Fót;Herczog Mária;Fóti gyermekváros;

2017-04-07 07:02:00

Gyerekverő intézménybe zárnák a fóti gyermekváros lakóit

Zalaegerszegre, illetve Kalocsára költöztetné a bezárásra ítélt Károlyi István Gyermekközpontban - ismertebb nevén a fóti gyermekvárosban - élő, speciális ellátást igénylő gyerekeket a kormány. Korábban mindkét intézményben súlyos visszásságokat tárt fel az alapvető jogok biztosa. Kalocsán például a gyermekfelügyelők rendszeresen bántalmazták a gyerekeket. Herczog Mária gyermekvédelmi szakértő szerint ez a kormány cinizmusának újabb bizonyítéka. A gyermekváros egykori lakói és dolgozói szombatra demonstrációt hirdettek.

A fóti Károlyi István Gyermekközpont - illetve ahogy többen ismerik, a gyermekváros - bezárása sokkal inkább szimbolikus, mint javító szándékú lépés Herczog Mária szerint. A gyermekvédelmi szakértő rámutatott: a döntéseknél továbbra sem veszik figyelembe a gyerekek érdekeit. Fóton már csak a tartósan beteg, illetve speciális ellátást igénylő állami gondozott kiskorúak vannak, őket most Kalocsára, illetve Zalaegerszegre költöztetnék, lényegében ugyanolyan gyermekotthonokba, mint amilyenben eddig laktak. "Ez egy csöbörből vödörbe dolog, a kormány cinizmusának újabb bizonyítéka. Látszik, nem az a szándék, hogy ne ilyen intézményekben éljenek a gyerekek" - mondta a szakember.

Czibere Károly szociális államtitkár azzal indokolta a gyermekváros bezárását, hogy szakítani kell "azzal az '50-es évekbeli szemlélettel", hogy az állami gondozott gyerekek a világtól elzárt, "tömegszerű" intézményekben nevelkedjenek. Csakhogy a fóti gyermekközpontot mindennek lehet nevezni, csak épp tömegszerűnek nem. A gyerekek a központnak otthont adó Károlyi-kastély hatvan hektáros területén élnek, magában a kastélyépületben nincs gyermekvédelmi tevékenység, a gondozottak speciális igényeikre szabott családiház-szerű épületekben laknak. A kormány által vizionált "tömeggondozás" tehát Fóton nem valósul meg, a gyerekek pedig a világtól sincsenek elzárva, a kastély parkját is bárki látogathatja.

Ennek ellenére a fóti gyermekközpontból olyan intézményekbe küldenék a gyerekeket, amelyekről aggasztó hírek jelent meg a közelmúltban. Az alapvető jogok biztosa vizsgálódott Kalocsán és Zalaegerszegen is. A kalocsai speciális gyermekotthonnal kapcsolatban kiderült, hogy a nevelők rendszeresen bántalmazták a gyerekeket, többször megpofozták őket vagy kulcscsomóval a tenyerükbe ütöttek. Kiderült az is, hogy a cigarettát "jutalmazási eszközként" használták, illetve több gyerek is beszámolt arról, hogy ritkán találkozik a gyámjával, rendszertelenül látogatják őket, a kapcsolattartás kiszámíthatatlan.

Nem jobb a helyzet a zalaegerszegi gyermekotthonban sem. Az ombudsman jelentése szerint előfordult, hogy az otthon akkori vezetőjének döntése alapján egy gyermek esetében majdnem másfél hónapig tartott a jogkorlátozó egészségügyi megfigyelés, holott a gyermekvédelmi törvény maximum 48 órában határozza meg a személyes szabadságot korlátozó intézkedések időtartamát. A meghallgatott gyermekek közül többen beszéltek arról, az intézményben büntetésnek számít a szabad levegőn való tartózkodás megvonása, illetve hogy verbálisan és fizikálisan is bántalmazzák őket. Az ombudsman szerint a bántalmazások megtörténte a gyermekekkel készített interjúk, a gyermekjogi képviselőtől és a gyermekvédelmi gyámoktól kapott információk alapján is valószínűsíthető volt.

