EU;CEU;

2017-04-06 07:01:00

Európa megelégelte Orbánt

"Meg kell állítani Orbán Viktort, mert a magyar miniszterelnök darabonként adja el a magyar demokrácia alapköveit" - jelentette ki Gianni Pittella, az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata képviselőcsoportjának (SD) vezetője tegnap Strasbourgban egy sajtótájékoztatón, amelyet a CEU és a magyarországi civil szervezetek sorsa miatt aggódó parlamenti frakciók tartottak, s amelyen felszólították az Európai Néppártot: vesse ki soraiból Orbánt és pártját. Manfred Weber néppárti frakcióvezető telefonon tárgyalt CEU rektorával, Michael Ignatieff-fel, majd este képviselőtársaival is, végül közölte: "az Európai Néppárt bármi áron megvédi a gondolkodás, a kutatás és a szólás szabadságát".

A baloldal kezdeményezésére a magyarországi helyzetről és a felsőoktatási törvény friss módosításáról fog vitatkozni az EP április végi plenáris ülésén - jelentette be Gianni Pittella szocialista frakcióvezető, aki szerdán többedmagával tartott sajtótájékoztatót Strasbourgban a CEU-törvényről. Az Orbán-rezsimet rendszeresen bíráló szocialisták, liberálisok, zöldek és szélsőbaloldaliak mellett ezúttal a Fidesz pártcsaládjának, az Európai Néppártnak a tagja is megjelent a Közép-Európai Egyetem sorsa miatt aggódó képviselők között. De a lengyel Roza Thun nem a Néppárt, hanem csak a lengyel ellenzéki Civil Platform nevében beszélhetett. Ugyanakkor Thun állította: a Néppárt nem huny szemet a problémák fölött, többen mélységesen aggódnak a magyarországi és a lengyelországi helyzet miatt. "Volt kommunista országból jött polgárokként jól ismerjük a független intézmények és a civil szervezetek elleni támadásokat" - hangsúlyozta. Szerinte a Néppártnak a saját soraiban is meg kell védenie az EU értékeit.

"Meg kell állítani Orbán Viktort, mert a magyar miniszterelnök darabonként adja el a magyar demokrácia alapköveit" - jelentette ki Pittella. Egyúttal aláhúzta, az uniós parlamentnek reagálnia kell az Európai Unió alapértékei ellen indított súlyos magyar támadásokra. Kiemelte, Orbán és pártja ellen irányul minden kritika, nem a magyar polgárok ellen. Véleménye szerint az uniós parlament néppárti frakciójának ki kell állnia a szabadság, a demokrácia, az oktatás és a magyar kultúra mellett.

Weber nagyon keményen üzent
"A gondolkodás, a kutatás és a szólás szabadsága európaiságunk létfontosságú elemei. Az Európai Néppárt frakciója ezeket bármi áron megvédelmezi. Az európai néppárti csoport felszólítja az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg és értékelje a magyar felsőoktatási törvényt. Az EU-nak független és komoly elemzésre, nem pártpolitikai vitákra van szüksége" - ezeket a mondatokat írta a Twitterére szerda este Manfred Weber, az Európai Néppárt parlamenti frakcióvezetője, miután a politikai csoport nemzeti delegációvezetői Strasbourgban megbeszélést tartottak a CEU körül kialakult helyzetről. A CSU-s Manfred Weber korábban a Twitterén jelentette be azt is, hogy szerdán telefonon egyeztetett Michael Ignatieff-fel az egyetemet elkaszáló törvény elfogadása miatt kialakult helyzetről.

Sophie in 't Veld holland liberális EP-képviselő elmondta, Orbán szívesen tetszeleg az áldozat szerepében, amikor személyét, vagy kormányát Brüsszelben kritika éri. Aláhúzta: "nem Orbán Viktor, hanem egyedül a magyar emberek az áldozatok, akiktől megtagadják a jó oktatásban való részvételt, az akadémiai szabadságot, hozzáférést a szabad médiához és a civil szervezetekhez." Hozzátette: a néppártiak túlnyomó többsége rendkívül kritikus Orbánékkal szemben. “Felszólítom őket, hogy szabaduljanak meg Orbántól és pártjától. Döntsék el, melyik oldalon állnak!” “Viktor, mitől félsz? A vitáktól, az ellenvéleményektől, az érvektől?” - tette fel a szónoki kérdést Sophie in’t Veld a CEU-t és a nem-kormányzati szervezeteket célba vevő kampányokra utalva.

