USA;olaj;OPEC;árháború;

2017-05-08 07:20:00

Árháborúban az olajpiacon

Az amerikai palaolajtermelés miatt zuhant a nemzetközi nyersolajár, ám az elemzők most már inkább emelkedésre számítanak. A Mol kiugró első negyedéves nyereségadatokkal kényeztette tulajdonosait.

Bár a nemzetközi nyersolajár az elmúlt négy hét során öthavi mélypontra kerülve közel 20 százalékot zuhant, szakértők hosszú távon inkább emelkedésre számítanak. Az Európában irányadó Brent típusú olaj – április elején még 56 dollárnál járó - hordónkénti ára csütörtökön lefordult a lélektani 50 dollárról és egész 47 dollárig esett. Ám azóta visszaugrott 49-re. Ez alapján ma a hazai üzemanyagkutak túlnyomó többségét ellátó Mol akár további csökkentésről is dönthet, bár már érződik a jövőbeni drágulás előszele.

94 milliárd forint lett a Mol első negyedéves nettó nyeresége, ami 28 százalékkal magasabb az előző év hasonló adatánál

A nemzetközi olajárpiac fura huzavona színtere. Az amerikai palaolajtermelés, vagyis a korábban elérhetetlennek tartott föld alatti készletek kinyerését lehetővé tevő eljárás, az elmúlt évek során romba döntötte az árakat, súlyos sebeket ejtve az ez ellen küzdő Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC). A kartell és a vele együttműködő Oroszország soha nem látott önfegyelemmel tartja magát november végi, az árak mesterséges feltornászását célzó termelésvisszafogási megállapodásukhoz. A főleg Egyesült Államokbeli palaolajosok kitermelési költségei kétségkívül magasabbak az OPEC-énél, így korábbi értékelések szerint 50 dolláros ár alatt leállnak a fúrással. Ám a kartell teremtette áremelkedés nyomán 50-55 dollár környékén újraindulnak. Ez egyszersmind nem csak az árakat löki ismét a mélybe, de egyre nő – az önmagukat mesterségesen visszafogó – kartelltagok ellenében az amerikaiak piaci része. Ráadásul ott a fejlődés nem áll meg: immáron egyre alacsonyabb árszint mellett is megéri nekik bekapcsolódni. Mindez csökkenő árspirált valószínűsít. Kérdés, mit lép az OPEC.

MOL-os a MET élén

A korábban a Molnál dolgozó Vargha György Domokos lett a svájci bejegyzésű MET International vezérigazgatója – közölte az Index. Az olajcsoport alapította, 40 százalékig továbbra is ellenőrzésük alatt álló energiakereskedő-csoport offshore-szerű áttételeken keresztül például a kormányfőhöz közel álló Garancsi István és Nagy György résztulajdona. A napokban az is kiderült, hogy a cég – amely az MVM-mel kötött, az állami energiacsoportra nézve hátrányosnak tűnő ügyleteiről vált ismertté – változatlanul értékesít Magyarország irányából gázt Ukrajnának.

Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője is egyre kisebb palaolaj-kitermelési költségeket lát, ami piacot hódít el az OPEC-től és tőkét vonz. Ám szerinte más kitermelők – mint például Venezuela, Nigéria vagy Mexikó – alacsonyabb árak mellett visszavehetnek. Az igényeket illetően Kínából ellentmondóak a hírek, de Európa és India kereslete nagyon élénk. Az egyensúlyi árat 50-60 dollár közé lövi be.

Vágó Attila elemző: egyre kisebb költséggel termelhető ki a palaolaj, ami piacot hódít el az OPEC-től és tőkét vonz

Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője az áresés okaként kevéssé az Egyesült Államokbeli, inkább a Mexikói-öböl menti, régóta tervezett fejlesztések termelésbe állását említette. Az áresésben szerepet játszhat, hogy mára az OPEC novemberi kartellmegállapodásának fénye „megkopott”. Ám - Vágó Attilával együtt - arra számít, hogy a szervezet májusi ülésén fenntartja a novemberi, csökkentett kvótákat, ami lökhet az árakon. A Nemzetközi Energia Ügynökség a beruházások jelentős visszavágása miatt hamarosan hiányt valószínűsít. A palaolaj részesedése a világ kitermeléséből továbbra is mindössze 4 százalék. Ráadásul a költség- és áresést látva egyes nélkülözhetetlen alapanyagaik beszállítói emelést fontolgatnak. Így az Erste elemzője már július-augusztusra 60 dollár közeli olajárra számít, ami szerinte az elkövetkező 2-3 évet is jellemezheti. Az utána következőket meghatározhatja az elektromos autók terjedése, bár ennek hatását egyelőre a legderűlátóbb előrejelzések se látják átütőnek.

Budapest leelőzte Pozsonyt

Az országgyűlés szerint az Európai Bizottság villamosenergia-ügyi rendelettervezete sérti a „szubszidiaritás” (a helyi döntések) elvét - derül ki a Magyar Közlönyből. Az uniós javaslat megvonná a tagállamoktól a lakossági ármegállapítás jogát és azt piaci alapra helyezné. A tervet a Fidesz a „rezsicsökkentés eltörlésének” tartja, amit az EU cáfol. Áprilisban Budapest leelőzte Pozsonyt a vásárlóerőhöz viszonyított lakossági áramárak tekintetében és így a vizsgált 29 európai főváros sorában a 12. legrosszabbról a 13. legrosszabb helyre került – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által frissített adatsorokból. A többi mutatóban nincs változás. A hivatal tájékoztatása szerint áprilisban megindult a hazai gáztárolók feltöltése. Adataik szerint, míg az előző tél 2,32 Celsius-fokos átlaghőmérséklete mellett 3,8 milliárd köbméter gáz fogyott, addig a mennyiség a mostani tél mínusz 1,41 fokos átlaghőmérséklete mellett ötödével 4,6 milliárd köbméterre ugrott.

Mindezek mellett a Mol pénteken kiugró első negyedéves nyereségadatokról számolt be. A nettó nyereség 94 milliárd forint lett, ami 28 százalékkal magasabb az előző év hasonló adatánál. Az árbevétel több mint harmadával ezermilliárd közelébe ugrott. A Mol és a tőzsdei elemzők által figyelt tisztított adó, kamatok és leírások előtti nyereség (EBITDA) 24 százalékkal 178 milliárdra ugrott.

Az elemzők az okokat a nyersolajár, illetve a finomítói haszonkulcsok emelkedésében, a beuházáscsökkentés és a költségcsökkentési programok beérésében, illetve az üzemanyagigények ugrásában látják. Több üzletág rekordnyereségről számolt be, bár a kitermelés kicsit csökkent.

Pletser Tamás elemző: július-augusztusra 60 dollár közelébe emelkedik az olajárra és ott marad

Pletser Tamás külön felhívta a figyelmet a nemüzemanyag-shopok immáron a teljes nyereségen belül is észrevehető arányára. A Mol jól alkalmazkodott a 2014 óta lecsökkent olajárkörnyezethez, így a kurzus emelkedése most már inkább veszteségeket hozna – vélekedett. Vágó Attila már csak azért is figyelemre méltónak tartja a kiugrást, mert általában ez a legrosszabb negyedév. A folyamatok, az előkészítés alatt álló – például vegyipari – beruházások pedig a készpénztermelés megugrását ígérik. Így – megfogalmazása szerint – a Mollal az az egy baj, hogy a cég nem az övé.

A tőzsde pénteken átlag feletti olajpapír-drágulással jutalmazta a számokat.