A tájékoztatás szerint a jobbközép Néppárthoz tartozó Pedro Agramunt úgy döntött, hogy nem vesz részt az egyhetes parlamenti közgyűlésen és a közgyűlés elnökségének munkájában sem, de nem nyújtotta be lemondását.
Sir Roger Gale, a közgyűlés elnökségének brit vezetője ezt követően közölte, hogy az elnökségnek meg kell vonnia bizalmát az elnöktől, de a házszabály szerint lemondatniuk nem áll módjukban. "A Parlamenti Közgyűlés normái és elvei fontosabbak, mint bármelyik tag, a közgyűlés integritását meg kell erősíteni" - tette hozzá.
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének egyhetes, tavaszi ülésszakának zárónapján hozott döntés értelmében Agramunt a közgyűlés elnökeként nem jogosult hivatalos látogatásra, nem vehet részt tanácsi üléseken és nem adhat ki nyilatkozatot a közgyűlés nevében.
Az ügy részleteit ismerő források szerint Pedro Agramunt kedd óta nem vett részt a strasbourgi üléseken. Az elnökség pedig azért vonta meg bizalmát tőle, mert márciusban az orosz kormány által biztosított repülőgépen Szíriába utazott, ahol találkozott és megbeszéléseket folytatott Bassár el-Aszad elnökkel. Agramunt kedden elnézést kért, és egy keddi meghallgatás keretében magyarázatot adott látogatásának céljáról, amelyet véleménye szerint az orosz média nem a valóságnak megfelelően mutatott be.
Az ügy azért is érdekes, mert tegnap az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése különleges, úgynevezett sürgősségi eljárásban vitatta meg a magyar ügyeket, és fogadott el határozatot a civilek megbélyegző és a CEU-t veszélyeztető törvénymódosítások kapcsán. A nagy többséggel, néppárti szavazatokkal is elfogadott határozatában a lex CEU végrehajtásának, illetve a civileket megbélyegző törvényjavaslat parlamenti tárgyalásának felfüggesztésére szólított fel. Egyúttal mindkét aggályos törvény vizsgálatára felkérte a nagy tekintélyű szakértői testületét, a Velencei Bizottságot.