Fidesz;Országgyűlés;Soros György;

2017-04-24 15:16:00

Fidesz: meg kell állítani Soros Györgyöt! - Színvonal a T. Házban

A Fidesz migránsozott és sorosozott, az MSZP próbálkozott áttörni az ingerküszöböt a gyerekbántalmazások és a "rabszolgatörvény"  ügyében, az LMP pedig a közpénzből folytatott aggitációs propagandát olvasta a kormányzópártok szemére. 

Németh Szilárd (Fidesz) szerint Soros György és európai megbízottjai illegális bevándorlókkal szeretnék Európát elárasztani. Magyarország azonban saját maga szeretné az ügyeit intézni - hangoztatta. Soros György azért utazott Brüsszelbe, hogy elérje a magyar kerítés lebontását, az illegális bevándorlók beutaztatását, szétosztásukat - háborodott fel a rezsibiztos, majd drámai hangon tette fel a kérdést: Ki hatalmazta fel Soros Györgyöt arra, hogy mielőtt a magyar miniszterelnök tárgyal a brüsszeli vezetőkkel, azt megelőzően elmondja az Európai Bizottságnak, mit kell tenni Magyarországgal? Szavazott erre a Soros Györgyre Magyarországon valaki? Mjad válaszolt is magának, mondván: meg kell állítani Soros Györgyöt és Brüsszelt, erre pedig jó lehetőség a nemzeti konzultáció.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára "válaszolt" is, azt mondta, igen, egyre nagyobb a nyomás Magyarországon, mert egyre többen szeretnék elérni, hogy a kormány változtassa meg politikáját, például az energiaárak vagy a bevándorlás területén. Az Európai Bizottság a határok megerősített védelme helyett azon "töri a fejét", hogyan ossza szét a terheket a kvótákon alapuló betelepítési programokkal.

Az MSZP a gyermekbántalmazásról értekező kiadványról

Bangóné Borbély Ildikó a gyermekbántalmazásokról szólva azt firtatta, felelősségre vonható-e az, aki arról értekezik egy kiadványban, hogyan kell veréssel nevelni a gyerekeket. Az érintett könyvet szavai szerint egy vallási kiadó terjeszti, és abban külön fejezet foglalkozik azzal, mikor és hogyan érdemes a gyermekeket megverniük a szülőknek. A politikus azt kérdezte, rendben van-e ez így, szabad így könyvet megjelentetni?

Rétvári Bence, az Emmi államtitkára válaszában azt mondta: a könyv iskolákban, óvodákban nem bukkant fel, senki nem engedélyezte. Egy független, privát kiadványról van szó, amiről a kormány is a sajtóból értesült. Magyarországon pedig jogszabály védi a gyermekeket a fizikai, az anyagi veszélytől és bármely egyéb kiszolgáltatottságtól.

LMP: 10 milliárdból javítaná a kormány a vidéken élő fiatalok helyzetét?

Sallai R. Benedek azt firtatta, hogy a kormány valóban mindössze 10 milliárdból javítaná a vidéken élő fiatalok helyzetét?

(a személyesen Orbán Viktor min.elnök által felügyelt építésű Puskás stadion nettó 142,85 milliárd forintért épülhet meg)

Az Esély otthon elnevezésű program a fiatalok lakhatásának javítását célozná, de ezt egy ekkora keretből nagyon nehéz megvalósítani - mondta a politikus. Szerinte a csok is rossz irányt vett, s inkább azt segítette, hogy vidékről elvándoroljanak a fiatalok. Az ilyen kiskeretű programok csak PR-célokra jók a Fidesznek - tette hozzá.

Rétvári Bence szerint azonban demagóg mondatokat hallottak a képviselőtől. Mint mondta, egy nagyon fontos programról van szó. A kevésbé fejlett régiókban és a kisebb településeken tudnak ezáltal segítséget nyújtani a 18-35 éves korosztály számára. 

