Rengeteg kérdőjel előzi meg a május 19-21. között a Papp László Budapest Sportarénában megrendezésre kerülő kontinensversenyt. Az eseményt a Magyar Torna Szövetségen (MATSZ) keresztül a ritmikus gimnasztikai szövetség rendezi meg. A szálak elég kuszák, lapunk kedden ígéretet kapott arra, hogy Altorjai Sándor, a tornászok főtitkára válaszol a kérdéseinkre. Tegnap kora délután pár percben elmondta, hogy az eseményre a MATSZ-szal állapodott meg a nemzetközi szövetség (FIG), mert a tornászok tagjai a szervezetnek, a szervezéssel, lebonyolítással kapcsolatos feladatokat viszont a ritmikus gimnasztika szövetség látja el. Azt is megtudtuk tőle, hogy a 640 millió forint felhasználására a MATSZ szerződött az Emberi Erőforrások Minisztériumával (Emmi), arra nem kaptunk választ, hogy az erről szóló kormányhatározatnak megfelelően készült-e megállapodás a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt-vel az egyéb feladatok ellátásáról, hogyan választották ki az állami forrásból részesülő partnereket. A Zrt. másfél hete nem válaszol a Népszava megkeresésére. Gazdasági szakértők szerint az Eb az állami támogatás feléből is megrendezhető.
Lapunk megszerezte a szervezőbizottság tagjainak névsorát. Kis Péter, a válogatott Kis Alexandra édesapja executive directorként (ügyvezető igazgató) szerepel az európai szövetség (UEG) anyagában, amely a kontinensverseny lebonyolítására készült. Ez azért érdekes, mert az ő cégének, a Comp-Let Party Service Kft-nek kulcsszerep jut a kontinensversennyel kapcsolatos szervezési feladatok ellátásában is, a cég a szervezőbizottság egyik kiemelt partnere.
Kis az esetleges összeférhetetlenséggel kapcsolatos megkeresésünkre küldött írásos válaszában azt írta, hogy „a nevem mellett az Executive Director titulus áll, ami a végrehajtásról, azaz az esemény rendezvényszervezési feladatainak szakmai kivitelezéséről szól. Ahogyan azt Önnek korábban telefonon is említettem az esemény szervezését érintő stratégiai döntések nem tartoznak a hatáskörömbe, azt a Tornaszövetség, illetve a Work Plan-ben a nevem fölötti döntéshozói kör gyakorolja. Az Ön által említett ügyvezető igazgatói szerepkör nem értelmezhető, hiszen az egy vállalat legfelsőbb vezetőjének jogi titulusa. Ez nem egy vállalat, itt a teljes listából ha nem is derül ki, de több ott megjelölt személy valamely alvállalkozó cég képviselője, alkalmazottja, vagy konkrétan szövetségi dolgozó, sőt még UEG tisztségviselő is szerepel közöttük. Ez a lista tehát arról szól, hogy a szervezés különböző területeivel kapcsolatos kérdésekben ki tud az UEG-nek releváns választ adni és nem többről.”
A kérdések tisztázása érdekében szerettük volna megkérdezni Altorjai Sándort, az MTASZ főtitkárát, aki kedden azt üzente, szerdán kora délután áll rendelkezésünkre, Az egyeztetett időpontban azt mondta, fontos megbeszélésen vesz részt, amikor az általa megadott későbbi időpontban kerestük, akkor is tárgyalt. Próbáltunk sms-ben választ kapni a kérdéseinkre, de csak azt sikerült megtudnunk, hogy a tavalyi évre kapott állami támogatások felhasználásával még nem kellett elszámolni, de már hozzá lehetett jutni idei forrásokhoz.
Szerettük volna megtudni, ha minden rendben zajlik az Eb előkészületei során, akkor az elmúlt egy évben miért volt három főtitkára az rg-szövetségnek, miért mondtak fel a közelmúltban is munkatársak, akiknek a szervezőbizottságban is fontos feladataik voltak, miért nem tagja - ellentétben a többi sportági szövetségi vezetővel – Körmendy-Ékes Judit a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB)? Lehet-e ennek az az oka, hogy az rg-sek irányítója a 2000-es évek elején ügyvédként érintett volt a nagy port felvert Czeizel-perben (örökbefogadó családok fizettek az örökbe adott gyermekekért, miközben írásban nyilatkoztak arról, hogy nem történt pénzmozgás), és esetleg emiatt nem kap erkölcsi bizonyítványt? Enélkül nem lehet senki sem MOB-tag, viszont ennek hiányában sportági szövetséget sem lehet irányítani, nem lehet állami források felhasználásáról dönteni.
Ha kapunk válaszokat, természetesen megjelentetjük azokat...