hulladék;Zugló;Józsefváros;időközi választások;Ceglédi Zoltán;

2017-04-25 07:05:00

Kis választások, nagy győzelmek

Minden időközi választásnál le kell szögezni, hogy az ott születő eredmények nem szorozhatóak fel országos támogatottsággá, és az itt követett stratégia nem feleltethető meg semmilyen országos stratégiának – figyelmeztetett Ceglédi Zoltán, a vasárnapi, budapesti időközi választások után. A hét végén - mint arról beszámoltunk - a zuglói időközi választáson a DK, az MSZP és a Párbeszéd által támogatott Bitskey Bence fölényes győzelmet aratott, a Józsefvárosban viszont Sántha Péterné, a Fidesz jelöltje simán nyert.

A politikai elemző a zuglói és a józsefvárosi választások korábbi és mostani eredményét összevetve arra a megállapításra jutott: egyértelműen látszik, hogy mindkét helyen erősödött az ellenzék. „Ez pedig független attól, hogy külön, vagy együtt indultak” - hangsúlyozta Ceglédi, hozzátéve: látszik, hogy az a vita, ami az ellenzéki stratégiáról szól, végeredményétől, kifutásától függetlenül gyengíti az ellenzéket. Hiszen a szakértő szerint akkor lehet ez az oldal erősebb, ha nem a stratégián vitatkoznak, hanem azon dolgoznak, hogy szavazókat szerezzenek, aktivizáljanak és vigyenek el az urnákhoz. Ezért Ceglédi szerint egyáltalán nem az együttműködés módja és nem is a választási rendszer milyensége, hanem alapvetően az a döntő, hogy az ellenzéknek hány szavazója van. „Ha annyi szavazójuk marad mit most, akkor teljesen mindegy, hogy milyen formációban és választási rendszerben indulnak, a Fidesz marad kormányon” - mondta a politikai elemző.

„Az ellenzéki oldalnak nem az a problémája, hogy a Fidesz csaló választási rendszerében nem tudja érvényre juttatni vitathatatlan népszerűségét, hanem az, hogy még ha össze is adhatnánk (nem adhatjuk) a Fidesz Jobbik nélküli ellenzékének támogatottságát, akkor sem közelíti meg a kormánypárt mögött álló választói tömeget” - fogalmazott László Róbert a Political Capital választási szakértője, a hvg.hu-n megjelent publicisztikájában.

Viták indultak a választási rendszer átalakításáról

Az időközi választások után újra főszerepbe került a választási rendszer, illetve annak torzítása. "Ha igazságos és demokratikus választást követelünk, akkor – miközben a szabad és tisztességes választás követelményének egymástól jelentős mértékben eltérő rendszerek is megfelelhetnek – az adott rendszer értékelése során több szempontot és azok egymásra gyakorolt hatását is figyelembe kell vennünk" – írta a Majtényi László vezette Eötvös Károly Intézet.

Lehet, hogy mindkét focicsapatnak 11-11 játékosa van fent a pályán, viszont az egyik csapat a Bayern München, a másik pedig a Felcsút - érvelt tegnap Gulyás Márton a Republikon Intézet konferenciáján. Az aktivista Ceglédi Zoltán politikai elemzővel, Haraszti Miklós az EBESZ volt médiabiztosával, László Róbert választási szakértővel és Virág Andrea kutatóval többek között arra kereste a választ, hogy szükség van-e új választási rendszerre – és hogyan lehet azt kikényszeríteni? A választás ma nem fair és nem free - fogalmazott Haraszti Miklós.