MSZP a nemzeti konzultációról

Józsa István (MSZP) azt kérdezte, meddig hazudik a kormány a magyaroknak még Brüsszelről. Mint mondta, meglepő számukra, hogy a kormány "ezerrel nyomja" az unióellenes kampányt, ám eközben mindent megtesz az uniós források minél szélesebb körű felhasználása érdekében. Megjegyezte: hiába minden erőlködés a konzultáció ügyében, eddig tizedannyian sem reagáltak az "érthetetlen" kérdésekre, mint máskor. Szerinte a villamos energiáról szóló irányelvben nem szerepel az, amit a kormány állít. Hogyan állnak saját pártcsaládjukkal Brüsszelben? - kérdezte.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában közölte: egyetlen nap alatt 52 ezerrel nőtt a válaszadók száma, a részvételi hajlandóság folyamatosan emelkedik. Az adópolitika azért szerepel a konzultáción, mert sok oldalról lövik a magyar adórendszert - mondta. A bevándorlásra több kérdés is vonatkozik, szerinte erről a szocialista politikus azért nem beszélt, mert az MSZP brüsszeli képviselője többször szavazott meg olyan állásfoglalást, amely a betelepítési programokat támogatja. Ezért - választ ugyan nem adott, ellenben némi szereptévesztéssel -visszakérdezett: milyen érzés Brüsszelben támogatni a kvótát, itthon pedig letagadni azt, és félrevezetni a választókat.

LMP: a kormány cserben hagyja a rákoshegyieket

Sallai R. Benedek (LMP) szerint a kormány cserben hagyja a rákoshegyieket, akik jelentős lég- és zajszennyezettségnek vannak kitéve a Liszt Ferenc-repülőtér miatt.

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára úgy reagált: a kormány intézkedései biztosítják a rákoshegyiek zajvédelmét. 

LMP: támogatja-e a kormány a glifozát betiltását?

Sallai R. Benedek (LMP) azt kérdezte, Magyarországon várható-e érdemi változás a növényvédő szerek ügyében, és figyelembe véve a megbetegedések arányát, megfontolja-e a kormány, hogy a glifozát európai betiltása mellett foglal állást.

Nagy István, az FM parlamenti államtitkára azt felelte: Magyarország nagyon óvatos a kérdésben, ma már csak kifejezetten a vetőmag-előállításra alkalmas területeken, nagyjából 10 ezer hektáron engedélyezik a szóban forgó szert.

MSZP: drasztikusan romolhatnak egyes gyermekek lehetőségei

Kunhalmi Ágnes (MSZP) szerint drasztikusan romolhatnak a magatartási zavarral küzdő gyermekek lehetőségei, ha sima pedagógusok tarthatnának gyógypedagógiai foglalkozásokat. A tanárhiány problémáját szerinte a kormány okozta a pedagógusok kényszernyugdíjazásával.

Rétvári Bence azt mondta: 1300-zal nőtt a gyógypedagógusok száma az elmúlt években. Hangsúlyozta: a módosítás nem azokra a gyermekekre vonatkozik akikről a képviselő beszélt, és nem általánosan, csupán egyes tárgyak esetében engedné meg gyógypedagógiai képzettség nélküliek alkalmazását.

LMP: csökken-e a gimnáziumba felvehetők száma?

Schmuck Erzsébet (LMP) arra kérdezett rá: csökken-e a jövőben a gimnáziumba felvehetők száma? Emlékeztetett: várhatóan 2019-től tennék kötelezővé a középiskolai felvételit, ez szerinte azt jelenti, hogy központilag szabnák meg, hány diákot vehetnek fel az egyes intézménytípusokba.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára kijelentette: a kormány nem tervez keretszámokat, mindenkinek a tudásán múlik majd, hogy bejut-e az intézménybe. Hozzátette: több útja is van annak, hogy valaki érettségit, majd felsőfokú végzettséget szerezzen.

MSZP: mely egyházakkal állapodtak meg közfeladat átadásában?

Tukacs István (MSZP) azt kérdezte: mely egyházakkal kötöttek együttműködési megállapodást közfeladatok ellátására? Azt mondta: Nyíregyházán a szülők megdöbbenését váltotta ki, hogy az egészségügyi szakközépiskolát a görögkatolikus egyház venné át.

Rétvári Bence államtitkár az átvételt szabályozó előírásokra hívta fel a figyelmet, a többi közt arra, hogy széles kör véleményezi azt. Mint mondta, ha a szülőknek több mint a fele hozzájárul, akkor a tárca már engedélyezi azt, az egyházak azonban ennél is szigorúbbak, minimum a kétharmaduk hozzájárulása esetén cselekszik.

