CEU;lex CEU;kormánypárti sajtó;

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

- CEU - Elképesztő elméletek a kormánypárti sajtóban

Felpörgött a kormányközeli médiabirodalom a vasárnapi tüntetésre: a megmozdulást elhallgatták és bagatellizálták, a demonstrálókat kriminalizálták, közben pedig jelentős teret adtak a menetre reagáló legelképesztőbb fideszes magyarázkodásnak is.

Az Andy Vajna tulajdonában lévő TV2 Tényeknek nevezett híradója második felében esett csak szó a megmozdulásról, amelyet úgy harangoztak be: "Kevesebben voltak, mint várták". A "tudósításban" megnyugtattak, hogy az egyetem működhet tovább, és ismertették Németh Szilárd Fidesz-alelnök véleményét, amely szerint Soros György által pénzelt és irányított ügynökszervezetek gründolták a megmozdulást. Előzetes várakozáshoz képest jóval kevesebben vannak a tüntetők - hangzott el a beszámolóban, de a demonstrálók becsült számáról szemérmesen hallgattak, miként arról is, vajon kinek és milyen elváráshoz viszonyították a menet nagyságát. A TV2 is "szemlézte" a kormányzati bulvárportál, a Ripost információját, amely szerint busszal és repülővel utaztatták a tüntetőket a demonstrációkra. A Petőfi rádió is sajátos módon számolt be tüntetésről: a rövid hírben kevesebb szó esett a megmozdulásról, mint a kormánypárti politikusok reagálásáról.

A kormányközeli sajtó más része sem volt visszafogottabb. Az állami hirdetésekkel folyamatosan ellátott Magyar Hírlap nemhogy a címlapon nem számolt be a tüntetésről, mindössze Németh Szilárd sorosozására alapozott rövid hírt szánt a tüntetésre, amelyen - mint írták - "néhány tízezren" vettek részt. "Beindult a Soros-birodalom gépezete a kormány ellen" - ezzel címmel hozta címlapján, vezető hírként a tüntetésről szóló cikket a Magyar Idők című kormánylap, amelyben a demonstrálók agresszivitásáról, sőt, egy Facebook-bejegyzésre alapozva azt írták, hogy volt, aki egyenesen Orbán Viktor megölésére buzdított. Az Origo közben azzal a felütéssel írt a több tízezres demonstrációról: "Nem jött össze a kritikus tömeg a Soros-egyetem ügyében."

A köztévét is érték bírálatok. Olyannyira, hogy Szigetvári Viktor a Médiatanácshoz fordul a közmédia tüntetésről adott részrehajló tájékoztatása, a "hírhamisítás" miatt. Az Együtt korábbi elnöke szerint a Magyar Televízió híradója többszörösen is megsértette a tényszerű tájékoztatásra vonatkozó kötelezettséget, amikor a tömeget pár fős csoportnak, a tüntetőket pedig erőszakos csürhének próbálta beállítani. (Noha a demonstráció az esetek túlnyomó részében békés maradt, az tény: inzultálták a köztévé stábját - lökdösték a riportert, a technikust, az operatőrt, és elvették mikrofonjuk szivacsát, továbbá volt példa kisebb dulakodásra a tüntetők és a rendőrség között is - a szerk.) Az ellenzéki politikus nehezményezte, hogy a tüntetés céljáról szinte semmilyen tájékoztatást nem adott a köztévé. "Az állami propagandamédiává alacsonyított közmédiánál a hírszerkesztés alapelve lett a hamisítás és a valóság fideszesítése" - összegzett Szigetvári.

Eközben az 1944-ben alapított, a világ egyik legmegbízhatóbb hírügynökségének számító AFP 'Fake news' another weapon in Orban's illiberal Hungary, azaz Orbán illiberális Magyarországának újabb fegyverei az álhírek címmel foglalta össze a kormányközeli sajtó körül zajló eseményeket - szúrta ki a comment blog.

Elfogadhatatlan az atrocitás
Függetlenül attól, hogy a köztévében betartják-e a szakma írott és íratlan szabályait, etikai normáit, a Népszava szerkesztősége szükségesnek érzi leszögezi: elfogadhatatlan, ha bárki is akadályozza, inzultálja a munkáját végző újságírót, operatőrt, technikust.



Mintegy 800 munkavállalóját elbocsátja a móri Lear Corporation Hungary Kft. - jelentette be a cégnél működő a Lear Szakszervezet.