A kormány április végéig dönthet arról, hogy az általános iskolák további évfolyamain is kiterjeszti a tankönyvek ingyenességét - derült ki egy lapunk által megismert tájékoztatóból, amit a tankönyvellátásért felelős Kello küldött ki az iskoláknak. Jelenleg az általános iskola első öt évfolyamán kap mindenki ingyen tankönyvet. A felsőbb évfolyamokon rászorultsági alapon jár, ám a tájékoztatóból az szűrhető le, a következő tanévben akár mindenki ingyen kaphatja meg a csomagokat. A kormány 2013-ban elkezdett tankönyvreformja ugyan a tankönyvárak csökkenését is magával hozta, ám ez jelentős minőségromlással járt.
Az olcsó, kísérleti állami tankönyveket számos kritika érte a tankönyvszakma és a pedagógusok részéről, idén márciusban pedig a Szülői Hang portál készített internetes felmérést arról, miként vélekednek a szülők az állami tankönyvekről. Az eredményeket - amelyek mintegy ötszáz szülő válaszán alapulnak - a napokban ismertették. A válaszadók jelentős többsége (93 százaléka) nem ért egyet azzal a kormányzati elképzeléssel, hogy az iskolában az biztosít egyenlő esélyeket, ha mindenki ugyanabból a tankönyvből tanul.
Ugyanennyien gondolják azt, hogy az állami "egyentankönyvek" nem ugyanolyan jók, mint bármelyik, korábban használatos könyv. A válaszoló szülők 90 százaléka pedig úgy véli, az iskoláknak azokat a tankönyveket kellene megrendelniük, amiket a tanárok jobbnak tartanak, függetlenül attól, hogy azok állami tankönyvek vagy nem. A tankönyvek árával kapcsolatban a többség úgy nyilatkozott, nem olcsó, hanem minőségi tankönyvek kellenének. Bár a tankönyvek ára 2014 óta valóban csökkent (a kormánypropagandával ellentétben nem 35-40 százalékkal, hanem csak 12-15 százalékkal), a szülők 62 százaléka mégis úgy nyilatkozott, saját bőrén nem érzi, hogy olcsóbbak lennének a tankönyvek.
A felmérés egyik legfontosabb üzenete, hogy a válaszadók több mint háromnegyede úgy gondolja, kidobott pénz azon családok számára is ingyen tankönyveket biztosítani, akik olyan anyagi helyzetben vannak, hogy nem okozna gondot nekik a tankönyvek megvásárlása.
Az ingyenes tankönyvek differenciálatlan osztogatásának veszélyeire korábban a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesülete (Tanosz) is felhívta a figyelmet. Mint írták, a mindenkire kiterjedő ingyenesség növelheti az iskolák közötti különbségeket, hiszen a jó körülmények között működő iskolákban, osztályokban a szülőkkel vásároltatják meg az alacsony tankönyvkeret miatt szükségessé váló kiegészítő tankönyveket, munkafüzeteket. Ezt a szegényebb térségekben lévő iskolákban már nem tudják megtenni.
"Mindez így többe kerül az államnak és valójában a szülőknek is" - mutatott rá Romankovics András. A Tanosz elnökhelyettese szerint, ha valóban csak a rászorulók kapnák ingyenesen a tankönyveket, akkor a tankönyvellátásra fordított eddigi közpénzekből jobb tankönyvcsomagokat lehetne összeállítani, különös tekintettel a hátrányos helyzetű iskolák kiemelt tankönyv- és taneszköz-fejlesztésére.