Reflex;CEU;lex CEU;

2017-04-10 15:07:00

"Ne írd alá, János!" - Képviselők tiltakoztak a Házban

A parlament hétfői ülésén a napirend előtt vitáztak a Közép-európai Egyetem (CEU) ügyéről, miután több tízezres, rég nem látott tömeg tüntetett az egyetem védelmében, a felsőoktatási törvénymódosítás (lex CEU) ellen. Az MSZP képviselői papírlapokból kirakták a szlogenné vált feliratot: Ne írd alá, János!, és Vétó. Iványi Gábor - azon túl, hogy nyílt levélben már ő is arra kérte az államfőt, hogy ne írja alá a törvényt - a Hír TV műsorában egyenesen kijelentette, hogy Ádernek le kéne mondania. Az ELTE-n délelőtt tíz órától előadásokat tartanak, tiltakozva a lex CEU és az egyetemi autonómia csorbítása ellen. 

Azonnali kérdések

MSZP: visszavonják a CEU-t és a civileket érintő törvényt?

Bárándy Gergely (MSZP) értékelése szerint vasárnap nemcsak a felsőoktatási törvény, hanem a jogállam visszaállítása és a kormányfő lemondása ellen is tüntettek. Mint mondta, a kormány az ország ellenségének kiállt ki egy magyar származású zsidó üzletembert, egyes szervezeteket pedig megbélyegez. Az ellenzéki politikus szerint a kormány első emberei Soros György támogatása nélkül nem jutottak volna idáig, most pedig elárulják az országot. Azt is mondta, a kormányfő egy orosz diktátornak adja el az országot kilóra és maga is diktátorrá vált. Azt kérdezte, meghallotta-e a miniszterelnök az emberek véleményét, visszavonja-e a vitatott törvényeket és lemond-e.

Orbán Viktor miniszterelnök válaszában kijelentette: a leghatározottabban visszautasítja bármilyen politikai vita származási alapú megközelítését, azt sem a radikális jobboldaltól, sem a baloldaltól nem fogadja el. Zéró toleranciát hirdetünk ezzel szemben, a Magyarországon élő zsidó közösség a kormány védelme alatt áll és áll a jövőben is - fejtette ki. Úgy vélte, dezinformációs kampány zajlik Magyarország ellen, a kormány semmilyen egyetemet, így Soros György Közép Európai Egyetemét sem zárja be. A kormánynak az a célja, hogy minden egyetemre azonos szabályok vonatkozzanak és ne legyenek privilégiumok - magyarázta.

"Nem becsülném le soha a magyar ifjúságot és sosem merném azt mondani, amit önök mondtak amikor kormányon voltak még 1990-et megelőzően, hogy aki önök ellen szólal föl, az meg van tévesztve" - fogalmazott a szocialistáknak címezve. Nagyon sok ember aggódik a tanszabadság, a szabadság okán - folytatta, jelezve: "mi csak annyit tudunk tenni, hogy megnyugtatjuk őket, az a helyzet, hogy Magyarországon egyetlen egyetemet sem zárunk be, Magyarországon egyetemeket szoktunk alapítani és nyitni, ebben bízhatnak a jövőben is".

LMP: miért fizet évi 15 milliót a miniszterelnök családjának Mészáros Lőrinc?

Hadházy Ákos, az LMP képviselője azt kérdezte: miért fizet évi 15 milliót Mészáros Lőrinc egy olyan hatvanpusztai majorság bérlésért, amely a miniszterelnök apjának cégéé, de Orbán Viktor családja használja. Felvetette: Mészáros Lőrinc néhány év alatt bekerült a leggazdagabb emberek közé Magyarországon, vagyonát megezerszerezte, és egy interjúban azt mondta, ez a gazdagodás a "jóistennek" és Orbán Viktornak köszönhető.

Orbán Viktor azt javasolta a képviselőnek, hogy olyan ügyben, amiben ő maga személyesen nem vesz részt, forduljon az érintettekhez.

