Tosics Iván városkutató a Városháza bejáratánál, a közgyűlés kezdete előtt tartott sajtótájékoztatón azt mondta, a Csillaghegyi-öblözet 55 ezer lakójának élete és vagyonbiztonsága múlik a római-parti gát megfelelő nyomvonalának kiválasztásán.
Az ülés előtt több ellenzéki párt is sajtótájékoztatót tartott, valamennyien Budapest utolsó természetes partszakaszának védelmében szólaltak fel, Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, zuglói polgármester ismét a nép megkérdezését sürgette az ügyben.
A budapesti Fidesz eleve nem játszik tiszta lapokkal az ügyben, - írtuk a Kamutanulmánnyal erősítik a Római-parti mobilgátat c. cikkünkben - hiszen miközben javában zajlik a szakmai és társadalmi vita, a III. kerületi önkormányzat kormánypárti többsége védetté nyilvánította a Nánási út fáit (a Római partnak a tervezett mobilgát által érintett 1600 fája viszont nem kapott védelmet, holott jóval nagyobb ökológiai értéket képviselnek, és egy részük Natura 2000 területen áll), így az egyik lehetséges nyomvonal-változat elfogadását jelentősen megnehezítették. Ráadásul a kerületi lakosság 25 százalékában határozták meg (10 százalék helyett) a népszavazás kezdeményezéséhez szükséges küszöböt, félve attól, hogy esetleg a helyiek kezébe kerül a döntés. A Fidesznek láthatóan nagyon nem mindegy, hogy melyik megoldást szavazza meg a közgyűlés, tekintve, hogy a Római-parton, jelenleg ártérnek minősülő területen olyan építkezések folynak (a kormányfő bizalmasához, Garancsi Istvánhoz köthető érdekeltségek részvételével), amelyeket a Nánási úti gát nem védene meg, a mobilgát viszont igen.