A Bizottság is vizsgálódik
Mély aggodalmáról adott ki közleményt Carlos Moedas, a tudományos kutatásokért felelős uniós biztos. Többek között azt írta, hogy a törvény élesen szembe megy a kutatás szabadságával, a tudományos intézetek autonómiájával, pedig ezek olyan európai értékek, amelyeket az EU-tagságból következően Magyarországnak is tiszteletben kellene tartania. az Európai Bizottság nagyon alaposan vizsgálja a CEU ellen hozott törvényt. A törvény már március 29-én is szóba került a biztosok között, és a következő ülésükre is napirendre tűzték már, Navracsics Tibor oktatási ügyekért felelős uniós biztos szóvivője pedig még kedden közölte: vizsgálják a jogszabályt. A következő ülésen egyelőre csak megvitatják, konkrét döntés még nem várható, ám az ügy súlyát jelzi, hogy a téma előadója Frans Timmermans holland biztos lesz, aki Jean-Claude Juncker első helyettese a testületben. A tudományos ügyekért felelős biztos közleménye mindenesetre úgy zárult: "felszólítom a magyar hatóságokat, hogy tartózkodjanak a tudományos és kutatási szabadság korlátozásától, és ne rombolják a magyar tudományos élet jó hírét és kapcsolatait az EU-val. E közlemény kiadásához Frans Timmermans első alelnök teljes támogatásáról biztosított."

A sajtótájékoztató résztvevői határozott európai lépéseket sürgettek a magyar kormány antidemokratikus intézkedései ellen. In’t Veld szorgalmazta, hogy az Európai Bizottság éljen a szerződés adta jogával és kezdeményezzen intézményes párbeszédet Budapesttel a jogállamiságról. A megszólalók bírálták a migránsok elleni uszító kampányokat, a magyar-szerb határon emelt kerítéseket, a menedékkérők fogva tartását előíró jogszabályi változást, a független média ellehetetlenítését szolgáló döntéseket. Ska Keller, a Zöldek társelnöke a nemzeti konzultációról azt mondta: a sugalmazott kérdésekkel nem szabad véleménynyilvánításra ösztönzik az embereket, hanem az orbáni politika kritikátlan elfogadására. A képviselő kijelentette, nem Brüsszelt, hanem Orbán Viktort kell megállítani.

Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője mindezek után lapunkkal közölte: az EP képviselő-csoportjainak rendhagyó strasbourgi kiállása világossá tette, hogy "az illiberális magyar kormány immár visszafordíthatatlanul letért a demokrácia útjáról." A szocialisták alelnöke szerint "az Európai Néppárt szégyene", ha továbbra is megtűri soraiban Orbánt, sőt, a Néppárt egyszerűen "nem tűrheti tovább a Fidesz erőszakos ámokfutását".

EBESZ és Harvard az aggódók listáján
Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodájának (ODIHR) vezetője, Michael Georg Link súlyos aggodalmainak adott hangot, s felszólította Magyarországot, hogy gondolja át újra a módosításokat, miközben kezdeményezzen egy nyílt és demokratikus konzultációt minden érintett féllel és a civil társadalommal a Helsinki Záródokumentum szellemiségének megfelelően.
Az amerikai Harvard Egyetem elnöke, Drew Gilpin Faust eközben Orbán Viktornak és Szemerkényi Réka amerikai nagykövetnek írt levelet, amelyben azt írta, támogatását fejezi ki a CEU mellett, illetve aggodalmát a felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban, ugyanis a változtatások veszélyeztetik a CEU budapesti működéséhez létfontosságú tudományos szabadságot, de csapást mér a minden egyetem működéséhez szükséges tudományos szabadságra is.