CEU;lex CEU;

2017-04-03 17:01:00

Holnap eldőlhet a CEU sorsa - Szigorítottak a tervezeten

Tárgyalni fog a magyar kabinet és az Egyesült Államok kormánya a Közép-európai Egyetem (CEU) ügyében - ígérte Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Parlamentben újságíróknak. A külföldi egyetemek magyarországi működését szigorító felsőoktatási törvénymódosítást már kedden elfogadhatják, miután Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes indítványt nyújtott be Kövér László házelnöknek a szavazás előre hozataláról. A DK jelezte, hogy nem vesz részt a szavazáson, a Párbeszéd azt ígérte, hogy alkotmányjogi panasszal él, ha az Országgyűlés elfogadja a lex CEU-t. Hiller István, az MSZP alelnöke sajtótájékoztatóján azt üzente a rektoroknak, hogy álljanak ki a CEU mellett. Hétfő este az Országgyűlés Törvényalkotási bizottságának kormánypárti többsége pontosító változtatásokat fogadott el a felsőoktatási törvény módosításához, amivel szigorítottak az előterjesztésben megfogalmazott határidőkön is. 

A kivételes eljárásban tárgyalt javaslathoz - amelyről így már várhatóan kedden szavaz a Ház -, a bizottság egy olyan változtatást tett, amely szerint ha az egyetem székhelye egy föderatív államban van, és ott a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult, akkor a központi kormánnyal létrejött előzetes megállapodáson kell alapulnia az oklevél kiadásához szükséges nemzetközi szerződésnek Ezeket az előzetes megállapodásokat a föderatív állam kormányával a törvény hatályba lépését követő fél éven belül meg kell kötni. A bizottsági módosítás a hatálybalépést is előbbre tolja, szeptember 1-je helyett a kihirdetést követő napra teszi ezen passzus esetében. A feltételeket nem teljesítő intézmények már 2018. január 1-jétől nem vehetnek fel elsős hallgatókat, ez az eredetileg benyújtott javaslatban még 2018 szeptemberében következett volna be.

Ha a Fidesz elfogadja a felsőoktatási törvény "CEU-ellenes" módosítását, a DK népszavazást kezdeményez a kérdésben - jelentette be hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Oláh Lajos DK-s politikus, független országgyűlési képviselő. Közölte azt is, hogy pártjuk a keddi parlamenti szavazáson nem vesz részt. Ha a kormány erővel akarja bezáratni a CEU-t, akkor erővel fogja szembetalálni magát - fogalmazott a független képviselő. Hozzátette, ismerve az ellenzéki pártok és a civil szervezetek hozzáállását, egy referendumon, együttes erővel, meg tudják akadályozni az egyetem bezárását. Arra a felvetésre, hogy pontosan milyen népszavazási kérdést akarnak benyújtani, azt felelte, hogy a többi ellenzéki párttal közösen képesek lesznek megtalálni azt a kérdést, amelyik alkalmas erre.

Az ELTE kiállt a CEU mellett
Nyilatkozatban állt ki a CEU mellett hétfőn az ELTE egyetemvezetése és az intézmény doktorandusz önkormányzata. Szerintük az intézmény a magyar felsőoktatás pótolhatatlan része és az is kell, hogy maradjon. Számos oktatójuk tanít vagy tanított mindkét egyetemen, sokan a CEU-n szereztek PhD-fokozatot. "A CEU-hoz közünk van, kölcsönösségen, elfogulatlanságon, a tudományos megismerés korlátozhatatlanságának hagyományán alapuló viszonyunk személyes, kollegiális, és reményeink szerint hosszú távú" - fogalmaztak, hozzátéve: az elmúlt napok eseményei mélységes aggodalommal töltik el őket.

A Párbeszéd Magyarországért alkotmányjogi panasszal él, ha az Országgyűlés elfogadja a CEU-val kapcsolatos kormány előterjesztést - mondta Szabó Tímea, az ellenzéki párt társelnöke hétfői sajtótájékoztatóján. A Párbeszédben politizáló független országgyűlési képviselő közölte: módosítót nyújt be, amelyben a kormány javaslatainak törlését kezdeményezi, de ha az Alkotmánybíróság nem ad helyt a beadványnak, akkor a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.  Szabó Tímea a Párbeszéd nevében arra szólította fel Orbán Viktort, hogy fejezze be a felsőoktatási intézmények "vegzálását", az oktatás szabadságának ellehetetlenítését és tegyen meg mindent a határon túli egyetemek védelme érdekében.  

Hiller István, az MSZP választmányi elnöke a magyar felsőoktatás vezetőinek címezve idézte a régi római közmondást: "Ma nekem, holnap nekem, holnap neked". Szerinte a Lex CEU kapcsán most mindenkinek ki kell állni a magyar oktatás szabadságáért. "Aki most nem áll ki, lehet, hogy holnap mellette sem áll ki senki" - mondta Hiller, hozzátéve: a lex CEU valós szakmai alapja nulla, ez nem szakmai, hanem egy politikai támadás. Teljesen egyértelmű, hogy ez a törvény igazából egy egyetemről, a CEU-ról szól. Szerinte a törvényjavaslatot vissza kell vonni, módosító javaslatnak semmi értelme. Az MSZP úgy döntött, hogy semmilyen módosító javaslatot nem ad be - szögezte le, helyette ugyanis azt követelik, hogy vegyék le napirendről, vonják vissza a törvényt.

