Papírforma győzelmet aratott a Gyulai Várszínház igazgatói posztjára kiírt pályázaton Elek Tibor irodalomkritikus, akinek nincs szakirányú végzettsége, igaz, ez nem volt feltétele a poszt elnyerésének. Ilyesmivel a korábbi igazgató, Gedeon József sem rendelkezett. Az intézménygazda helyi embert keresett. És aki keres…
Több árulkodó jele is volt, hogy a helyi önkormányzat nem bízza a véletlenre, ki lesz a vezetője a Gyulai Várszínháznak. Előbb a korábbi igazgató, Gedeon József temetésén Vidnyánszky Attila fogalmazott úgy: nem nagyon lát olyan embert a szakmában, aki betölthetné a korábbi igazgató helyét. Ezt az „üzenetet” könnyű volt dekódolni. Ezt támasztja alá, hogy egyetlen hazai színházi szakember sem adott be pályázatot Gyulára. (A korábbi igazgató két évtizede az MDF-es vezetésű gyulai önkormányzat kulturális osztályvezetői székéből katapultált a Gyulai Várszínház direktori székébe általános iskolai tanári végzettséggel, jókora botrányt kavarva.)
Vidnyánszky kijelentésével szinte egy időben a Görgényi Ernő (Fidesz) polgármester (mellette a testület több tagja is) arról beszélt, hogy mindenképpen helyi embernek kellene vezetnie a színházat. Ez nem egyszerűen radikálisan korlátozta a szóba jöhető jelöltek számát és kilétét, de a szakmaisággal szemben a helyi kötődést részesítette előnyben. A pályázat kiírásakor a városvezető hangsúlyozta, hogy a Várszínház értékeinek, hagyományának és koncepciójának megtartását fontosnak tartja, legfeljebb finomhangolást lát szükségesnek. A művészi koncepcióalkotás ilyen mérvű korlátozása, a lehetséges újítások elleni előzetes polgármesteri hadüzenet vélhetően azoknak is elvehette a kedvét a pályázástól, akiket Vidnyánszky és a gyulai döntéshozók helyi pályázókat előnybe részesítő szavai addig nem józanítottak ki.
Aligha kétséges, hogy a Békéscsabán élő Elek Tiborról már akkor megszületett a politikai döntés, amikor az igazgatói pályázatot még ki sem írták. A kiírási feltételek is ezt valószínűsítik. A Magyar Narancs szerint a polgármester ebben az ügyben egyeztetett a Nemzeti Színház igazgatójával is. Érthetetlen, hogy a későbbi befutó miért kérte, hogy pályázatát zárt ülésen tárgyalják.
Elek Tibor a Vidnyánszky Attilával feltételezett kapcsolatára úgy reagált, hogy ő mindig a saját útját járja. Csak legyen, aki elhiggye neki.
Elek Tibor jelenleg is a Békésben megjelenő Bárka folyóirat főszerkesztője, ezt az állást nem adja fel azt követően sem, hogy színházigazgató lesz. Élettársa, Farkas Wellmann Éva szerkesztőtársa a folyóiratnál. A Bárka főszerkesztői teendői mellett ettől az évtől mellett oktatója a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft-nek, amelynek szintén oktatója élettársa, és annak testvére Farkas Wellmann Endre. Az állami költségvetésből két részletben közel 700 millió forintot elnyerő, kormány közelinek nevezhető alapítvány vezetője 2016-ban Bárka-díjat vehetett át. Az Orbán János Dénes irányította szervezetben végzett munkájával a frissen kinevezett színházigazgató egyszerre három munkakört lát el.
Tavaly a a Nemzeti Kulturális Alap megszüntette a folyóiratok támogatását. A tiltakozások hatására egy kormányhatározatban rögzítették, hogy 960 millió forintot adnak vidéki folyóiratok támogatására, a pénzt a Lezsák Sándorhoz köthető Lakitelek Népfőiskola által alapított NMI Művelődési Intézet Nonprofit Kft.-nek utalják át.
A Magyar Narancs forrásai szerint pályázni nem kellett, a főszerkesztőket telefonon tájékoztatták a döntésről. Egyenként százmillió forintot kapott a Hitel, a Kortárs, a Magyar Napló és a Magyar Krónika, hetven milliót a „polgári szellemiségű” Magyar Szemle. A döntés értelmében ötvenmillió forintos támogatást kapott a kéthavonta megjelenő, Elek Tibor vezette Bárka című folyóirat is.
Beleszól a politika
Az elmúlt hónapokban a legnagyobb vihart a szombathelyi színházigazgató választás váltotta ki. Jordán Tamás igazgatót, bár vetélytársa Dér András visszalépett, nem választotta meg a helyi közgyűlés. Hiába demonstráltak a városban Jordán mellett, hiába álltak ki mellette a Nemzet Színészei, illetve több társulat, ez sem volt elegendő. Egy évre, 2018. szeptemberig meghosszabbították ugyan a mandátumát, és ki is írták az új pályázatot, de továbbra is bizonytalan, hogy meddig maradhat a színház élén, amelyet ő alapított. Szakmai érv nem hangzott el amellett, hogy mi is a baj Jordánnal, csupán célozgatások kísérték az eseményeket. Az is felvetődött, hogy ezentúl meghívásos pályázati procedúrában döntsenek az igazgatókról, de végül ettől a megoldástól egyelőre a minisztérium elállt. Információnk szerint május 10-én dönt a fővárosi közgyűlés a Trafó új igazgatójáról. A jelenlegi direktor, Nagy József nem pályázott. Egy pályázat érkezett be csupán, Barda Bea, a Trafó művészeti vezetője adta be a koncepcióját. A szakmai bizottság egyhangúlag javasolta a kinevezését. B.Gy.