Matolcsy György;elemzések;rokonok;közpénzek;

2017-04-26 12:51:00

Kamu elemzések 150-200 millióért a Matolcsy rokontól

2016 egyik említésre méltó botránya volt a Pallas-ügy, amikor is Matolcsy Györgyék a Fidesz frakción keresztül benyújtott törvényben ki akarták mondatni, hogy az alapítványaikba betett 250 milliárd forint közpénz elvesztette közpénzjellegét, ezért senkire nem tartozik, hogyan gazdagítják belőle például a jegybankelnök rokoni, politikai vagy baráti körét - emlékeztet a 444.hu. a cseppet sem dicső múltra. 

Miután a portál szerint annyira még jogállam Magyarország, hogy ennyi pénzt ne lehessen teljes titokban magánzsebekbe juttatni, a bíróság verdiktje szerint nyilvánossá kellett tenni a Pallas Athéné alapítványok költéseit.

Ez egy kis időhúzás után meg is történt, így belenézhettünk a költésekbe, hogy döbbenten elborzadhassunk - fokozza a feszültséget a 444.hu. 

Nos, mint kiderült: példányonként 750 ezer forintot kapott a Bankonzult Kft. egy „Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek” nevű, havonta kiadott elemzéseiért. A Bankonzult Kft. Szemerey Tamás, Matolcsy György unokatestvére tulajdonában áll. Mivel mind a hat MNB-s alapítvány, továbbá a Magyar Nemzeti Bank és biztonság kedvéért még az MNB-tulajdonban lévő GIRO Zrt. is rendelt belőlük, ezért havi hatmillió, évi hetvenkét millió forint körüli összeg vándorolt Matolcsy unokatestvérének központi cégéhez.

A 444 a Transparency Internationallal együttműködve kiperelte a dokumentumokat, amelyekről pillanatok alatt megállapítható, hogy a világon semmi nélkülözhetetlen nincs bennük. Vannak forrásmegjelölés nélkül összefoglalt OECD-tanulmányok, általános megállapítások kíséretében ismertetett KSH-, Eurostat- vagy MNB-adatsorok, sőt, lefordított és kicsit továbbgondolt Economist-cikkek is. Nagyjából olyan részletességgel feldolgozva, ami egy világ iránt közepesen érdeklődő, újságot olvasó közgazdász egyetemistától elvárható, egy kis gyakorlás után.

Ilyen megállapításokat találhatunk, hogy: „A magyar foglalkoztatási fordulat évek óta sikereket ér el, amiből látszik, hogy a 2010-ben indult folyamat fenntarthatónak bizonyul.” Vagy: „Hazánk egy új növekedési időszak kezdetén lehet, ráadásul úgy, hogy nem kellett ehhez egyensúlyi áldozatot hozni.”

„Élénkíteni kellene a vállalati hitelezést”, „ösztönözni kéne exportáló vállalatokat”, „erősíteni kellene a foglalkoztatást”. Vagy hogy jó lenne, ha lassulna a népességfogyás üteme. ( mellékesen: nem teljesült az óhaj)  A havi elemzések 12-13 rövid, kétoldalas anyagból állnak. Nincs bennük semmi eredeti anyaggyűjtés, ami esetleg költségessé tenné az előállítást, sem egyedi megközelítés, ami értékessé tenné őket.

A teljes cikket itt, az említett dokumentumokat pedig itt találja