A szenátusi demokraták kezében az egyetlen eszköz az agyonbeszélés, de megakadályozni nem tudják Trump jelöltjének kinevezését. A republikánusoknak 52 szavazatuk van, 60 voksra van szükség ahhoz, hogy lezárják a vitát. Azaz, nyolc demokrata szenátort kellene maguk mellé állítani, de csak négyet sikerült. Az elmúlt napokban már 41-en nyilatkoztak úgy, hogy nemmel fognak szavazni. A republikánusok eltökélték, hogy pénteken mindenképpen átviszik Gorsuch jelölését, annak árán is, hogy megváltoztatják a szenátusi szabályt. Ha bevetik a „nukleáris opciót”, márpedig ezt eltökélte Mitch McConnell, a szenátus többségi vezetője, a jövőben a legfelsőbb bíróság bírái esetében is elég lesz egyszerű, 51 voksos többség. Ez tulajdonképpen mindkét nagy pártnak rossz, kisebbségben többé nem élhetnek az obstrukció eszközével. A demokraták szerint ezt csak új jelölt beterjesztésével lehetne elkerülni.
A kongresszus mindkét házában ellenzékben lévő demokraták nem is annyira a 49 éves Gorsuch felkészültségét kérdőjelezik meg, noha úgy vélik, hogy erősen konzervatív jogásznak tekinthető, hanem a tavaly történteket nem tudják megbocsátani. A republikánus többség tavaly megakadályozta a hivatalban lévő elnök, Barack Obama bírójelöltjének kinevezését, Jeff Merkley és mások szerint „elraboltak egy bírói posztot”, amely a demokratákat illette volna meg. Merrick Garland bíró jelölését még vitára sem bocsátották. Trump pedig beiktatása után új jelöltet állított. Neil Gorsuch a tavaly elhunyt Antonin Scalia helyére lép, kinevezésével visszaáll a konzervatív többség a legfelsőbb bíróságban.
Gorsuch bírót plagizálással vádolták meg. Korábbi munkáit vizsgálva a Politico című lap azt írta, 2006-os könyvében egy 1984-es cikkből emelt át két bekezdést más szerzőtől hivatkozás nélkül, s más publikációiban is többször elmulasztotta az idézetek pontos jelölését. Jogi szakértők véleménye megoszlik, hogy érdemi részek eltulajdonításáról, vagy puszta hanyagságról volt szó.