Hiller István sajtótájékoztatójáról bővebben ide kattintva olvashat!

A Magyar Liberális Párt ellenzi a "Közép-európai Egyetem megbüntetését" célzó törvényjavaslatot, mert az nincs összhangban Magyarország érdekeivel és súlyos következményekkel járhat a határon túli magyar oktatási intézményekre - mondta Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke hétfői sajtótájékoztatóján. Fodor Gábor hangsúlyozta: a kormánynak kalkulálnia kellene azzal is, hogy a CEU elleni javaslat modellje alapján Romániában veszélybe kerülhet a magyar egyetemek működése, így a határon túli magyarok lesznek az áldozatai a "Fidesz ostoba politikájának". Fodor Gábor megjegyezte: ő maga és Orbán Viktor, valamint más fideszes politikusok is szakkollégistaként kerültek kapcsolatba a Soros-alapítvánnyal. Szerinte a CEU többet tett a magyar oktatásért, mint a Fidesz, pártja pedig a "terrorizmus veszélyével riogató", civilekről szóló előterjesztést is ellenzi. 

Orbán Viktor az újságírók előtt azt mondta: tárgyalni fog a magyar kabinet és az Egyesült Államok kormánya a CEU ügyében, és jó szándék fogja vezetni a magyar kormányt és bizonyára az Amerikai Egyesült Államok kormányát is, tehát nincs ok arra, hogy bárki ideges legyen. "Majd tárgyalunk az amerikaiakkal, hogy ők mit szeretnének" - válaszolta a CEU jövőjét firtató kérdésre. Vannak Magyarországon szabályok, amelyeket 27 külföldi egyetem - köztük a "Soros-egyetem" - nem tart be, ezeket kell most rendbe tenni - jelentette ki.

Szávay István (Jobbik) azt mondta: ha létezik Magyarországon "Soros-egyetem", akkor létezik "Soros-párt" is, ez pedig a Fidesz. Ezért a politikus hiteltelennek tartja a CEU elleni "ideológiai harcot", hozzátéve, hogy nem értenek egyet a "bolsevik típusú" hatalomgyakorlással. Azt is felvetette, hogy a törvényjavaslat nyomán külhoni magyar egyetemek veszélybe kerülhetnek.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára azt válaszolta, hogy a Jobbik alelnöke pénteken még arról beszélt, hogy "Soros egyetemét" be kellene zárni. Szerinte a Jobbik "akut identitásválságban" van, "egy oligarcha fia kinézte magának a Jobbikot: apu, vedd meg nekem a pártot, apu erre megvette".

A CEU visszautasítja Kósa Lajos vádjait
A Central European University New York Állam oktatási minisztériuma és az Egyesült Államok egyik legnagyobb akkreditációs szervezete, a Middle States Commission on Higher Education által bejegyzett, illetve akkreditált felsőoktatási intézmény. Programjait egyenként, a tanrend, a tanárok képesítése, az infrastruktúra, és a minőségbiztosítási mechanizmusok ellenőrzését követően vették nyilvántartásba. Egyetemünk ugyanazokon az ellenőrzési folyamatokon esett át mint a Columbia vagy a New York University - reagált a CEU Kósa Lajos Kossuth Rádiónak adott nyilatkozatára, amiben azt mondta: "egyetlen szabályosan működő külföldi egyetem van Magyarországon, ez a McDaniel College, a többi 27 nem tartja be a törvényeket."
Magyarországon a CEU a magyar hatóságok által kibocsájtott engedélyek alapján működik, a magyar törvényekkel összhangban - írta az intézmény reagálásában, hozzátéve: a CEU világszerte nagy tekintélynek örvendő egyetem. Európa egyik legjobb felsőoktatási intézményeként van számontartva. A jelenlegi kormányzati támadások hatására a világ jelentős felsőoktatási intézményei egyhangúan kiálltak a CEU mellett. Gondolhatja komolyan bárki, hogy egy „fantom-egyetemet” támogatnak a tudományos világ központi tekintélyei? Vagy hogy egy „fantom-egyetem” igazgatótanácsának vált tagjává, három nappal ezelőtt, az Oxfordi Egyetem rektora? - reagált az intézmény Kósa vádjaira.


Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes hétfőn nyújtott be indítványt Kövér László házelnöknek, amiben arra kérte, hogy a múlt héten benyújtott törvényjavaslatát már kedden elfogadhassa a kormánytöbbség.

Mint arról már több ízben is írtunk, a törvény egy sor olyan változtatásra kényszerítené a CEU-t, ami lényegében ellehetetlenítené az egyetem működését. Így az egyetemnek nevet kellene változtatnia, New York-i székhelyű oktatási intézményt kellene indítani és az egyetem érdekében államközi szerződést kellene kötnie az Egyesült Államoknak Magyarországgal, mindezt még jóval a 2018-as tanévkezdés előtt. Bár a törvényjavaslatot még nem fogadta el a fideszes többség, ám ennek ellenére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a közrádióban már csalással vádolta meg a CEU-t.

Az Orbán-kormány eljárása kísértetiesen emlékeztet Vlagyimir Putyin orosz elnök, a végül bezárásra kényszerített szentpétervári Európai Egyetem ellen folytatott kampányára.