szovjet emlékmű;nemzetbiztonsági bizottság;Szabadság-téri emlékmű;

2017-04-22 14:12:00

Megfenyegette egy csecsen üzletember Komáromy Gergelyt

A Nemzetbiztonsági bizottság következő, jövő szerdai ülésen tájékoztatást várunk a Rendőrség és az Alkotmányvédelmi Hivatal munkatársaitól a Szabadság téri emlékművet megdobálók utólagos felkeresésével kapcsolatban - írta közleményében Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági bizottság elnöke, miután az egyik vádlott, Komáromy Gergő civil aktivista nyilvánosan kért bocsánatot tettéért, ám a videóban azt is elmondta, hogy felkereste egy Magyarországon élő csecsen férfi, aki megfenyegette. Tényi István kényszerítés gyanúja miatt tett bejelentést az V. kerületi ügyészségen.

Az MSZP-s képviselő azt írta: Magyarországon a bíróság dolga a hatályos törvények esetleges megsértésének megállapítása, így tisztán kell látnia mindenkinek, volt-e bármilyen ettől eltérő, akár az önbíráskodás lehetőségét felvető esemény.

Ahogy lapunk is megírta, kedden első fokon egyenként 30 ezer forintos büntetést rótt ki a bíróság a Ligetvédők csapatából is ismert Komáromy Gergőre, azaz a múlt szombati, Szabadság térre szervezett tüntetés egyik fellépőjére és Kiripolszky Csongorra garázdaság vádja miatt, amiért festékes lufikat dobtak a szovjet emlékműre. 

A tényállás gyakorlatilag ugyanaz volt, mint a 300, illetve 200 fizikai jellegű  közérdekű munkára ítélt Gulyás Márton és Varga Gergő aktivisták esetében, akik a Sándor-palotára dobtak festékes üvegeket, titlakozva Áder János köztársasági elnök aláírása miatt, a szignó a CEU-törvényre került. A különbség annyi, hogy miután itt csak két elkövető volt, nincs meg a csoportos elkövetés, mint minősítő tényező, Gulyásék esetében a vád beszélt egy harmadik tettesről, aki ugyan nem került elő. 

Az emlékműre a vádlottak 8 festékes lufit dobtak, amelyekben gyerekeknek szánt, könnyen lemosható arcfesték volt Tettüket nem is tartják politikai akciónak, inkább társadalmi felelősségvállalásnak. Mivel a vádlottak elismerték a szabálysértést, a vád pénzbüntetés kiszabását indítványozta Komáromyék ellen, a védelem viszont a vád ejtését. Az első fokú ítélet ellen fellebbezést nyújtanak be. 

Ám itt nem ért véget a történet, Komáromy Gergő ugyanis a 168 órának elmondta, hogy az emlékmű megdobálásáért azért kért nyilvánosan - videóban - elnézést, mert egy csecsen férfi, a Budapesten élő Magomed azzal fenyegette, hogy ismer egy csomó embert, „akik másmilyenek, mint ő, és most teljesen fel vannak dúlva, és veszélyben vagyok én is meg a családom is” – mondta a civil aktivista a videóban.

Komáromy Gergely beszélt arról is: az orosz külügy oldalán megjelent egy nyilatkozat az ügyről, amelyben őt „mindenre kapható, magamutogató liberálisnak” írták le. Komáromy felhívta Daszajevet, hogy a bocsánatkérése ellenére miért beszélnek róla ilyen uszító hangnemben, mire azt a választ kapta, hogy a gyalázkodó kitételeket nem „ők”, azaz az oroszok írták, hanem a magyar hatóságok küldték el az orosz külügynek.

Tényi István, a fel-és bejelentéseiről ismert magánszemély szerint az ügyben esetlegesen felmerülhet a kényszerítés bűntett gyanúja, ezért az ügy kivizsgálását, szükség esetén nyomozás megindítását, az esetleges elkövető felkutatását, illetve a bűncselekmény gyanújának megállapítását kérte az V. Kerületi Ügyészségtől.

Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő a Hír TV-nek úgy nyilatkozott: "ha kiderülne, hogy volt bármilyen zsarolás vagy kényszerítés, amit legyünk őszinték, simán el lehet képzelni, akkor az már von maga után büntetőjogi felelősséget és ki is lehet utasítani az ilyen állampolgárt Magyarországról."

Az LMP bekéretné az orosz nagykövetet Magomed miatt, az ellenzéki aktivista megfélemlítése ugyanis a magyarországi orosz befolyás egyik megnyilvánulásaként értelmezhető. Ungár Péter szerint az orosz külügy közleménye is mutatja, hogy ez az ügy is részét képezi az orosz befolyásszerzésnek. „Ezzel bizonyították, hogy ez az ember nem magányos harcos, ennek az embernek köze van ahhoz, hogy Oroszország mit csinál Magyarországon”.

A vodka behozatalával foglalkozó grozniji férfi egyébként egy Budapesten élő, jól menő üzletember, több mint egy évtizede kapott letelepedési engedélyt Magyarországon. A Magyar Nemzet kiderítette, hogy Magomednek van egy magyar ügyvéd-üzlettársa is, aki több kormányzati pályázatot is nyert. A Lánchíd Rádiónak pedig korábban azt mondta a csecsen férfi, hogy van barátja a magyar parlamentben. A Fidesz erről semmit nem tud, de azt ígérték, mindenkit megvédenek. „Magyarország minden állampolgárát megvédi, és igyekszünk a határon túl is így járni, az üggyel kapcsolatban szeretnék egy idézettel válaszolni, a harcot, amelyet őseink vívtak, békévé oldja az emlékezés” – mondta Hidvégi Balázs, aki arra kért mindenkit, bármi is a politikai véleménye, ne gyalázzon meg emlékműveket. „Áldozatoknak állítanak emléket és semmilyen hülye gyerek ne dobálja meg. Kiadtunk a Terror Házánál történt esettel kapcsolatban egy nyilatkozatot, szerintem ez nem a megfelelő mód” - mondta a Fidesz kommunikációs igazgatója.