Az Európai Unió és az Egyesült Királyság között június második felében kezdődő tárgyalás-sorozat első és legfontosabb napirendi pontja a szigetországban élő EU-polgárok, illetve a kontinensen letelepedett britek jogállásának a rendezése lesz. Jelenleg valamennyien élvezik az egységes piac áldásait: szabadon vállalhatnak munkát és ugyanolyan jogaik és kötelezettségeik vannak, mint a helyieknek.
Amikor az Egyesült Királyság kilép az EU-ból, a helyzetük gyökeresen megváltozik. Harmadik országból érkezett bevándorlónak számítanak majd, akiket jóval kevesebb kedvezmény illet meg, mint korábban. Ezt szeretné megelőzni az Európai Bizottság, amely szerdán részletes javaslatcsomagot tett le a 27 tagállam asztalára arról, hogy az EU milyen eredményeket érjen el a Brexitről folyó megbeszélések első szakaszában. A kormányok május 22-ikén hagyják jóvá a tárgyalási pozíciót. Michel Barnier, az EU Brexit-főtárgyalója brüsszeli sajtóértekezletén elismerte, nehéz tárgyalásokra számítanak Londonnal és a kudarcra is felkészültek.
Abban mindenki egyetért, hogy a legsürgetőbb feladat a mintegy 4,4 millió érintett - 3,2 millió EU-polgár és 1,2 millió brit - bizonytalanná vált helyzetének a rendezése. Az Európai Bizottság ezért azt indítványozza, hogy a brit kilépés pillanatában a szigetországban dolgozó európai uniós polgárok és családtagjaik életük végéig megőrizhessék azokat a jogokat és kedvezményeket, amiket a közösség tagjaiként élveztek. Ugyanez vonatkozna az ingázókra és azokra az EU-munkavállalókra, akik korábban az Egyesült Királyságban éltek és szereztek nyugdíjjogosultságot, de már hazautaztak vagy továbbálltak. Az előterjesztés szerint a szigetországban dolgozó magyarokat és másokat megilletné a letelepedéshez való jog, és egyformán hozzáférnének a helyieknek járó szociális és egészségügyi ellátáshoz. A családegyesítésre a Brexit után is módjuk nyílna, még akkor is, ha a házastársuk nem az unió valamely országából származik. Diplomáikat és bizonyítványaikat továbbra is elismernék - persze csak akkor, ha a brit kilépés előtt szerezték őket. Az Európai Bizottság javaslataiban szereplő jogok és kiváltságok természetesen megilletnék az EU országaiban telepedett brit állampolgárokat is.
A javaslatcsomag sok technikai részletet rejt, amiről nem lesz egyszerű megegyezni. Az uniós “kormány” nem adja ingyen a távozás lehetőségét, a pénzügyi kötelezettségek teljesítéséről is ádáz viták várhatók Brüsszel és London között. Az EU úgy számol, hogy a válás feltételeiről az év végéig megszülethet a megállapodás, megnyugtatóan rendezve a munkavállalók jövőjét.
Aztán következik az egyezkedés az új kapcsolatrendszerről, újabb bizottsági javaslatok alapján.