MSZP: Orbán Viktor kérjen bocsánatot minden magyar nőtől!

Bangóné Borbély Ildikó azt kifogásolta, hogy a miniszterelnök Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet visszahívását úgy kommentálta: "nőügyekkel nem foglalkozom". Ezért arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy kérjen bocsánatot minden magyar nőtől, akit megsértett ezzel a mondattal. Úgy vélte: egyrészt bármelyik nővel szemben elfogadhatatlan az a stílus, amit a miniszterelnök megenged magának, másrészt pedig két ország diplomáciai kapcsolata nem nő- vagy férfiügy.

Orbán Viktor úgy válaszolt: mindenkitől elnézést fog kérni mindig, akit megbánt vagy megsért, de ebben az esetben ez a helyzet nem áll fenn. "Ha mégis így tettem volna, megnyugtathatom, hogy otthon pont elegen vannak hölgyek ahhoz, hogy azonmód le is kapjanak a tíz körmömről" - fogalmazott. Ehelyett azt javasolta, hogy beszéljenek kellő tisztelettel a magyar nőkről, ismerjék el a munkájukat, és számos gazdasági kalkulációban helyt adjanak annak a munkának, amelyet a munkahelyen kívül végeznek. "Általában a politika több tisztelettel beszélhetne a nőkről, azt gondolom, hogy e tekintetben sem a Fidesznek sem a KDNP-nek nincs szégyenkeznivalója" - mondta a kormányfő.

Jobbik: van a miniszterelnöknek eltitkolt külföldi vagyona?

Vona Gábor, a Jobbik elnöke azt kérdezte a kormányfőtől, hogy neki, családjának vagy legszűkebb környezetének van-e eltitkolt külföldi vagyona, off-shore vagyona, illetve zavaros pénzügyi ügylete. Úgy vélte ugyanis, hatalmas nemzetbiztonsági veszélyt jelentene Magyarországra, és "belpolitikai tragédia" lenne, ha a kormányfőt zsarolni lehetne a pénzügyei miatt.

Orbán Viktor először annyit válaszolt: "e tekintetben nyugodtan aludhat".

Vona Gábor viszonválaszában úgy reagált: ő a miniszterelnökkel ellentétben mindennap jól alszik. Hozzátette: a kormányfő úgy gondolja, hogy "sorosozással meg simicskázással" mindent a szőnyeg alá lehet söpörni. "Én lettem Soros György által politikus, vagy ön, engem tett háromszor miniszterelnökké Simicska Lajos vagy önt?" - tette fel a kérdést Vona Gábor, aki arra kérte Orbán Viktort, hogy a "belső démonaival" való küzdelmet oldja meg saját maga.

Orbán Viktor úgy reagált: "messzire jut a magyar parlament akkor, ha arra fordítja az idejét, hogy az önök gazdája ide beküldött, whiskey-szagú kérdéseivel foglalkozik", az ország kérdései helyett. Úgy fogalmazott: "szomorú sors az, amikor az embernek gazdája van és nem a saját maga ura". Szerinte lehet, hogy van akit Soros György mozgat, és - fordult a Jobbik elnökéhez - "van, akit az önök gazdája", de a Fidesz és a KDNP szuverén párt, amely csak a magyar emberek érdekét képviseli, és mindig minden törvényt maradéktalanul betart.

LMP: fogják be a szánkat népszavazással!

Szél Bernadett (LMP) szerint a kormány soha, semmilyen felhatalmazást nem kapott a paksi atomerőmű beruházásra. 2014-ben nem erről döntöttek a magyar emberek - hangoztatta. Ha a kormánypártok szerint a magyar választópolgárok nagy mértékben támogatják a beruházást, "akkor miért nem fogják be a szánkat egy népszavazással?" - kérdezte. Hozzátette: az a kérdés most már, hogy hívják az ország miniszterelnökét, Vlagyimirnak vagy Viktornak.