Ugyanakkor Fóton sincs rendben minden. Az alapjogi biztos jelentésében megemlítette: a munkatársak többsége nem felkészült, munkájuk speciális képzésekkel nem támogatott, túlterheltek, fáradtak, fásultak, mindez pszichés állapotukra is rendkívül rossz hatással van. A gyermekváros egyik dolgozója arról beszélt lapunknak, az állapotok nem véletlenül romlanak, az intézményt 2013 óta szisztematikusan építik le. Csökkentették a mosógépek, a konyhában a tűzhelyek számát is, hogy spóroljanak az árammal. Előfordult, hogy a Károlyi-kastélyban működő étteremből kaptak maradékokat, ám az étel nagy része már ehetetlen volt, a nevelők inkább saját költségükön főztek.

Megírtuk: a gyermekváros egykori növendékei és dolgozói békés demonstrációra készülnek szombaton, tiltakozva az otthon bezárása ellen. Azt szeretnék, hogy legyen vége a gyermekközpont ellehetetlenítésének, működhessen tovább, az állam biztosítsa az ehhez szükséges feltételeket. A tüntetés a Károlyi István Gyermekközpont főbejáratától nem messze, az óvodakertben (Vörösmarty tér 8.) lesz, s délelőtt 11 órakor kezdődik.

Mi lesz a Károlyi-kastély sorsa?
Nem kívánják értékesíteni a fóti Károlyi-kastélyt, üzleti céllal sem akarják hasznosítani az ingatlant - közölte megkeresésünkre a Miniszterelnökség. Ehhez egyébként is ki kellene emelni a nemzeti vagyon tételeit soroló törvényből, amihez a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazatára lenne szükség (emlékezetes volt a hatvani kastély esete, amelyet fideszes képviselők kezdeményezésére kivettek volna a törvény hatálya alól, de utóbb az ezt támogató ellenzéki képviselők visszakoztak, így lekerült napirendről).
"Az ingatlant a nemzeti vagyonról szóló törvény nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő műemléknek nyilvánította, ezért az ingatlan a nemzeti vagyoni körből nem kerülhet ki. Azaz nem értékesíthető, valamint szigorúbb szabályok vonatkoznak a vagyonkezelésbe adására is" - tudatták. A kormány az ingatlannal kapcsolatban eddig a Károlyi István Gyermekközpont által ellátott gyermekotthoni szolgáltatás áttelepítéséről hozott döntést.
Állítják, a kormány célja az, hogy kastélyt minél nagyobb részben látogathatóvá tegye. A szükséges felújításokat hazai költségvetési forrásból tervezik megvalósítani, "tekintve, hogy a Pest megyei kastélyok rekonstrukciójára nincs európai uniós forrás." Az idei évben a tető felújítását szeretnék elvégezni, erre a kormány 100 millió forint körüli összeget kíván biztosítani.
A támogatás kedvezményezettje - mint megtudtuk -, a beruházás megvalósítója, a Budavári Vagyonkezelő és Innovációs Közhasznú Társaság. Ez azt jelenti, hogy a kormány a jelenleg is zajló felújítások élére áll. Eddig a gróf Károlyi László által alapított Fóti Károlyaik Alapítvány intézte az ingatlan rekonstrukcióját, szerény összegekből, néhány millió forintból. 2015-ben érkezett az első nagyobb tétel a kormányzattól, 26 millió forint, amit a kastély felújítására költöttek. Az alapítvány kiemelt célja a fóti és füzérradványi Károlyi-kastélyegyüttesek teljes körű rekonstrukciójának és kivitelezésének megszervezése.
Információink szerint a kormányzati tetőfelújítása mellett az alapítvány a folytatja a felújítást, a 2015-ös támogatást meghaladó nagyságú több tízmillió forintos támogatásban részesül. Tuzson Bence, Fót országgyűlési képviselője és kormányzati kommunikációért felelős helyettes államtitkár összesen 500 millió forint értékű felújításról beszélt januári sajtótájékoztatóján. - Zs. P.