LMP: mit csinál a CEU-s főtárgyaló? 

Schmuck Erzsébet (LMP) azt kérdezte: mit csinál a CEU-s főtárgyaló, akit szerinte ország-világ előtt aláznak meg azzal, hogy olyan nemzetközi tárgyalásra késztetik, amelyre Washington nem hajlandó. Rombolásnak nevezte a korábbi, több száz diplomata elbocsátását is.

Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára kijelentette: Altusz Kristóf nem CEU-s főtárgyaló, hanem a nemzetközi egyetemekkel kapcsolatos tárgyalásokért felelős miniszterelnöki megbízott. Célnak nevezte, hogy minden egyetem azonos feltételekkel működjön és mint mondta, Soros Györgynek sem lehetnek előjogai.

Napirend előtt

ismét Soros... ja, nem, Brüsszel

KDNP: Brüsszel törekvései veszélyeztetik Magyarország szuverenitását

Firtl Mátyás (KDNP) szerint Brüsszel határozott törekvése, hogy a nemzeti hatáskörben lévő döntések egy részét, például az áram árának állami megállapítását vagy a migránsügyet uniós hatáskörbe vonja. Szerinte (?) ez veszélyezteti Magyarország nemzeti szuverenitását. A magyar kormány akkor tud kiállni az ország érdekeiért, ha minél többen támogatják az ország érdekeit védő törekvéseit - mondta.

Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyi államtitkára szerint a képviselő reális veszélyre hívta fel a figyelmet, és fontos, hogy a nemzeti konzultáció során minél többen válaszoljanak a kérdésekre, mert ezzel legitimálják a rezsicsökkentés megvédését.

MSZP: "rabszolgamunka-törvényt" tervez a kormány

Varga László (MSZP) felszólalását azzal kezdte, a zuglói ellenzéki választási győzelem is bizonyítéka annak, hogy egyre nő az elégedetlenség az országban. A szocialista politikus bírálta a kormány korábbi foglalkoztatáspolitikai döntéseit, illetve a mostani, a munkaidőkerettel kapcsolatos törvénymódosítást. Szerinte a javaslat lehetővé tenné a munkavállalók túldolgoztatását azáltal, hogy a munkaidőkeretet három évre növelné. A tervezett "rabszolgamunka-törvényről" a munkavállalókkal nem egyeztettek - közölte.

Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára is egy választási eredmény értékelésével kezdte felszólalását. Elmondta, Józsefvárosban a Fidesz meggyőző fölénnyel nyerte a választást, és ehhez senkivel sem kellett szövetséget kötnie. Érdemi válasz helyett elmúlnyolcévezett egyet, mondván:  a szocialisták kormányzása alatt a munkanélküliek száma megduplázódott, a jövedelmek folyamatosan csökkentek. 

LMP: agitációs propagandát folytat a kormány

Hadházy Ákos (LMP) szerint miközben Magyarország történelmének legnagyobb, legmagasabb szintről irányított bűncselekmény-sorozatának, az uniós támogatások ellopásának vagyunk tanúi, addig a kormánypárt mégis vezet a közvélemény-kutatásokban. Szerinte ennek az az oka, hogy a kormány gátlástalanul nyúl olyan politikai eszközökhöz, amelyekről azt lehetett hinni, nem fogják azt használni a 21. században Magyarországon. Ilyen az agitációs propaganda, a kormánypropaganda - tette hozzá. Szerinte a 2018-as választás tisztességtelen választás lesz, mert a kormány milliárdokból mondja el véleményét, az ellenzék ezt azonban nem teheti meg.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára érdemi válasz helyett körülbelül azt mondta, amit az óvodások szoktak ilyenkor: vagy te! Ennél csak egy kicsit szofisztikáltabban reagálva az államtitkár az LMP-t vádolta "agitproppal". Ezt azzal indokolta, hogy az LMP-s képviselő az Európai Parlamentben (EP) megszavazott egy, a bevándorlást támogató jelentést, itthon azonban félrevezetik a közvéleményt azzal kapcsolatban. Az államtitkár szerint "a brüsszeli Soros-kapcsolatok listáján" ott van az LMP EP-képviselője is.