolgársággal is rendelkeznek. Csakhogy ilyen személy bőven akad a saját környezetében is.

Szaakasvili az egyik címzett?
Nem tűnik alaptalannak, hogy politikai ellenfeleit kívánja megfenyegetni Porosenko. Egyik leghangosabb és legnépszerűbb ellenfele épp Miheil Szaakasvili volt grúz államfő, akinek a Majdan győzelme utáni rezsim adott ukrán állampolgárságot. Porosenko környezetébe került, majd Odessza kormányzójává nevezte ki az elnök. Szaakasvili azonban lemondott, pártot alapított, nyílt ukrajnai politikai ambícióit nem rejtegeti és hangosan bírálja Porosenkót és a Grojszman-kormányt.