Venezuela;Amerikai Államok Szervezete;

2017-04-27 19:04:00

Van élet az unión kívül is

Az Amerikai Államok Szervezetének számos tagállama szerint a venezuelai kormány figyelmen kívül hagyja a demokrácia követelményeit.

Az Amerikai Államok Szervezetében, (OAS), illetve Venezuela szomszédai körében egyre nagyobb feszültséget keltett, hogy a kormány a növekvő elégedetlenség közepette figyelmen kívül hagyja a demokrácia követelményeit. Az OAS úgy döntött, hogy tagállamainak külügyminiszterei napirendre tűzik az országban egyre szélesedő válság kérdéskörét.

Venezuela a döntés megszületését követően bejelentette: kilép az OAS-ból. Az ország vezetése azzal vádolja az Egyesült Államok által fémjelzett csoportot, hogy beavatkozik belügyeibe.

A fővárosban, Caracas-ban folytatódtak az erőszakos kormány-ellenes tiltakozások. Egy tüntető, aki összecsapott a rendőrséggel és egy könnygáz-hüvely eltalálta, meghalt.A Nicolas Maduro elnök elleni, elmúlt hónapban kezdődött tiltakozási hullám kitörése óta közel 30 ember vesztette életét.

A venezuelai kormány régóta vádolja az Egyesült Államokat, hogy megpróbálja aláásni Nicolas Maduro Szocialista Pártjának helyzetét.Az ország egyik vezető politikusa, Delcy Rodriguez szerdán kijelentette: a tiltakozások egy, a Bolivári Forradalom megbuktatására irányuló kampány részét képezik. „A csütörtöki napon levélben teszünk panaszt az OAS illetékeseinek és megindítjuk a kilépési folyamatot, amely 24 hónapig tart majd” jelentette be egy televíziós nyilatkozatban.

Delcy Rodriguez kettős mérce alkalmazásával vádolta az OAS-t. Azt állította, hogy a figyelmet Venezuelára irányítja, miközben az állítólagos brazíliai anti-demokratikus folyamatokat figyelmen kívül hagyja. Nicolas Maduro elnök gyakran és élesen bírálja a Szervezetet.

Mi is az az OAS ?
- A Szervezet 1948-ban alakult a térségi szolidaritás és együttműködés elősegítése céljából
- Észak, Közép és Dél-Amerikában, valamint a karibi térségben 34 tagállama van
- Jelenlegi főtitkára a korábbi uruguayi külügyminiszter, Luis Almagro

Gazdasági összeomlás

Venezuela, amely egy kőolajban gazdag ország, súlyos gazdasági válságot él át. Az infláció a Nemzetközi Valuta Alap szerint idén várhatóan eléri a 700 százalékot. Számos alapvető árucikkből, így a gyógyszerekből is hiány van.  Az ellenzék Nicolas Maduro és elődje, Hugo Chavez szociális politikáját hibáztatja a gazdasági összeomlásért.  A kormány azonban azt állítja: az ország azért szenved, mert az üzleti elit tudatosan ellehetetleníti a kormány politikáját.

A tiltakozások legutóbbi hulláma azt követően indult el, hogy a Legfelsőbb Bíróság március 29.-én elvonta az ellenzék által irányított Nemzetgyűlés jogköreit. Három nappal később a döntést visszavonták. Az ellenzéki tüntetők azonban akkor már nagy tömegben lepték el az utcákat és ismét Nicolas Maduro kormánya ellen tiltakoztak.

Az ellenzék a választások előrehozatalát követeli és ki akarja szabadítani azokat a politikai foglyokat, akiket az elnök 2013. évi hatalomba lépése óta vettek őrizetbe. A szerdai napon ellentüntetésre is sor került, amelyet az elnök több ezer támogatója rendezett Caracasban.

Forrás: BBC