Orbán Viktor miniszterelnök válaszában bejelentette, a következő napokban tárca nélküli minisztert nevez ki a paksi beruházás kérdéseinek összefogására és irányítására. Közölte: a Fidesz és a KDNP nyílt lapokkal játszott. Kifejtette: már a 2014-es parlamenti választás előtt megkötötték a paksi beruházás alapszerződését azért, hogy senki se mondhassa azt, nem ismeri a kormányzásra készülő Fidesz és KDNP energiapolitikáját.

A miniszterelnök közölte, a Fidesz az atomenergiát és a megújuló energiát is támogatja. A megújuló energiákra nem fizethetnek rá a magyar emberek, és most úgy látszik, hogy még jó ideig a legolcsóbb energia a nukleáris energia lesz - közölte. Megjegyezte, "nyilvánvaló és többszöri felszólítás ellenére sem vagyok hajlandó befogni a képviselőasszony száját".

MSZP: veszélyben volt a magyar szuverenitás?

Szakács László (MSZP) felidézte a jegybankelnök felszólását, miszerint 2014 második, illetve 2015 első felében Magyarországot egy NATO-szövetséges állam budapesti nagykövetségéről támadás érte katonai és titkosszolgálati forgatókönyvek alapján. Mint mondta, bár kérdezték erről Matolcsy Györgyöt, de nem lettek okosabbak, szavai a levegőben maradtak. A magyar pénzügyi rendszer stabilitása a magyar szuverenitás fontos kérdése - mutatott rá, majd azt kérdezte a kormányfőtől, hogy tud-e bármi egyebet mondani erről a kérdésről, veszélyben volt-e a magyar szuverenitás?

Orbán Viktor válaszában először azt rögzítette: a jegybank elnökének jogállása sérthetetlen és mindig is védeni fogják az ő és a jegybank jogállásának függetlenségét. Arra ne is számítsanak, hogy bármifajta politikai támadásnak itt teret nyitunk - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: többször is történt ilyen kísérlet és szerinte folyamatosan történik kísérlet arra, hogy Magyarországra befolyást gyakoroljanak. Ebben nincs semmi rendkívüli, a modern világban a politikai, állami létezésnek ez szükségszerű velejárója. A múltról szólva kiemelte: a pénzügyi oldalról történő szuverenitáscsökkentés, támadás mindig attól függ, mennyire kitett Magyarország helyzete.

Magyarország 2010-ben, 2011-ben, 2012-ben rendkívül mértékben kitett volt a külföldi pénzpiacoknak, ezért szuverenitását könnyen érhette, érte befolyásolás. A helyzet azonban megváltozott, a kitettség jelentős mértékben csökkent. Szuverenitást korlátozó kísérletek vannak, de ezek közül a jelentősek ma nem a pénzügyi szektor felől érkeznek - tette hozzá Orbán Viktor.

Szakács László viszonválaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy a jegybank elnöke a fentieket a brókerbotrányokkal összefüggésben mondta. Ez lehet, hogy a múlt, de sok tízezer károsultja van az ügynek és sok százmilliárd a kár - mondta.

Felidézte, hogy kezdeményezték eseti bizottság létrehozását, és annak áttekintését, kik támadták meg az országot, milyen eszközökkel tették ezt, illetve hárították el, és 2017-ben fennáll-e még a veszély. Ezt a Fidesz frakció azonban nem támogatja - mondta, és az elutasító álláspont okát firtatta.

Orbán Viktor szerint a frakció magatartása ésszerű és helyes volt, jól döntöttek. Szerinte ezek nemzetbiztonsági eszközökkel zajló küzdelmek, és azt gondolja, óvatosnak kell lenni, hogy az ilyenfajta küzdelmeknek mikor melyik szeletét, tárják a nyilvánosság elé. Hozzátette: eddig az ilyen típusú kísérleteket sikeresen elhárították, akkor érdemes erről a kérdésről nagy nyilvánosság előtt beszélni, ha egyszer nem járnak sikerrel. A kormányfő reményének adott hangot, hogy erre nem kerül sor.