Brüsszel;atomtörvény;

Illusztráció: Molnár Ádám/Népszava

- Megbukott Brüsszelben az atomtörvény

Fennakadt az Európai Bizottság szűrőjén az Orbán-kormány atomtörvény-módosítása. A Népszava információi szerint a testület jogsértő passzusokat talált a szövegben, és a jogszabály azonnali átírását kérte.

Nem nyerte el az Európai Bizottság tetszését az a tavalyi törvénymódosítás, amellyel a kormány az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) jogköreit és önállóságát csökkentve utólag átírhatóvá tette a nukleáris hatóság döntéseit. A jelenlegi szabályozás szerint az OAH hatósági határozatait kormányrendeletekkel felül lehet bírálni, ez azonban a Népszava brüsszeli forrásokból származó értesülései szerint nem egyeztethető össze az európai joggal.

Az EU-nak különleges jogosítványai vannak az atomenergia használatára vonatkozó szabályok meghatározásában: az Euratom Szerződés (az uniós alapszerződések egyike) a nemzeti hatáskörök egy részét Brüsszelre ruházta, így a közös nukleáris piac működtetése és a nukleáris biztonság garantálása is részben uniós kompetenciának számít. Úgy tudjuk, a törvénymódosítás után a Bizottság konzultált a kormánnyal, és olyan kifogásokat jelzett, amelyek a törvény sürgős újraírását tették szükségessé. Az átírt szöveg előzetes notifikáció végett már Brüsszelben van, és hamarosan a parlament elé kerülhet.

A most elkaszált törvénymódosításra azért volt szükség, mert a tervezett paksi bővítés szakhatósági engedélyezése több éves csúszásban van, és a folyamatot az OAH „akadékoskodásának" kivédésével, a nukleáris hatóság lefokozásával kísérelte meg felgyorsítani a kormány. Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője már a javaslat tavalyi beterjesztésekor jelezte, hogy az Európában példa nélküli lépés a nukleáris biztonságot fenyegeti. A Bizottság energiaügyi főigazgatóságának írt levelében a politikus felhívta a figyelmet: a módosítás lehetővé teszi, hogy az atomerőmű-bővítés beruházója egyedi kormányrendelettel felmentést kapjon az OAH előírásainak teljesítése alól. A jogszabály szűkíti továbbá a társadalmi kontrollt és a jogorvoslati lehetőségeket is. Értesülésünk szerint a brüsszeli testület mindenben osztja Jávor jogi álláspontját, és nemcsak a törvény átírását kérte, hanem azt is jelezte, hogy a végrehajtási rendeleteket, illetve azok alkalmazását is felügyelni fogja, uniós kontroll alá helyezve az egész engedélyezési folyamatot.

Mike Pence alelnök szerint Donald Trump amerikai elnök komolyan fontolóra vette az amerikai nagykövetség áthelyezését Tel-Avivból Jeruzsálembe.