– Hibát követünk el mindannyian, kisebbet, nagyobbat – fogalmazott Varju András, a falumúzeumi osztály vezetője a lapnak. – Van olyan is, amiért már börtönbe kerül az ember. Ha viszont valaki közülük szeretné a társadalom számára jelezni, hogy megbánta, amit tett és jóvátenné azt, illetve a viselkedése alapján a börtönben ehhez megkapja a lehetőséget is, akkor mi ebben támogatjuk. A múzeumnak a társadalmi felelősségvállalásban is van feladata, ehhez illeszkedik ez a jóvátételi munka.
- Dolgozni a friss levegőn, ez számunkra talán nem akkora érték, mint ahogy a fogvatartottak megélik - tette hozzá Varju András. - Hasznosan töltik az idejüket, és ha jó emlékekkel távoznak, akkor talán szabadulásuk után is visszatérnek látogatóként.
Szépné Tóth Györgyi, a megyei büntetés-végrehajtási-intézet sajtóreferense arról számolt be: a skanzenben először dolgoznak a fogvatartottak, de a jóvátételi programjuk a reintegrációs folyamat részeként már több éve zajlik. Rendszeresen nyújtottak segítséget közintézményeknek, dolgoztak állatmenhelyen, sírkertek fenntartásán, és a zalai zsidó temetők helyreállításában is részt vettek.